2023-02-21 10:50:40 JPM redakcja1 K

Czy USA i UK można nazwać państwami terrorystycznymi ?

Oficjalnym powodem ataku była chęć zaprowadzenia demokratycznych rządów w tym bliskowschodnim kraju, jednak troska Ameryki o dobro ludności irackiej wydaje się bardzo mało wiarygodna i światowej opinii publicznej trudno w nią uwierzyć.

Przyczynami interwencji amerykańskich wojsk w Iraku były, oficjalnie, dowody na posiadanie przez reżim Husajna broni masowego i laboratoriów (fabryk), w których broń ta jest wytwarzana na dużą skalę. W obliczu groźby konfliktu Saddam Husajn zgodził się na powrót specjalistów ONZ do Iraku, by sprawdzili doniesienia o istnieniu zagrożenia ze strony tego państwa – nic jednak nie odnaleziono.

Pomimo braku jednoznacznych dowodów, wojska Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Polski, Danii i Hiszpanii wkroczyły do Iraku (operacja Iracka Wolność).  Należy jednak przypomnieć, że Stany Zjednoczone, prócz szczytnych idei szerzenia idei demokratycznych, z pewnością dążyły także do uzyskania wpływów na terenie państwa bogatego w zasoby naftowe.

Po upadku dyktatora w Iraku próbowano wprowadzić rządy demokratyczne, jednakże cały czas dochodzi w tym kraju do różnych form eskalacji konfliktu – od 2003 roku zginęło tam kilkadziesiąt tysięcy osób; w samych latach 2004-2008, jak podaje irackie ministerstwo praw człowieka, zginęło w konflikcie ponad 80 tysięcy cywilów, są jednak także doniesienia o ponad milionie ofiar.

Po drugie, w czasie konfliktu zginęło wiele tysięcy osób – nie tylko wśród żołnierzy obu stron, ale przede wszystkim wśród cywilów. Po trzecie, mimo faktu, że konflikt rozpoczął się kilka lat temu, do dnia dzisiejszego sytuacja nie jest stabilna i dość często słychać doniesienia o nowych zamachach irackich rebeliantów i nowych ofiarach WOJNA Z IRAKIEM A PRAWO MIE˛DZYNARODOWE – do poprawy

Użycie przez Stany Zjednoczone i Wielka˛ Brytanie˛ siły militarnej przeciwko Irakowi, przebieg konfliktu i jego konsekwencje prowadza˛ do postawienia szeregu kwestii, kto´ re mogą˛ być´ poddane ocenie z punktu widzenia prawa międzynarodowego. I tak można zastanawiać się˛, czy interwencja
wojskowa była zgodna z prawem międzynarodowym, czy prawo konfliktów zbrojnych było przestrzegane, czy rozpoczęcie działań´ wojskowych bez upoważnienia Rady Bezpieczeństwa oznacza zdyskredytowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kwestia˛, która zdominowała debat겠
Prawno - międzynarodowa˛ na temat wojny w Iraku, jest pytanie dotyczące jej zgodności z Karta˛ Narodów Zjednoczonych, a więc jej legalności.

Dział: Politycznie

Autor:
tłumaczenie: Redakcja

Źródło:
https://www.almayadeen.net/news

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się