Nowy satelita zmierzy większość wody na planecie
Rozpoczęła się pierwsza misja, której celem jest zbadanie prawie całej wody na powierzchni Ziemi
Międzynarodowa misja Surface Water and Ocean Topography, znana jako SWOT, wystartowała na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii o 6:46 rano ET 16 grudnia 2022 roku. Pierwszy stopień rakiety z powodzeniem wylądował z powrotem na Ziemi o godzinie 6:54 czasu wschodniego.
Misja, będąca wspólnym przedsięwzięciem NASA i francuskiej agencji kosmicznej Centre National d’Études Spatiales, zbada wodę na ponad 90% powierzchni świata i zmierzy wysokość wody w zbiornikach słodkowodnych, a także w oceanach. Obie agencje współpracują od dziesięcioleci w celu monitorowania ziemskich oceanów — a SWOT to kolejny krok w ich partnerstwie. Spostrzeżenia z pomiarów SWOT pokażą, w jaki sposób oceany wpływają na zmianę klimatu, a także w jaki sposób globalne ocieplenie wpływa na jeziora, rzeki i zbiorniki wodne. Dane z satelity mogą również pomóc społecznościom lepiej przygotować się na powodzie i inne katastrofy związane z wodą, które nasilają się z powodu kryzysu klimatycznego.
Chociaż woda ma kluczowe znaczenie dla przetrwania życia na Ziemi, kształtuje również naszą pogodę i klimat, ponieważ magazynuje i przenosi węgiel i ciepło uwięzione w atmosferze przez emisje gazów cieplarnianych. Badanie tego zasobu może pomóc naukowcom zrozumieć globalny budżet na wodę — ocenić główne źródła, zmiany tych źródeł i wpływ, jaki będą miały na różne środowiska. Kluczowe pytanie, jakie mają naukowcy, dotyczy wymiany ciepła między ziemską atmosferą a globalnym oceanem oraz tego, w jaki sposób może przyspieszyć globalne ocieplenie.
„Będziemy mogli zobaczyć rzeczy, których wcześniej po prostu nie mogliśmy zobaczyć” – powiedział Benjamin Hamlington, naukowiec z grupy Sea Level and Ice w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.
„Będziemy w stanie śledzić ruch wody wokół Ziemi między oceanem a lądem, być w stanie wykonać niektóre z tych połączeń i naprawdę zrozumieć, gdzie w danym momencie znajduje się woda. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiemy, że wraz ze zmianami klimatycznymi obieg wody przyspiesza. Oznacza to, że w niektórych lokalizacjach jest za dużo wody, w innych za mało”.
Instrumenty satelity będą gromadzić szczegółowe dane dotyczące cech wód słodkich i oceanów w wysokiej rozdzielczości. Po latach prac rozwojowych, radarowy interferometr pasma Ka (KaRIn) firmy SWOT jest gotowy do lotu. Instrument będzie w stanie wykrywać obiekty, które są do 10 razy mniejsze niż te wykryte przez satelity na poziomie morza.
Autor:
Autor: Ashley Strickland | Tłumaczenie: Jagoda Pyrzanowska
Źródło:
https://edition.cnn.com/2022/12/16/world/nasa-swot-launch-scn