Macron domaga się „europejskiej suwerenności”
Prezydent Francji Emmanuel Macron ponowił swój apel o zwiększenie autonomii Unii Europejskiej.
Ograniczenie zależności gospodarczych dla zachowania tożsamości Europy: Emmanuel Macron w Hadze
„Pandemia i wojna (w Ukrainie) doprowadziły nas do sytuacji, w której musimy zdać sobie sprawę, że musimy zmniejszyć nasze powiązania, jeśli chcemy zachować europejską tożsamość” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas swojego przemówienia na temat polityki europejskiej w Hadze.
Wyraźnie zaznaczył, że jego zdaniem w wyniku obu wydarzeń nastąpił postęp w kierunku większej suwerenności Europy. Europa musi podążać dalej tą samą ścieżką: „Musimy zbudować nową strategię, aby coraz bardziej zmniejszać nasze zależności i budować większą suwerenność w kwestii energii” – powiedział.
Na początku swojego przemówienia o polityce europejskiej w Instytucie Badawczym Nexus, Macron został na krótko zatrzymany przez protestujących.
Jest to niezwykle istotne teraz, gdy gospodarka jest coraz częściej wykorzystywana jako broń. Obrona suwerenności, jak powiedział, oznacza możliwość wyboru własnych partnerstw i kształtowania własnego losu, a nie pozostawanie jedynie świadkiem wydarzeń na świecie. „Możemy to zrobić we współpracy, która jest zgodna z naszym duchem otwartości i partnerstwa” – wskazał Macron.
Jak mówił, dzięki pięciu filarom konkurencyjności, polityki przemysłowej, ochrony, wzajemności i współpracy można stworzyć nową doktrynę gospodarczą, która nie tylko tworzy miejsca pracy i pomaga radzić sobie ze zmianami klimatu, ale także pozwala nam być bardziej suwerennymi. Jest to również kluczowe dla zachowania wartości i modelu europejskiego.
Prezydent Macron wraz z małżonką (po środku) zostało powitane w Hadze przez króla Willema-Alexandra i królową Maximę
Na początku swojego przemówienia wygłaszanego w Instytucie Badawczym Nexus Macronowi przerwali demonstranci. Rozwinęli oni transparent z napisem „Prezydent przemocy i hipokryzji”. Wskazywali też na „miliony demonstrantów”, którzy od początku roku protestują w Paryżu przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Po krótkiej chwili Macron miał możliwość kontynuowania swojego wystąpienia.
Prezydent Francji i jego żona Brigitte przebywają w Holandii z dwudniową wizytą państwową. Jest to pierwsza od 23 lat wizyta państwowa francuskiej głowy państwa w Holandii. Macronowi towarzyszy siedmiu ministrów. W środę Paryż i Haga planują podpisać „porozumienie dot. innowacji”.
Dział: Politycznie
Autor:
DW | Tłumacz: Maja Knychalska
Źródło:
https://www.dw.com/de/macron-pocht-auf-europ%C3%A4ische-souver%C3%A4nit%C3%A4t/a-65283045