2024-02-09 10:14:20 JPM redakcja1 K

Odkrycie, które może zmienić historię gatunku ludzkiego

Mikroskopijne fragmenty białka i DNA z kości odkrytych w błocie jaskiniowym na głębokości ośmiu metrów ujawniły, że neandertalczycy i ludzie w północnej Europie żyli prawdopodobnie obok siebie już 45 000 lat temu.

Zdjęcie: pixabay.com

Analiza genetyczna skamieniałości znalezionych w jaskini w pobliżu miasta Ranis we wschodnich Niemczech sugeruje, że osobliwe kamienne narzędzia w kształcie liścia jako pierwsi stworzyli współcześni ludzie, a nie neandertalczycy, jak wcześniej sądzili archeolodzy.

Co więcej, naukowcy nawet nie wiedzieli, że współczesny człowiek – homo sapiens – zamieszkiwał tak daleko na północy, gdzie warunki klimatyczne były wówczas podobne do tych, jakie panują dziś na Syberii, wynika z trzech badań opublikowanych w środę w czasopiśmie „Nature”, pisze CNN.

„Homo sapiens przekroczył Alpy i przybył do zimnego klimatu północnej i środkowej Europy wcześniej, niż poprzednio uważano. To zasadniczo zmienia naszą dotychczasową wiedzę na temat tamtej epoki: Homo sapiens dotarł do północno-zachodniej Europy na długo przed zniknięciem neandertalczyków w południowo-zachodniej Europie”, wyjaśnił Jean-Jacques Hublin, profesor w Collège de France w Paryżu i dyrektor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.

Choć jaskinię odkryto w latach 30-tych ubiegłego wieku, odnaleziono i zanalizowano wówczas jedynie narzędzia, to grupa archeologów w latach 2016-2022 prowadziła wykopaliska archeologiczne głębiej w jaskini i w ten sposób dotarła do skamieniałości ludzkich szczątków, które dopiero teraz zostały poddane analizie.

Tego typu kamienne narzędzia, znalezione w jaskini Ranis, odkryto już wcześniej na terenie Europy, od Moraw i wschodniej Polski po Wyspy Brytyjskie, a archeolodzy nazywają je w skrócie LRJ, od miejsc, w których po raz pierwszy je znaleziono.

Niedawne odkrycia, jak zauważył William Banks, badacz z Uniwersytetu w Bordeaux we Francji, nasuwają na myśl, że neandertalczycy byli bardziej złożeni kulturowo i poznawczo, niż sugerują popularne stereotypy.

Dział: Ziemia

Autor:
Vesti-OnLine.com | Tłumaczenie: Lidia Pańczak

Źródło:
https://www.vesti-online.com/otkrice-koje-moze-promeniti-istoriju-ljudske-rase/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE