2023-04-20 15:04:18 JPM redakcja1 K

Zmiany klimatyczne napędzają śmiertelne fale upałów w Indiach. Badania wykazują, że zagraża to rozwojowi kraju.

Śmiertelne fale upałów napędzane przez zmiany klimatyczne zagrażają rozwojowi Indii i ryzykują odwrócenie postępu w zakresie łagodzenia ubóstwa, zdrowia i wzrostu gospodarczego - wynika z nowego badania

Mieszkaniec wioski spaceruje po wyschniętym stawie w gorący letni dzień we wsi Bandai w dystrykcie Pali 11 maja 2022 r. FOT: Prakash Singh/AFP/Getty Images/FILE

 

Fale upałów już krytycznie wpłynęły na kraj, prowadząc do przerw w dostawie prądu, zwiększonego zapylenia i zanieczyszczenia powietrza oraz przyspieszonego topnienia lodowców na północy Indii, stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLOS Climate w środę.

Badania wskazują, że od 1992 r. ponad 24 000 osób zmarło z powodu fal upałów w Indiach.  A oczekuje się, że skutki będą się pogarszać, ponieważ fale upałów stają się częstsze, intensywniejsze i bardziej śmiertelne z powodu kryzysu klimatycznego.

„Indie stoją obecnie w obliczu kolizji wielu skumulowanych zagrożeń klimatycznych” - powiedzieli badacze.

„Długoterminowe prognozy wskazują, że indyjskie fale upałów mogą przekroczyć granicę przeżywalności dla zdrowego człowieka odpoczywającego w cieniu do 2050 roku”.

Badanie pokazuje, że miliony ludzi w Indiach jest narażonych na zmiany klimatu, niż początkowo sądzono. Badanie wykazało, że ponad 90% kraju może zostać poważnie dotknięte falami upałów, wpadając w strefę „niebezpieczeństwa” ekstremalnych upałów.

Indeks ciepła określa, jak gorące jest uczucie i bierze pod uwagę zarówno temperaturę powietrza, jak i wilgotność, aby ocenić wpływ upałów na ludność. W zeszłym roku Indie doświadczyły fali gorąca, podczas której części kraju osiągnęły ponad 49°C (120°F).

W 2022 r. Indie doświadczyły najgorętszego kwietnia od 122 lat i najgorętszego marca w historii, mówi badanie. I doświadczyły ekstremalnej pogody w 242 z 273 dni między styczniem a październikiem 2022 roku, stwierdzili naukowcy.

Taki powtarzający się stres cieplny wywróci do góry nogami miliony istnień i środków do życia.

„Szacunki wskazują na 15% spadek zdolności do pracy na zewnątrz… w ciągu dnia z powodu ekstremalnych upałów do 2050 r.” – stwierdzono w badaniu. „Oczekuje się, że zwiększone upały będą kosztować Indie 2,8% i 8,7% ich produktu krajowego brutto (PKB) i obniżą standard życia odpowiednio do 2050 i 2100 roku”.

Do połowy stulecia oczekuje się, że 70 indyjskich miast będzie miało więcej niż 1 milion mieszkańców, jak wynika z badania.

Ekstremalne upały będą stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i zdrowia tych ludzi, a także odwrócą postęp w zakresie nierówności i redukcji ubóstwa, stwierdzili naukowcy.

„Moja rodzina w Kalkucie cierpi z powodu obecnych fal upałów prowadzących do częstego zmniejszania obciążenia sieci” – powiedział autor badania, dr Ramit Debnath, w odniesieniu do wymuszonych przerw w dostawie prądu, które zmniejszają obciążenie sieci. „Powiązanie klimat-energia staje się coraz bardziej istotne” – dodał.

Zazwyczaj to najbiedniejsi i najbardziej wrażliwi będą cierpieć najbardziej.

Fale upałów „będą miały bezprecedensowy wpływ na populację o niskich dochodach” – czytamy w badaniu. Jako przykład autorzy wskazują szybko urbanizującą się stolicę, New Delhi, która „odnotowuje wysoki poziom działalności budowlanej, w większości angażującej siłę roboczą o niskich dochodach, która jest również poważnie narażona na skutki fali upałów”.

Chociaż Indie posiadają „indeks wrażliwości klimatycznej”, za pomocą którego oceniają swoją podatność na kryzys klimatyczny, autorzy uważają, że nie docenia on wpływu fal upałów na rozwój kraju.

Indie zobowiązały się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, listy 17 celów, które obejmują zmniejszenie ubóstwa, głodu, nierówności i chorób, a także promowanie zdrowia, edukacji i warunków sanitarnych.

Nie rozumiejąc prawdziwego zagrożenia, jakie fale upałów stanowią dla ludności, Indie ryzykują utratę tych celów.

Współautor badania, profesor Ronita Bardhan, powiedziała, że zalecenia mogą być wykorzystane do budowania odporności cieplnej dla mieszkań o niskich dochodach, ponieważ „te społeczności są najbardziej narażone na wpływy ciepła”.

„Pakiety zdrowotne dla osób o niskich dochodach i mieszkańców slumsów są szczególnie ważne, ponieważ pokazujemy, że fale upałów mają niszczycielski wpływ na zrównoważony rozwój miast” – powiedziała.

Innym praktycznym zastosowaniem są strategie zazieleniania miast wokół bardzo gęstych obszarów, które „mogą przynieść ulgę w efektach miejskich wysp ciepła” – powiedziała Bardhan.

Autorzy podkreślają „pilność” w zalecaniu Indiom aktualizacji oceny ekstremalnych warunków pogodowych, aby uwzględnić indeks ciepła i jego wpływ na zrównoważony rozwój Indii.

„Indie wykazały się ogromnym przywództwem w zwiększaniu skali planów działań związanych z upałami w ciągu ostatnich pięciu lat, ogłaszając fale upałów klęską żywiołową i mobilizując odpowiednie zasoby humanitarne” – napisali autorzy.

Ale „ponieważ fale upałów w Indiach i na subkontynencie indyjskim stają się powtarzające i długotrwałe, najwyższy czas, aby eksperci klimatyczni i decydenci ponownie ocenili wskaźniki oceny podatności kraju na zmiany klimatyczne”.

Dział: Ziemia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.