2025-01-03 16:21:56 JPM redakcja1 K

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec z wizytą w Damaszku na spotkaniu z nowymi władzami Syrii

Annalena Baerbock oferuje „wyciągniecie ręki”, ale jednocześnie podkreśla „oczekiwania” UE w zakresie równości i tolerancji.

Uznawany za faktycznego przywódcę Syrii Ahmed al-Sharaa spotka się w piątek z Annaleną Baerbock z Niemiec i Jeanem-Noelem Barrotem z Francji w celu przywrócenia stosunków między Unią Europejską a Syrią. Zdjęcie: Handout/Al Arabiya via Reuters

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec przybyli do Damaszku, aby spotkać się z nowymi władzami Syrii, co oznacza pierwszą podróż najwyższych urzędników Unii Europejskiej do tego kraju od czasu upadku byłego prezydenta Baszara al-Assada w zeszłym miesiącu.

 Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot przeprowadzą w piątek rozmowy z obecnym przywódcą Syrii Ahmedem al-Sharaa, znanym również jako Abu Mohammed al-Julani. Ich wizyta ma miejsce w momencie, gdy zachodnie państwa otwierają kontakty z Hayat Tahrir al-Sham (HTS) al-Sharaa, grupą powiązaną w przeszłości z Al-Kaidą, która przewodziła rebelii przeciwko al-Assadowi, debatując nad tym, czy usunąć jej status terrorysty.

Jean-Noel Barrot wylądował w stolicy Syrii w piątek rano. Wcześniej na platformie X napisał, że Francja i Niemcy stoją po stronie narodu syryjskiego „w całej jego różnorodności”, wyrażając poparcie dla „pokojowej i wymagającej transformacji w służbie Syryjczyków i stabilności w regionie”. Przed jednodniową podróżą Baerbock mówiła o „nowym politycznym początku” między UE a Syrią, sygnalizując, że przybędzie z „wyciągniętą ręką”, a także „jasnymi oczekiwaniami” wobec nowych rządów, które, jak powiedziała, będą oceniane na podstawie ich działań.

 „Wiemy, skąd HTS wywodzi się ideologicznie, co zrobił w przeszłości” - powiedziała minister spraw zagranicznych w oświadczeniu. „Ale słyszymy też i widzimy pragnienie wzajemnego kompromisu i porozumienia z innymi ważnymi podmiotami”. 

„Nowy początek może nastąpić tylko wtedy, gdy nowe syryjskie społeczeństwo przyzna miejsce w procesie politycznym wszystkim Syryjczykom, kobietom i mężczyznom, z każdej grupy etnicznej lub religijnej, oraz zapewni prawa i ochronę” – dodała.

Baerbock zwróciła się w szczególności do nowego rządu o unikanie „aktów zemsty na grupach ludności”, o ignorowanie długiego opóźnienia przed wyborami oraz o lekceważenie prób wprowadzenia treści religijnych do systemu sądownictwa i edukacji. Nowe władze zapowiedziały już zmiany w programie nauczania, w tym usunięcie poezji odnoszącej się do kobiet i miłości oraz odniesień do „bogów” w programach historii starożytnej. Odnosząc się do rządów al-Sharaa.

Stwierdziła niedawno, że przedstawienie nowego projektu konstytucji potrwa około trzech lat, a do wyborów pozostanie jeszcze rok. Baerbock powiedziała, że Niemcy chcą przezwyciężyć „sceptycyzm” wobec HTS i pomóc Syrii w powrocie do bycia „funkcjonującym państwem z pełną kontrolą nad swoim terytorium”.

Obaj ministrowie odwiedzą również więzienie Sednaya, miejsce pozasądowych egzekucji, tortur i masowych zniknięć, które uosabiają brutalność dziesięcioleci rządów rodziny al-Assadów, Francja i Niemcy wysłały już delegacje niższego szczebla w zeszłym miesiącu. Resul Serdar z Al Jazeery, relacjonujący z Damaszku, powiedział, że może dojść do napięć, jeśli ministrowie UE zażądają zakończenia obecności wojskowej Rosji w Syrii, ponieważ nowi władcy kraju wyrazili chęć nawiązania dobrych stosunków z Moskwą, mimo że Rosja była zagorzałym sojusznikiem al-Assada. 

Nowy rząd Syrii postrzegają Rosję jako siłę równoważącą - uważają, że Syria bez Rosji byłaby niezwykle podatna na presję ze strony świata zachodniego; Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i pośrednio Izraela” - powiedział. Serdar powiedział jednak, że obie strony wydają się być zgodne co do tego, że Iran, również sojusznik al-Assada, nie powinien już być w stanie wywierać znaczącego wpływu w Syrii. „Jest więc wiele polityk, które są rozbieżne lub zbieżne” - powiedział. 

„Jednak jedna rzecz jest tutaj całkiem jasna: każda delegacja odwiedzająca Damaszek oznacza coraz większą legitymizację dla nowej administracji”.

Dział: Świat

Autor:
Al Jazeera and news agencies |Tłumaczenie: Justyna Król – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.aljazeera.com/news/2025/1/3/french-german-foreign-ministers-visit-damascus-to-meet-syrias-new-rulers

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE