2023-10-26 20:03:02 JPM redakcja1 K

Dlaczego powinniśmy budować miasta przyjazne naturze?

Ochrona naturalnego środowiska i życie w zgodzie ze zwierzętami powinny być priorytetem każdego człowieka. To od nas zależą przyszłe losy naszej planety.

Zdjęcie: Udo/Adobe Stock

Większość światowej populacji mieszka w miastach, dlatego często trudno jest zrozumieć w jaki sposób nasze działania wpływają na odległe i dzikie regiony. Celem akcji Call to Earth Day 2023 jest skupienie się na istotnym powiązaniu między obszarami miejskimi a dziką przyrodą i wyjaśnieniu jaki wpływ ma miasto na odległe obszary naturalne. 

Tegoroczne obchody Call To Earth Day odbędą się w środę, 28 listopada, a tematem przewodnim będzie "Nasz Wspólny Dom". Musimy chronić i pielęgnować nasze współdzielone ekosystemy; od centrum miasta, po przedmieścia, równiny, góry, dżunglę i nie tylko. 

Tutaj badamy, w jaki sposób nasze miasta mogą być częścią pokaźnej różnorodności siedlisk na Ziemi.  

Utrzymanie miast w czystości 

Zanieczyszczenie to nadal poważne wyzwanie w centrach miast. Obszary miejskie wytwarzają około 78% emisji dwutlenku węgla na całym świecie, a szacuje się, że 60% odpadów tworzyw sztucznych znalezionych w oceanie rozpoczyna swoją podróż w mieście, ale innowacyjne rozwiązania w walce z zanieczyszczeniem można znaleźć na całej planecie.  

Jednym z przykładów może być Waranasi, miasto położone nad Gangesem, najświętszą rzeką Indii. Tutaj wyrzucane kwiaty ze świątyń zatykają drogi wodne, więc lokalna inicjatywa zaczęła zbierać te odpady i przekształcać je w nienaruszające równowagi ekologicznej produkty. 

 Kwiaty wrzucane do rzeki Ganges podczas świąt religijnych są źródłem zanieczyszczeń.

Kwiaty wyrzucane do rzeki Ganges, CNN

Dzięki ponownemu wykorzystaniu tych kwiatków, zmniejsza się zanieczyszczenie rzek i ilość odpadów, zapewniając jednocześnie możliwość zatrudnienia w pracy dla miejscowej ludności, która przetwarza odpady kwiatowe w celu wytworzenia bez emisyjnego kadzidła i przyjaznej dla środowiska sztucznej skóry. Wysiłek ten podkreśla, w jaki sposób praktyka kulturowa i świadomość ekologiczna mogą iść w parze. 

Tworzenie przestrzeni dla dzikiej przyrody 

Wraz z postępującą urbanizacją postępuje utrata bioróżnorodności - przewiduje się, że do 2100 r. w wyniku rozwoju miast utraconych zostanie od 11 do 33 milionów hektarów naturalnych siedlisk. Mimo wszystko, ludzie na całym świecie pracują nad stworzeniem bezpiecznego schronienia dla zwierząt pośród wieżowców i skrzyżowań. 

Kakadu żółtoczuba gnieździ się obok drzewa w Hong Kong Park w Hongkongu, czwartek, 18 maja 2023 r.

Kakadu żółtoczuba. Parku w Hong Kongu. Noemi Cassanelli/CNN 

Dżungla z betonu jaką jest Hong Kong jest domem dla kakadu żółtoczuba, które pomimo tego, że nie są rodzime dla tego obszaru, żyją pełnią życia dzięki bezpiecznym przestrzeniom lęgowym stworzonym w celu ochrony ich krytycznie zagrożonego gatunku. Uważa się, że zdziczałe stado stanowi około 10% pozostałej populacji, pokazując tym samym jak miasta mogą być bezpiecznymi przestrzeniami dla dzikiej przyrody. 

Miasta na całym świecie usiłują zapewnić miejskie siedliska dla dzikiej przyrody, poprzez wprowadzenie ekosystemów do miejskich dróg wodnych, oferując schronienie miejskim gatunkom wodnym. Wraz z rozwojem miast kluczowe staje się uwzględnienie terenów zielonych w celu utrzymania równowagi ekologicznej i ochrony różnorodności biologicznej. 

Pozwalanie zwierzętom się przemieszczać 

W wyniku rozrastania się miast zwierzęta coraz częściej napotykają wyzwania w poruszaniu się po swoich, niegdyś otwartych, terytoriach. Zagrożone są szlaki migracyjne przecinające ląd, a nawet trasy lotów ptaków. Raport z 2021 r. dotyczący zakłócania migracji dzikich zwierząt wykazał, że jedna trzecia badanych zwierząt zmieniła swoją normalną trasę migracji z powodu zakłóceń spowodowanych działalnościami człowieka, takimi jak: polowania, rolnictwo i wycinka drzew.

 Most przejściowy dla dzikiej przyrody nad autostradą.  (Zdjęcie: Education Images/Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images)

Mosty, tunele i korytarze dla dzikich zwierząt - takie jak te zbudowane w kanadyjskim Parku Narodowym Banff - umożliwiają zwierzętom bezpieczną migrację. Getty Images 

Podjęte inicjatywy sprzyjają współistnieniu ludzi i dzikiej przyrody, zapewniając zwierzętom możliwość swobodnego wędrowania bez narażania życia na ruchliwych drogach. 

Budynki przyjazne naturze 

Wraz ze wzrostem liczby ludności, miasta będą się rozrastać i przejmować naturalne krajobrazy, ale możemy pomóc w walce ze szkodami, czyniąc budynki bardziej ekologicznymi. Budynki przyjazne naturze mają na celu harmonizowanie ze środowiskiem, a nie zastąpienie go. Takie konstrukcje obejmują zielone dachy, pionowe ogrody i energooszczędne projekty, zmniejszając ich ślad węglowy. 

Dzięki Międzynarodowej Hali Prefektury ACROS Fukuoka społeczeństwo nie straciło parku – po prostu zyskało budynek!  ACROS to skrót od Asian Crossroads Over the Sea.

Fukuoka, Japan. Shutterstock 

Od neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla budynków biurowych po penthousy pokryte roślinami liściastymi. Miasta na całej planecie przyjmują konstrukcje przyjazne dla klimatu, a niektóre zachęcają nawet deweloperów, którzy integrują w elementy przyjazne naturze, namawiając do bardziej zrównoważonego krajobrazu miejskiego. Łącząc świat miejski i naturalny, budynki te mogą stać się kluczową częścią rozwiązania, jakim jest stworzenie bardziej ekologicznych miast dla przyszłych pokoleń. 

Współistnienie 

Utrzymywanie miast w czystości poprzez pomysłowe rozwiązania w zakresie zanieczyszczeń, tworzenie przestrzeni dla dzikiej przyrody, ułatwianie przemieszczania się zwierząt i konstruowanie budynków przyjaznych naturze może oznaczać zdrowsze i bardziej zrównoważone współistnienie ludzi i świata przyrody. Te pozytywne zmiany nie tylko przynoszą korzyści lokalnym ekosystemom i bioróżnorodności, ale także poprawiają zdrowie i jakość życia mieszkańców miast. W ramach Call to Earth Day 2023 będziemy świętować inicjatywy, które torują drogę dla bardziej ekologicznych, przyjaznych naturalnemu środowisku i odpornych miast w obliczu globalnych wyzwań środowiskowych. Dołącz do nas podczas Call to Earth Day, "Nasz wspólny dom", 28 listopada 2023 roku. 

 

 

Dział: Ziemia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE