Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania Benjamina Netanjahu i Yoava Gallanta
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) odrzucił skargi złożone przez Izrael i wydał w czwartek nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Yoava Gallanta.
Źródło: Reuters/Pool
Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył Netanjahu i Gallanta o „zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne”, w tym stosowanie głodu jako metody prowadzenia wojny i atakowanie cywilów. Prezydent Izraela, Isaac Herzog potępił ten ruch w oświadczeniu wydanym w czwartek.
„Podjęta w złej wierze, skandaliczna decyzja MTK zamieniła powszechną sprawiedliwość w powszechne pośmiewisko. Ośmiesza poświęcenie wszystkich, którzy walczą o sprawiedliwość – od zwycięstwa aliantów nad nazistami do dziś” – napisał Herzog.
Herzog argumentował, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego ignoruje fakt wykorzystania przez Hamas żywych tarcz oraz ataki terrorystyczne z 7 października 2023 r., które zapoczątkowały wojnę, a także fakt przetrzymywania izraelskich zakładników w Strefie Gazy.
„W istocie, decyzja ta opowiedziała się po stronie terroru i zła ponad demokracją i wolnością, a sam system sprawiedliwości zamienił się w ludzką tarczę dla zbrodni Hamasu przeciwko ludzkości” – dodał. „To cyniczne wykorzystywanie międzynarodowych instytucji prawnych przypomina nam po raz kolejny o potrzebie prawdziwej jasności moralnej w obliczu irańskiego imperium zła, które dąży do destabilizacji naszego regionu i świata oraz zniszczenia samych instytucji wolnego świata”.
Izrael podejmował szereg prób zablokowania MTK przed zatwierdzeniem nakazów aresztowania. Najpierw argumentowali, że MTK nie ma jurysdykcji nad Izraelem, ale sąd stwierdził, że może wydawać nakazy aresztowania w ramach „terytorialnej jurysdykcji Palestyny”. Izrael wniósł także inne skargi proceduralne, lecz zostały one odrzucone.
Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego zapadła zaledwie kilka dni po tym, jak nowo wybrany lider większości w Senacie John Thune zagroził nałożeniem na sąd sankcji, jeśli ten podejmie decyzję o wydaniu nakazu aresztowania. Thune, który w zeszłym tygodniu został wybrany na nowego lidera większości w Senacie, gdy Partia Republikańska przejmie władzę w izbie wyższej w styczniu 2025 r., ostrzegł, że jeśli obecny przywódca Demokratów nie zmierzy się z sądem międzynarodowym, to zrobi to on.
„Jeśli MTK i jego prokurator nie cofną swoich skandalicznych i bezprawnych działań w celu uzyskania nakazów aresztowania izraelskich urzędników, Senat powinien natychmiast uchwalić ustawodawstwo sankcji, tak jak zrobiła to już Izba Reprezentantów na zasadzie dwupartyjnej” – napisał Thune w X. „Jeśli lider większości Schumer nie podejmie działań, republikańska większość w Senacie stanie po stronie naszego kluczowego sojusznika Izraela i uczyni to – i inne wspierające ustawodawstwo – najwyższym priorytetem w następnym Kongresie”.
Stany Zjednoczone oficjalnie nie uznają autorytetu Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale nie jest to pierwszy raz, kiedy Waszyngton próbuje zablokować działalność tego trybunału. W 2020 r. administracja Trumpa sprzeciwiła się próbom Międzynarodowego Trybunału Karnego wszczęcia dochodzeń w sprawie żołnierzy amerykańskich i CIA zamieszanych w domniemane zbrodnie wojenne popełnione w latach 2003–2004 „w tajnych ośrodkach przetrzymywania w Afganistanie” i nałożyła sankcje na prokuratorów MTK. Administracja prezydenta Bidena cofnęła sankcje wkrótce po objęciu urzędu.
Dział: Świat
Autor:
Andresa Hagstroma | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek