2023-12-04 11:50:18 JPM redakcja1 K

Zdaniem naukowców zapotrzebowanie Ziemi na wody gruntowe powoduje jej stopniowe przechylanie.

Podczas wakacji być może zaopatrzysz się w wodę ze studni domku letniskowego. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że z biegiem czasu ludzkość wydobyła z podziemnych zasobów ziemi tak dużo wody, że spowodowało to jej znaczne przechylenie?

Wiercenia wodne w Maroku. Ilustracja. Zdjęcie: Mosa'ab Elshamy / AP / NTB

W latach 1993–2010 ludność wydobyła z wnętrza Ziemi ponad 2150 miliardów ton wód gruntowych. Nowe badania dotyczące tego okresu, opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letter, pokazują, że oś Ziemi przechylała się co roku o ponad cztery centymetry w odniesieniu do kierunku wschodniego.

Najgorsze rzeczy związane wodą

Według CNN, które również omawia tę sprawę, największe wycieki wody miały miejsce w zachodniej części Ameryki Północnej i północno-zachodnich Indiach. Według strony internetowej Norweskiej Służby Geologicznej (NGU), z norweskiej perspektywy jesteśmy daleko w tyle, za naszymi europejskimi sąsiadami pod względem wykorzystania wód gruntowych. W rzeczywistości wody gruntowe stanowią jedynie około 15 procent całkowitego zaopatrzenia w wodę, w przeciwieństwie do naszych nordyckich sąsiadów, Danii czy Islandii, których zasoby wodne składają się w ponad 95 procent z wód gruntowych. Wiercenia w poszukiwaniu wody pomagają zaspokoić potrzeby ludzi i zwierząt, w zakresie zaopatrzenia w wodę, a także są ważnym źródłem zapewniającym wystarczającą ilość wody dla rolnictwa.

Największy wpływ

Zasoby wody znajdują się w zewnętrznej warstwie skał Ziemi, a w tych złożach może znajdować się nawet ponad 1000 razy więcej wody niż we wszystkich jeziorach i rzekach na Ziemi. W Norwegii szczególnie dużo takich rezerw znajduje się we wschodniej części kraju, poza tym, według NGU wiercenia w wodach gruntowych są często dokonywane w gminach o rozproszonych zabudowaniach. Obecnie udowodniono, że ogólnoświatowe odwierty mają ogromny wpływ na planetę. „Nasze badanie pokazuje, że spośród przyczyn związanych z klimatem, redystrybucja wód gruntowych w rzeczywistości ma największy wpływ na obracający się biegun”, mówi jeden z autorów badania, Ki-Weon Seo, kierownik badań i profesor na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Narodowym w Seulu w Korei Południowej, w wypowiedzi udzielonej dla CNN.

Znaczące ustalenia

Naukowcy wykorzystali stacjonarne obiekty w przestrzeni kosmicznej, jako punkt wyjścia do pomiaru osi Ziemi i stworzyli modele, w których uwzględnili dane dotyczące wydobywanych wód gruntowych. Ponadto uwzględniono dane dotyczące poziomu morza i lodu powierzchniowego, a także spodziewane zmiany w obracających się biegunach. Według CNN badanie również skomentowała Surendra Adhikari z Jet Propulsion Laboratory NASA. Podkreśliła ona znaczenie faktu oraz wspomniała, że badacze sporządzili obecnie mapę wpływu wód gruntowych na bieguny. „Zmiany sezonowe są powiązane z kątem osi obrotu Ziemi, a w czasie geologicznym poruszająca się oś może wpływać na klimat w skali globalnej”, podkreśla Adhikari. Dlatego nasze nieustanne zapotrzebowanie na wodę może mieć dla nas większe konsekwencje, niż nam się wydaje.

Dział: Ziemia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.