2025-03-26 13:26:21 JPM redakcja1 K

Księżyc będzie czerwony podczas zaćmienia: oto kraje, z których będzie widoczny

Zjawisko będzie widoczne w fazie całkowitej z kontynentu amerykańskiego, z dużej części Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego i z zachodnich krańców Europy i Afryki.

Zdjęcie: La stampa

Księżyc zacznie przybierać czerwoną barwę podczas całkowitego zaćmienia – rzadkiego zjawiska astronomicznego, które za dwa tygodnie poprzedzi częściowe zaćmienie Słońca.

To pierwsze w 2025 roku zaćmienie Księżyca będzie widoczne w swojej fazie całkowitej z kontynentu amerykańskiego, z dużej części Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego, a także z zachodnich krańców Europy i Afryki. Zjawisko to występuje około dwa razy w roku, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc są idealnie w jednej linii, a Księżyc znajduje się w pełni. Gwiazda skrywa się wtedy w cieniu Ziemi, która blokuje promienie słoneczne, przez co Księżyc stopniowo traci swój blask.

Podczas tego zjawiska Księżyc jednak nie zanika całkowicie, lecz przybiera czerwonawy odcień. Jak wyjaśnia Daniel Brown, astronom z Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii, jedyne światło słoneczne, które dociera do Księżyca, jest „załamywane i rozpraszane” podczas przechodzenia przez atmosferę ziemską. To podobny mechanizm do tego, który sprawia, że światło przybiera różowy lub czerwony odcień podczas wschodu lub zachodu Słońca na Ziemi. Im więcej chmur i pyłu w atmosferze, tym bardziej czerwony staje się Księżyc.

Zaćmienie potrwa około sześciu godzin, a jego faza całkowita – gdy Księżyc będzie całkowicie w cieniu Ziemi – nieco ponad godzinę. W Ameryce Północnej powinno być widoczne około 05:09 GMT. We Francji kontynentalnej faza całkowita będzie widoczna między 07:26 a 08:31 czasu lokalnego, według Instytutu Mechaniki Niebieskiej i Obliczeń Efemeryd.

Tylko mieszkańcy zachodniej Bretanii będą mogli cieszyć się całkowitym zaćmieniem pod koniec nocy, jeśli niebo będzie bezchmurne, podczas gdy w innych regionach księżyc zdąży już zajść. We Włoszech będzie można zobaczyć jedynie początkowe fazy zaćmienia.

Za kilka dni, 29 marca, częściowe zaćmienie Słońca zasłoni część globu ziemskiego. Będzie ono widoczne we wschodniej Kanadzie, Europie, północnej Rosji i północno-zachodniej Afryce.

Podobnie jak w przypadku zaćmienia Księżyca, także zaćmienie Słońca następuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia są ustawione w jednej linii. Tym razem jednak to Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią, częściowo lub całkowicie zasłaniając gwiazdę. Nawet podczas częściowego zaćmienia Słońca nie powinno się go obserwować gołym okiem – należy używać specjalnych okularów ochronnych. Promienie słoneczne mogą bowiem uszkodzić siatkówkę, powodując nieodwracalne uszczerbki.

 

Dział: Ziemia

Autor:
La Stampa | Tłumaczenie: Julia Soból — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.lastampa.it/scienza/2025/03/14/news/luna_rossa_eclissi_totale-15052147/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE