2024-04-20 14:31:50 JPM redakcja1 K

Naukowiec, który edytował geny embrionów, wyszedł na wolność. Jest pewny, że popyt na „dzieci projektowane” to kwestia przyszłości

Molekularny biolog He Jiankui został skazany na trzy lata więzienia za nielegalną edycję ludzkiego genomu. Wyszedł na wolność i kontynuuje eksperymenty. W krótkim wywiadzie dla japońskiej gazety Mainichi Shimbun Jiankui wyraził pewność, że wkrótce ludzkość będzie mieć popyt na „dzieci projektowane".

On Jiankui. Zdjęcie: Wikimedia Commons
Naukowiec opowiedział, że wznowił badania nad edycją genomu ludzkich embrionów w celu leczenia chorób genetycznych, przestrzegając międzynarodowych zasad. Obecnie pracuje nad sposobami zwalczania dystrofii mięśniowej Duchenne'a i choroby Alzheimera. 

Według niego, troje dzieci z edytowanymi genami , w których urodzeniu brali udział, są całkowicie zdrowe i nie mają problemów z rozwojem. 

„Jestem dumny, że pomogłem rodzinom, które pragnęły zdrowych dzieci" - dodał. 

Kim jest He Jiankui i za co został skazany 

W 2018 roku władze Chin potwierdziły narodziny bliźniaków ze zmienionym DNA. Stało się to w wyniku eksperymentu przeprowadzonego przez naukowca z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego Południa, He Jiankui. Od 2016 roku modyfikował geny zarodków zapłodnionych in vitro u ośmiu par, których mężowie zostali zakażeni wirusem HIV, aby zapobiec jego przenoszeniu. W rezultacie urodziło się troje dzieci ze zmodyfikowanym genomem, w tym bliźniaczki Lulu i Nana.  

Śledczy uznali, że prace Jiankui dowodzą, iż stworzył on genetycznie zmodyfikowane dzieci, łamiąc przy tym, jak podano, niektóre prawa kraju. Stwierdzono, że użyto „niebezpiecznej technologii" do edycji genów embrionów ludzkich w celu reprodukcji, co „oficjalnie jest zakazane przez prawo" - chodzi o technologię CRISPR, za pomocą, której zmienił u embrionów gen CCR5. 

W 2019 roku został skazany na trzy lata więzienia. W 2022 roku wyszedł na wolność unikając wywiadów.

W środowisku naukowym informacje o narodzinach dzieci wywołały lawinę krytyki: eksperci wskazywali na nieprzewidywalne skutki eksperymentu, nazywając go przedwczesnym i „etycznie nieuzasadnionym". Amerykańscy naukowcy później stwierdzili, że przypisana mutacja CCR5-Δ32 może skrócić długość życia dzieci z innych powodów. W przypadku edycji genomu na poziomie całego embrionu dziecko z zmienionym DNA, dorastając, może przekazać je w spadku. 

Na Zachodzie i w USA edycja genetyczna ludzkich embrionów jest dozwolona wyłącznie w celach badawczych. Uzyskanych zarodków nie wolno wszczepiać kobiecie do wywołania ciąży - naukowcy są zobowiązani do ich zniszczenia w ciągu dwóch tygodni od utworzenia. 

Dział: Nauka

Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski

Żródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/64971.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.