2024-02-16 12:35:40 JPM redakcja1 K

,,Super El Niño" już jest, a La Niña jest prawdopodobna. Co przyniosą następne miesiące?

(CNN) – Nowe dane pokazują, że obecne El Niño jest obecnie jednym z najsilniejszych w historii, katapultując je na rzadkie terytorium „super El Niño”, ale prognostycy uważają, że La Niña prawdopodobnie będzie się rozwijać w nadchodzących miesiącach.

Anomalie temperatury powierzchni morza pokazano na obszarze wschodniego Pacyfiku, gdzie w środę, 7 lutego 2024 r. wystąpiło bardzo silne El Niño. Ciemniejsze pomarańcze oznaczają cieplejsze niż normalne warunki, a błękity oznaczają chłodniejsze niż norma. Zdjęcie: CNN Weather

Jednym z głównych sposobów, w jaki naukowcy ustalają obecność El Niño i kluczowym wskaźnikiem jego siły, jest temperatura powierzchni oceanu. Według Centrum Prognoz Klimatycznych NOAA od listopada do stycznia temperatura tropikalnego Pacyfiku, skąd pochodzi El Niño, była o 2 stopnie Celsjusza wyższa niż zwykle – to próg, który w historii został przekroczony tylko sześć razy. Oznacza to, że trwa bardzo silne El Niño.

Jednak siła tego tak zwanego super El Niño nie potrwa długo – osiągnęła ona swój szczyt i zmierza w stronę trendu spadkowego, stwierdziła Michelle L'Heureux, klimatolog z Centrum Prognoz Klimatu.

„W tym momencie nieco przekroczyliśmy szczyt [siły]” – L’Heureux powiedział CNN.

Synoptycy uważają, że zmiana może zostać całkowicie przestawiona na La Niña – chłodniejsze niż przeciętne warunki na wschodnim tropikalnym Pacyfiku – już latem, ale bardziej prawdopodobne jest, że jesienią, i w czwartek wypuścili ostrzeżenie La Niña.

El Niño wpływa na pogodę na całym świecie, więc jego siła i upadek będą nadal mieć wpływ na pogodę, której będziemy doświadczać w nadchodzących miesiącach.

Im silniejsze będzie El Niño, tym większe jest prawdopodobieństwo, że z biegiem czasu będzie ono miało wpływ na globalną pogodę. Jednak jego wpływ mierzy się w ujęciu sezonowym, a nie w kategoriach poszczególnych zdarzeń pogodowych – wyjaśnił L'Heureux.

El Niño ma charakterystyczne oznaki sezonowe, szczególnie zimą w USA.

Średnie warunki podczas zimy El Niño w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Zdjęcie: CNN

Jednym z takich znaków jest cieplejsza niż przeciętnie zima z mniejszą ilością śniegu w północnej części Stanów Zjednoczonych. Ten dokładny scenariusz spełni się tej zimy. W wielu stanach regionu najcieplejszy w historii grudzień i ogólnie upalny styczeń z niewielkimi ilościami śniegu – tendencja ta utrzymuje się aż do lutego.

El Niño objawia się również bardziej niż przeciętnie wilgotną zimą w południowej części Stanów Zjednoczonych, ponieważ często kieruje strumień strumieniowy kierujący burzę na południe.

Poważna susza w niektórych częściach południa została w dużej mierze wyeliminowana tej zimy przez powtarzające się napady deszczu z systemów burzowych. Kalifornię właśnie zalały następujące po sobie potężne burze atmosferyczne napędzane rzekami, które spowodowały rekordowe opady deszczu i setki lawin błotnych.

Wiadomo, że El Niño poprawia atmosferyczne zjawiska rzeczne na zachodnim wybrzeżu.

„Trudno przypisać El Niño jakikolwiek pojedynczy system pogodowy lub ich serię. Biorąc to pod uwagę, wydaje się prawdopodobne, że istniały pewne powiązania z El Niño [z burzami w Kalifornii]” – zauważył L’Heureux.

Dodatkowe źródło ciepła z cieplejszych wód we wschodniej części Oceanu Spokojnego może mieć szczególny wpływ na warunki pogodowe w zachodnich częściach obu Ameryk graniczących z Pacyfikiem.

Niedawne katastrofalne, śmiertelne pożary w Chile odzwierciedlają powiązanie El Niño. Ten wzorzec jest powiązany ze zmniejszonymi opadami w północnej części kraju, co przyczyniło się do rozległej suszy, która pozostawiła obszary suche.

Widok z lotu ptaka na zniszczenia spowodowane pożarami lasów w regionie Valparaiso w Chile, 6 lutego 2024 r. Zdjęcie: Javier Torres/AFP/Getty Images

Według „L’Heureux” El Niño pozostawiło także swoje ślady w strukturze temperatur i opadów na kilku innych kontynentach, w tym w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i częściach Azji.

Jednak L’Heureux ostrzega, że nie każde ekstremalne zjawisko pogodowe można przypisać bezpośrednio El Niño w ocieplającym się świecie.

„Efekty El Niño nie występują już w izolacji. Z pewnością istnieje element zmiany klimatu” – stwierdził L’Heureux.

Zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka powodują wzrost temperatury na całym świecie, co prowadzi do częstszych i intensywniejszych ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Wydano ostrzeżenie przed zjawiskiem La Niña

Według prognozy opublikowanej w czwartek przez CPC, ostrzeżenie La Niña już obowiązuje, co oznacza, że warunki sprzyjają jego uformowaniu się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Centrum oczekuje, że ta zmiana nastąpi w miesiącach letnich, gdy zjawisko La Niña będzie coraz bardziej prawdopodobne do jesieni.

Według L'Heureux i prognozy prawdopodobieństwo rozwoju La Niña od czerwca do sierpnia wynosi 55%, a od września do listopada – 77%.

To nagłe odwrócenie wzoru nie jest niczym wyjątkowym. Historycznie rzecz biorąc, po silnym El Niño w około 60% przypadków następują warunki La Niña, twierdzi L’Heureux.

W zależności od tego, kiedy – lub nawet czy – La Niña się zmaterializuje, to odwrócenie wzorca na dużą skalę może mieć znaczący wpływ na pogodę w pozostałej części roku.

La Niña często powoduje odwrotne warunki pogodowe niż El Niño, w tym bardziej aktywny sezon huraganów na Atlantyku. Warunki La Niña panowały przez część najbardziej aktywnego sezonu huraganów na Atlantyku w historii: rok 2020.

Szybsze przejście na La Niña może oznaczać większy wpływ na nadchodzący sezon huraganów, który rozpoczyna się w czerwcu i zwykle osiąga szczyt we wrześniu – szczególnie jeśli oceany pozostaną wyjątkowo ciepłe.

Zeszłoroczny sezon huraganów na Atlantyku był niezwykle aktywny w rekordowo ciepłych oceanach, pomimo prób stłumienia aktywności przez El Niño.

Rachel Ramirez i Brandon Miller z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu 

Dział: Ziemia

Autor:
Mary Gilbert | Tłumaczenie: Karolina Garnys

Żródło:
https://edition.cnn.com/2024/02/07/weather/el-nino-super-winter-climate/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE