Kim jest Tulsi Gabbard, przyszła Dyrektor Wywiadu Narodowego USA?
Tulsi Gabbard - była członkini Kongresu z ramienia Demokratów, która przeszła do Partii Republikańskiej, by poprzeć Donalda Trumpa - została wybrana przez prezydenta-elekta na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego.
Zdjęcie: Reuters
Ta szeroko zakrojona funkcja oznaczałaby, że będzie nadzorować amerykańskie agencje wywiadowcze, takie jak CIA, FBI i Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), która koncentruje się na zbieraniu danych wywiadowczych. Nominacja wzbudziła wątpliwości z powodu braku doświadczenia Gabbard w dziedzinie wywiadu. Gabbard jest również oskarżana o rozsiewanie rosyjskiej propagandy. Jej kandydatura będzie wymagała zatwierdzenia przez Senat.
Kim jest Tulsi Gabbard?
Gabbard jest weteranką, która służyła w jednostce medycznej w Iraku. Gabbard osiągnęła również wiele sukcesów w polityce. Została po raz pierwszy wybrana do stanowego parlamentu Hawajów w 2002 roku w wieku 21 lat, stając się najmłodszą osobą wybraną w historii tego stanu. Odeszła po jednej kadencji, gdy jej jednostka Gwardii Narodowej została wysłana do Iraku. Następnie Gabbard reprezentowała Hawaje w Kongresie od 2013 do 2021 roku - zostając pierwszą hinduistką zasiadającą w Izbie Reprezentantów.
Wcześniej wspierała liberalne postulaty, takie jak państwowa służba zdrowia, darmowe czesne na uczelniach i kontrolę dostępu do broni. Te kwestie były częścią jej kampanii o nominację prezydencką Demokratów w 2020 roku - z której ostatecznie się wycofała, popierając Joe Bidena. W 2022 roku opuściła Partię Demokratyczną i początkowo zarejestrowała się jako niezależna - oskarżając swoją dawną partię o bycie „elitarną kliką podżegaczy wojennych kierowaną tchórzliwą poprawnością polityczną”. Jako komentatorka Fox News wypowiadała się na tematy takie jak gender i wolność słowa, stając się zagorzałą zwolenniczką Donalda Trumpa, zanim dołączyła do Partii Republikańskiej niecały miesiąc temu.
Kontrowersyjne wypowiedzi na temat Syrii i Ukrainy
W 2019 roku, podczas starań Gabbard o nominację prezydencką Demokratów, spotkała się z krytyką rywali po tym, jak była przedstawiana w rosyjskich mediach W tym samym roku skrytykowano ją również za domniemane wspieranie syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada, uważanego za kluczowego sojusznika Rosji. Stwierdziła, że Assad „nie jest wrogiem Stanów Zjednoczonych, ponieważ Syria nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych” – i broniła swojego spotkania z nim w 2017 roku. W tym samym roku w wywiadzie dla CNN powiedziała, że jest „sceptyczna" wobec twierdzeń, że za atakiem bronią chemiczną, w którym zginęły dziesiątki ludzi, stał reżim syryjski.
Trump stwierdził wówczas, że „nie ma wątpliwości, że Syria użyła zakazanej broni chemicznej”, mówiąc to po tym, jak Stany Zjednoczone przeprowadziły atak rakietowy na syryjską bazę lotniczą w odpowiedzi na ten incydent. W 2019 roku Gabbard określiła jednak Asada mianem „brutalnego dyktatora".
Gabbard wygłosiła również szereg kontrowersyjnych oświadczeń dotyczących Rosji i jej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Pisząc w mediach społecznościowych w dniu inwazji Rosji, stwierdziła, że wojny można było uniknąć, gdyby USA i ich zachodni sojusznicy uznali „uzasadnione obawy o bezpieczeństwo” Rosji w związku z dążeniem Ukrainy do członkostwa w NATO. W następnym miesiącu powiedziała, że jest „niepodważalnym faktem”, iż na Ukrainie znajdują się finansowane przez USA laboratoria biologiczne, które mogłyby „uwolnić i rozprzestrzenić śmiertelne patogeny”, wzywając do zawieszenia broni. W odpowiedzi republikański senator Mitt Romney stwierdził, że Gabbard przyjęła „prawdziwą rosyjską propagandę”.
W rosyjskiej telewizji jej nominacja na stanowisko dyrektora wywiadu jest przedstawiana jako czynnik, który prawdopodobnie skomplikuje relacje Waszyngtonu z Ukrainą. Korespondent Rossiji 1, Dmitrij Melnikow, stwierdził, że jej nominacja „nie wróży dobrze Kijowowi”, zauważając, że w przeszłości „otwarcie oskarżała administrację Bidena o prowokowanie Rosji”. Prezenter tego kanału podkreślił również, że Gabbard „ostro krytykowała Zełenskiego i wzywała do dialogu z Rosją”.
Dział: Świat
Autor:
Michael Sheils McNamee | Tłumaczenie: Mateusz Bujnowski - praktykant fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/