Nadmiar dawek szczepionek i odszkodowań - „Strata kontroli w zakupowym szale"
Nadmiar szczepionek przeciw koronawirusowi wiąże się z wysokimi kosztami. Na samo ich przechowywanie do końca tego roku zostanie wydanych około 3,7 mln. Również wypłaty odszkodowań za skutki uboczne po szczepieniach będą przez długi czas obciążać budżet państwa. Partie opozycyjne oskarżają stary i nowy rząd federalny o utratę kontroli i bezmyślność
Nadal w Niemczech szczepi się średnio tylko 10.000 osób dziennie - mimo to szczepionki w 2023 roku nadal będą dużym obciążeniem dla podatników. Na samo ich zmagazynowanie rząd federalny obliczył koszty w wysokości 325 tys. euro jak Federalne Ministerstwo Zdrowia poinformowało WELT AM SONNTAG. W 2021 r. koszty przechowywania szczepionek wyniosły 221 tys. euro, w 2022 r. było to 3,2 mln euro.
Na niszczenie zbędnych dawek mają być wydane setki tysięcy euro; tylko do połowy stycznia wydano już na to 20 tys. euro. Powodem tej sytuacji jest ogromna liczba szczepionek zamawianych przez rząd federalny. Jak informowała nasza gazeta pod koniec grudnia, w centralnych magazynach było już wtedy około 151 mln dawek. Niemcy są zobowiązani do odebrania od producentów leków kolejnych 130 mln dawek do końca 2023 roku. Wraz z innymi krajami członkowskimi UE Berlin próbuje przekonać producentów szczepionek do zatrzymywania dawek, których nie potrzebują. Ministerstwo Zdrowia powiedziało, że nowy rząd federalny pracował nad zmniejszeniem całkowitego zamówienia 672 mln dawek o 11,3 mln. Od sierpnia 2021 roku rząd federalny przekazuje też nadwyżki szczepionek biedniejszym krajom - do tej pory 120,3 mln dawek szczepionek. Tylko do końca 2022 roku logistyka w tym zakresie kosztuje około 841 tysięcy euro. Obecnie przygotowywane są kolejne darowizny szczepionek.
Ponadto niepożądane poważne skutki uboczne szczepień będą przez długi czas obciążać finansowo podatników. Z ankiety przeprowadzonej we wszystkich krajach związkowych wynika, że do tej pory zatwierdzono 253 wnioski o odszkodowanie, np. za zapalenie mięśnia sercowego, zakrzepicę żył zatokowych czy zespół Guillaina-Barrégo. W czołówce znajdują się najludniejsze kraje związkowe Bawaria z 61 i NRW z 38, w tyle jest Brema, która do tej pory nie otrzymała żadnego uznania. Do tej pory landy odrzuciły 1808 wniosków.
Nie można podać konkretnej kwoty, ile uszczerbki na zdrowiu spowodowane szczepieniami będą kosztować państwo. Z jednej strony 3968 wniosków jest wciąż rozpatrywanych przez państwa federalne, a kolejne mogą się pojawić. Natomiast wysokość i zakres opieki państwa zależy od rozmiaru szkody oraz jej skutków zdrowotnych i ekonomicznych.
Powyżej pewnego poziomu uszczerbku na zdrowiu państwo oferuje dożywotnią podstawową emeryturę w wysokości od 164 do 854 euro miesięcznie. Ponadto pokrywa koszty leczenia, jeśli jest to konieczne, oraz wypłaca odszkodowanie za szkody zawodowe. Na przykład w Hesji osoby z uznanymi szkodami poszczepiennymi otrzymały w 2021 roku średnio 1395 euro miesięcznie. W skrajnych przypadkach łączna miesięczna kwota może wynosić nawet 15 tys. euro. Osoby, którym zmarli bliscy po szczepionkach, mają również prawo do państwowej opieki oraz zasiłków pogrzebowych i pośmiertnych. Koszty ponoszone są przez kraje związkowe.
Wobec wielu zbędnych dawek szczepionek Niemieckie Stowarzyszenie Podatników zażądało położenia kresu „tajemnicy" dotyczącej wielkości zamówień i wydatków oraz „jak największej przejrzystości". Prezes Reiner Holznagel powiedział WELT AM SONNTAG: „Podatnicy mają prawo wiedzieć, co dzieje się z ich pieniędzmi. I tylko przejrzystość umożliwia dobrze uzasadnioną debatę publiczną nad takimi zamówieniami."
Krytyka ze strony opozycji
Tino Sorge, rzecznik ds. polityki zdrowotnej grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu, skrytykował działania federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha (SPD). W szale kupowania „stracił kontrolę nad kosztami", powiedział tej gazecie Sorge: „Zamówił w międzyczasie tyle szczepionek, że całą populację Niemiec można by zaszczepić osiem razy."
Gesine Lötzsch, rzeczniczka budżetowa Partii Lewicy, zarzuciła w wywiadzie dla WELT AM SONNTAG, że rząd federalny zachował się w sprawie pandemii „bezmyślnie". „Minister zdrowia Spahn źle negocjował z przemysłem farmaceutycznym"- powiedziała: „Controlling zawiódł całkowicie. Spahn dał się nabrać nawet na wątpliwych spekulantów". Do dziś nie uporano się z pandemiczną porażką rządu federalnego - trzeba to pilnie zrobić - powiedziała.
Dział: Komentatorzy
Autor:
Anna Kröning, Benjamin Stibi | Tłumaczenie: Ewa Wilk