Mauritius wstrzymuje się z zawarciem umowy z Wyspami Czagos w sprawie dzierżawy Diego Garcia
Rzad Wielkiej Brytanii został oskarżony o „czepianie się odszkodowań” po tym, jak nakazano mu zapłacić więcej za utrzymanie bazy wojskowej
Brytania zgodziła się oddać suwerenność nad wyspami Czagos Mauritiusowi pod warunkiem, że brytyjsko-amerykańska baza wojskowa będzie mogła nadal działać na Diego Garcia. Zdjęcie: Pictures from History/Universal Images Group/Getty Images
Mauritius wstrzymuje się z zawarciem porozumienia w sprawie przejęcia kontroli nad Wyspami Czagos od Wielkiej Brytanii, pozostawiając ministrom mniej niż miesiąc na uratowanie umowy.
Rząd Mauritiusa, który objął urząd w zeszłym miesiącu, jasno dał do zrozumienia, że jest niezadowolony z warunków wynegocjowanych przez poprzednią administrację. W weekend wicepremier Mauritiusa oskarżył brytyjski rząd o „czepianie się o odszkodowanie”.
Wysocy rangą urzędnicy USA i Wielkiej Brytanii starają się teraz uratować umowę i ratyfikować ją przed objęciem urzędu 20 stycznia przez Prezydenta USA Donalda Trumpa, którego sojusznicy byli bardzo krytyczni wobec planowanego przekazania.
Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu, wezwał Navina Ramgoolama, premiera Mauritiusa, do sfinalizowania traktatu przez telefon w poniedziałek.
Ramgoolam powiedział na spotkaniu maurytyjskich parlamentarzystów po rozmowie telefonicznej z Blinkenem: „Dałem mu do zrozumienia, że nie zgadzamy się z pewnymi rzeczami zawartymi w porozumieniu zawartym 3 października przez byłego premiera Mauritiusa i poinformowałem go, że przygotowaliśmy kontrpropozycję, która zostanie mu przekazana”.
Po dziesięcioleciach negocjacji, w październiku Wielka Brytania zgodziła się scedować suwerenność nad wyspami na rzecz rządu Mauritiusa, pod warunkiem, że brytyjsko-amerykańska baza wojskowa będzie mogła nadal działać na największej wyspie, Diego Garcia.
Od czasu objęcia urzędu Ramgoolam dąży do wznowienia negocjacji i podobno prosi Wielką Brytanię o zapłacenie więcej za 99-letnią dzierżawę Diego Garcia.
Paul Bérenger, wicepremier Mauritiusa, powiedział w niedzielę na spotkaniu w swoim okręgu wyborczym, że wszystko sprowadza się do pieniędzy. „Są pewne rzeczy, których nie możemy zaakceptować, jeśli jesteśmy prawdziwymi patriotami”, powiedział Bérenger.
„Czepiają się rekompensaty, która ma zostać przyznana Mauritiusowi, podczas gdy przez 60 lat nielegalnie korzystali z naszego Chagos i naszej Diego Garcia. Będziemy kontynuować negocjacje”.
Jonathan Powell, brytyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, udał się w ostatnich tygodniach do Port Louis i Waszyngtonu, starając się doprowadzić do podpisania umowy przed inauguracją Trumpa.
Wielka Brytania utrzymała kontrolę nad Wyspami Czagos po odzyskaniu niepodległości przez Mauritius w latach 60. ubiegłego wieku. Czyniąc to, eksmitowała tysiące Czagosjan, którzy od tego czasu złożyli szereg roszczeń o odszkodowanie w brytyjskich sądach.
Diego Garcia jest domem dla wspólnej bazy wojskowej USA i Wielkiej Brytanii od lat 70-tych, która odegrała kluczową rolę strategiczną jako centrum dla bombowców dalekiego zasięgu i statków, zwłaszcza podczas wojen w Afganistanie i Iraku.
Dział: Świat
Autor:
Eleni Courea | Tłumaczenie: Kamil Wyżykowski - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/