2024-12-02 11:57:14 JPM redakcja1 K

Jak Trump podsyca napięcia fałszywymi twierdzeniami

Najpierw huragan „Helene”, potem „Milton”: Stany Zjednoczone zmagają się obecnie z klęskami żywiołowymi. Kandydat na prezydenta, Donald Trump, próbuje wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść – posługując się licznymi fałszywymi twierdzeniami.

Zdjęcie: Pascal Siggelkow, badacz faktów ARD
Stan na: 9 października 2024, 15:42

„To najgorsze, co kiedykolwiek widziałam” – mówi Deanne Criswell, szefowa Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA), odnosząc się do szerzących się w USA dezinformacji w związku z huraganami „Helene” i „Milton”. „To podważa zaufanie zarówno do rządu federalnego, jak i stanowego, a mamy tak wielu ratowników, którzy angażują się w pomoc tym społecznościom”. Jednym z najgłośniejszych źródeł tych fałszywych informacji jest kandydat na prezydenta, Donald Trump.

Fundusze pomocowe nie zostały przeznaczone dla imigrantów

Na jednym ze swoich wieców wyborczych Trump twierdził, że jego rywalka, obecna wiceprezydent Kamala Harris, przeznaczyła środki FEMA na zakwaterowanie nielegalnych imigrantów. Jest to jednak nieprawda. Na ten rok Kongres USA zatwierdził ponad 35 miliardów dolarów na pomoc w przypadku klęsk żywiołowych. Środki te nie mogą być po prostu wykorzystane w innym celu.

Dodatkowo istnieje oddzielny fundusz w wysokości 650 milionów dolarów, przeznaczony na wsparcie stanowych i lokalnych władz w zakwaterowaniu migrantów, jak donosi CNN. Trump podsyca w ten sposób promowaną przez siebie teorię spiskową, jakoby Demokraci sprowadzali nielegalnych imigrantów do kraju, aby głosowali na Harris. Jednak nie ma na to żadnych dowodów.

„Środki dla społeczności wspierających migrantów są przyznawane przez Kongres w ramach funduszy dla Agencji Celnej i Ochrony Granic i nie mają nic wspólnego z funduszem pomocowym FEMA” – wyjaśniła FEMA. Agencja zapewniła, że dysponuje wystarczającymi środkami, aby pomóc osobom poszkodowanym przez huragan „Helene”. „FEMA ma wystarczające fundusze na natychmiastową reakcję i działania związane z odbudową.”

Pomoc większa niż 750 dolarów na osobę

Innym fałszywym twierdzeniem, które wywołało poruszenie, było to, że FEMA wypłaca jedynie 750 dolarów osobom, które na przykład straciły dom w wyniku huraganu. Trump również powielał tę dezinformację, jednak FEMA wyjaśniła, że jest to nieprawda.

750 dolarów to jedynie pomoc doraźna dla poszkodowanych, przeznaczona np. na zakup jedzenia czy leków. Dodatkowo można ubiegać się o inne formy wsparcia, takie jak tymczasowe zakwaterowanie lub pokrycie kosztów naprawy domu.

Biden kontaktował się z gubernatorem

Trump fałszywie twierdził także, że prezydent Joe Biden nie kontaktował się z gubernatorem stanu Georgia, Brianem Kempem, po tym jak huragan „Helene” dotarł do tego stanu. „Dzwonił do prezydenta, ale nie mógł się z nim skontaktować” – powiedział Trump. Tymczasem sam Kemp potwierdził dziennikarzom, że rozmawiał z Bidenem, wyjaśniając, że to on najpierw nie odebrał połączenia od prezydenta, a nie na odwrót.

Trump twierdził również, że w stanie Karolina Północna nie było helikopterów pomagających mieszkańcom podczas huraganu. To również jest nieprawda. Według władz lotniczych Karoliny Północnej ruch powietrzny nad zachodnią częścią stanu wzrósł o 300% z powodu działań ratunkowych związanych z huraganem.

Stan Karolina Północna poinformował: „Łącznie 53 zespoły poszukiwawczo-ratownicze z Karoliny Północnej i innych miejsc, liczące ponad 1600 osób, przeprowadziły akcje ratunkowe podczas tego wydarzenia. Zespoły te udzieliły pomocy, ewakuowały i ratowały ponad 5400 osób.”

Musk również szerzy dezinformację

Trump nie jest jedyną osobą, która szerzy nieprawdziwe informacje na temat huraganów. Elon Musk, otwarty zwolennik Trumpa, napisał na Twitterze, że FEMA nie tylko zawodzi, ale także odmawia innym pomocy w działaniach. To również nieprawda.

Kongresmenka republikańska Marjorie Taylor Greene dodała do teorii spiskowych, sugerując, że Demokraci celowo spowodowali huragan „Helene” za pomocą manipulacji pogodą – co jest naukowo niemożliwe, jak wielokrotnie wyjaśniali eksperci.

„Zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”

FEMA uruchomiła własną stronę z faktami, aby walczyć z falą dezinformacji. Mimo tych wysiłków wiele fałszywych twierdzeń nadal rozprzestrzenia się w internecie, jak wynika z analizy Instytutu Dialogu Strategicznego (ISD). Niektóre z tych twierdzeń są powiązane z groźbami wobec osób zaangażowanych w działania ratunkowe.

„Te treści docierają do milionów ludzi i w niektórych przypadkach stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego” – wynika z analizy. Fałszywe informacje o reakcjach na huragany doprowadziły do wiarygodnych gróźb i wezwań do przemocy wobec rządu federalnego, w tym nawoływań do wysłania milicji, aby stawić czoła FEMA z powodu rzekomej odmowy pomocy.

Antysemicki hejt i gloryfikacja przemocy

Według ISD doszło również do fali antysemickiego hejtu, szczególnie wymierzonego w Jaclyn Rothenberg, dyrektor ds. komunikacji FEMA. Zarzucono jej, że odmówiła pomocy Amerykanom i przekazała środki Izraelowi – co jest całkowicie nieprawdziwe. „Fałszywe przedstawienia obecnych zasobów finansowych FEMA są równie powszechne jak błędne teorie spiskowe dotyczące pomocy zagranicznej i alokacji środków na pomoc w przypadku klęsk żywiołowych” – pisze ISD.

W mediach społecznościowych te twierdzenia doprowadziły nawet do gloryfikacji rzekomych ataków na pracowników FEMA. Jedno z powszechnie oglądanych nagrań, które rzekomo pokazuje, jak dyrektor FEMA jest atakowany, zostało wyświetlone miliony razy i w części przypadków celebrowane. W rzeczywistości nagranie pochodzi z 2023 roku i dotyczy zupełnie innego wydarzenia.

„Sytuacja ta ilustruje szerszy trend: Coraz więcej grup spiskowych, ruchów ekstremistycznych, interesów politycznych i komercyjnych, a czasem także wrogich państw wykorzystuje kryzysy do realizacji swoich celów poprzez dezinformację, podziały i nienawiść w internecie” – podsumowuje ISD. „Wykorzystują błędy w moderacji mediów społecznościowych, manipulują ich algorytmami i często mają niebezpieczne skutki w rzeczywistości.”

Dział: Świat

Autor:
Von Pascal Siggelkow, ARD-faktenfinder | Tłumaczenie: Magdalena Kwaśnikowska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.tagesschau.de/faktenfinder/kontext/usa-hurrikan-desinformation-100.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE