2024-07-09 13:09:13 JPM redakcja1 K

Japonia i Filipiny podpisują pakt obronny z powodu Chin

W wyniku wzrastającego napięcia na morzu południowo-chińskim i wschodnio-chińskim Japonia i Filipiny podpisały pakt obronny, który pozwala na wspólne manewry wojsk na Filipinach, w tym na ćwiczenia bojowe dla sił filipińskich w Japonii.

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos i Premier Japonii Fumio Kushida. Źródło: 首相官邸ホームページ/CC BY 4.0/Wikimedia Commons

Narastające obawy dwóch wyspiarskich państw w obliczu coraz to częstszych incydentów z Chińską strażą przybrzeżną zdecydowały, że Japonia i Filipiny – wieloletni sojusznicy Stanów Zjednoczonych, a kiedyś wrogowie w czasach II Wojny Światowej, podpisały pakt obronny pozwalający na wspólne manewry wojskowe między obiema armiami na Filipinach, a szkolenie bojowe dla wojsk filipińskich w Japonii. Jest to pierwszy raz, gdy Japonia zgodziła się na takie porozumienie z innym państwem azjatyckim.

W poniedziałek 8 lipca 2024 w stolicy Filipin Japońska minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawa i jej odpowiednik Gilberto Teodoro podpisali pakt w obecności prezydenta Ferdinanda Marcosa – poinformował sekretarz prasowy prezydenta Cheloy Garafil. Układ będzie w mocy wtedy, kiedy parlamenty obu krajów ratyfikują go na swoich posiedzeniach.

Chiny posiadają roszczenia do więcej niż 90 procent morza południowo-chińskiego oraz część wschodnio-chińskiego za sprawą wydanej w 1947 roku mapy, na której znajdowała się linia dziewięciu kresek. Międzynarodowy Trybunał w Hadze w 2016 stwierdził, że te roszczenia nie mają żadnej podstawy prawnej. Pomimo wyroku Chiny wciąż naciskają na swoje roszczenia, a w 2023 opublikowali nową wersję mapy.

Od tego czasu odbyło się wiele konfrontacji pomiędzy Filipinami a Chinami na spornych wodach w tym incydent z poprzedniego miesiąca, gdzie personel straży przybrzeżnej uzbrojonej w miecze, noże i włócznie użył motorówek do staranowania dwóch filipińskich statków zaopatrzeniowych, wejścia na pokład i przejęcia ich broni. 

Z kolei na morzu wschodnio-chińskim narasta eskalacja konfliktu o wyspy Senkaku. Są one niezamieszkane i zostały odkupione w 2012 przez Tokio od prywatnego właściciela. Po tamtym czasie Japońskie służby regularnie widywały Chińskie jednostki na terytoriach tych wysp. Był to 158. dzień z rzędu, w którym zauważono tam chińskie jednostki - pobity został poprzedni rekord 157 dni z 2021 r. - powiedział rzecznik rządu Yoshimasa Hayashi.

Dział: Świat

Autor:
Hubert Snarski - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
Tekst autorski

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE