Dokumenty wysłane faksem a upływy terminów
Wnioski i oświadczenia urzędowe należy przekazywać drogą elektroniczną – a więc nie faksem. To, czy postępowanie wymaga obecności prawnika czy nie, jest bez znaczenia. Taką decyzję podjął Wyższy Sąd Krajowy w Frankfurcie nad Menem.
Zdjęcie: fotofabrica/stock.adobe.com
Od pierwszego stycznia 2022 r. adwokaci muszą przekazywać wnioski i pisma do sądów drogą elektroniczną. Pisma procesowe składane za pośrednictwem faksu nie zachowują terminów. Ma to zastosowanie niezależnie od tego, czy postępowanie wymaga obecności prawnika czy też nie. Tak orzekł Wyższy Sąd Krajowy w Frankfurcie nad Menem (decyzja z dnia 27 lipca 2022 r. numer akt 26 W 4/22).
Pewien mężczyzna został skazany przez Sąd Rejonowy we Frankfurcie nam Menem za przekazanie informacji spadkobiercom niepodzielnej wspólnoty spadkowej. Nie wywiązał się z tego obowiązku, dlatego sąd nałożył na niego żądaną przez stronę przeciwną karę pieniężną. Faksem i listem spadkobierca złożył pismo procesowe przeciwko temu i wniósł natychmiastową apelację.
Ale tak to nie działa, uważa Wyższy Sąd Krajowy. Odrzucił natychmiastową apelację jako niedopuszczalną. Decyzję uzasadnił „Natychmiastowe odwołanie złożone faksem i zwykłym listem nie mogło dotrzymać terminu”. Pisma procesowe muszą być składane drogą elektroniczną zgodnie z § 130d [Niemieckiego]Kodeksu postępowanie cywilnego. Wyższy Sąd Krajowy podkreślił, że są to kryteria dopuszczalności wniosku. Dotyczy to wszystkich prawniczych wniosków i oświadczeń a tym samym etapów postępowania sądowego. Nie ma znaczenia, czy postępowanie wymaga obecności prawnika czy nie. Od decyzji nie można się odwołać.
Osoby fizyczne nie muszą składać pism procesowych drogą elektroniczną. § 130d [Niemieckiego] Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy tylko adwokatów.
Dział: Inicjatywa Obywatelska
Autor:
cp/LTO-Redaktion | Tłumaczenie: Natalia Maciejewska