2023-04-15 08:37:53 JPM redakcja1 K

Jemen: Długo oczekiwana akcja wymiany około 900 więźniów

Walczące strony rozpoczęły wymianę setek więźniów. Jednak rozmowy pokojowe, w których pośredniczył Oman, na razie się zakończyły.

Uwolnieni więźniowie na lotnisku w Sanie

 

Arabia Saudyjska i rebelianci Huthi zakończyli na razie rozmowy pokojowe w objętym wojną domową kraju Jemenie, ale mają nastąpić jeszcze kolejne rundy. Przedstawiciele Huthi mówili o „dobrze przeprowadzonych” konsultacjach, a pozostałe trudności udało się rozwiązać  „przy zachowaniu determinacji i szczerych intencji”. Na znak dobrej woli rozpoczęła się wymiana blisko 900 więźniów – poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK). Pierwszy samolot z uwolnionymi więźniami wylądował już na lotnisku w Sanie, podała prowadzona przez Huthi telewizja Masirah. Przewiduje się, że akcja potrwa w sumie trzy dni. 

Uwolnienie więźniów daje nadzieję 

Setki rodzin rozerwanych przez konflikt mogą zostać połączone podczas Ramadanu, powiedział dyrektor MKCK na Bliskim Wschodzie Fabrizio Carboni, nawiązując do muzułmańskiego miesiąca postu. Wymiana więźniów daje „nadzieję na bardziej kompleksowe rozwiązanie polityczne“.

Uwolnieni więźniowie trafiają do Sany samolotem czarterowym

 

Podstawą wymiany jest porozumienie osiągnięte w marcu w Szwajcarii. Zgodnie z nim rebelianci Huthi uwolnią 181 więźniów – w tym obywateli Arabii Saudyjskiej i Sudanu – w zamian za 706 pojmanych rebeliantów. Porozumienie stało się możliwe po tym, jak dwie rywalizujące ze sobą regionalne potęgi – Arabia Saudyjska i Iran – ogłosiły wznowienie stosunków dyplomatycznych po latach oziębłych stosunków.

6-miesięczne zawieszenie broni pod znakiem zapytania 

W ubiegłym tygodniu saudyjska delegacja odwiedziła Jemen, aby omówić możliwe rozwiązanie trwającego w tym kraju kryzysu. Jak podają jemeńskie źródła rządowe, dyskutowane jest półroczne zawieszenie broni. Po tym czasie ma być negocjowane dwuletnie rozwiązanie przejściowe. Dalsze wydania miałyby być ponownie omawiane w maju. 

W Jemenie wojska zbiegłego sunnickiego prezydenta Abd Rabbo Mansura Hadiego od września 2014 roku walczą z szyickimi rebeliantami Huthi, których wspiera Iran. W marcu 2015 roku sojusz wojskowy pod wodzą Arabii Saudyjskiej rozpoczął interwencję militarną na rzecz sił rządowych.

Dział: Politycznie

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE