2023-03-12 20:39:28 JPM redakcja1 K

Pakt Senacki

Opozycja się dogadała, ale ciężko uznać to za wielki promyk nadziei dla zwolenników wspólnej listy na wybory parlamentarne. Pakt Senacki był w zasadzie kwestią czasu, i nie świadczy on o zwiększonej współpracy partii opozycyjnych, ani o przykryciu wybijających się ostatnio sporów. Mimo wszystko, pewne minimum kooperacji po stronie antypisu zostało właśnie zaklepane.

Donald Tusk (fot. Piotr Drabik)

We wtorkowe przedpołudnie 28 lutego ogłoszony został tzw. Pakt Senacki. Partie: PSL, PO, Polska 2050, Lewica, a także ruch samorządowy Tak! Dla Polski zadeklarowały wystawienie wspólnych, uzgodnionych wcześniej kandydatów na wybory do Senatu w tym roku. Planują one oczywiście wyznaczenie 100 kandydatów do 100 okręgów, w których odbędzie się głosowanie (wybory do Senatu, inaczej niż do Sejmu, odbywają się na zasadzie jednomandatowych okręgów wyborczych). Wszystkie członkowskie partie Paktu zobowiązały się do wystawienia w każdym okręgu tylko jednego kandydata. Nie wiadomo jeszcze, ile ostatecznie pretendentów deleguje każda partia; proporcje mają rozstrzygnąć się ostatecznie na podstawie kwietniowych sondaży.

Pakt Senacki nie jest, a przynajmniej nie musi być zapowiedzią zaawansowanej współpracy na opozycji. Po pierwsze, Senat nie jest ani tak prestiżowy, ani przede wszystkim tak kluczowy jak Sejm. Zarządzanie państwem i wprowadzanie kluczowych reform z ramienia tylko i wyłącznie Senatu jest zaledwie symboliczne. W tym momencie przecież to opozycja dzierży władzę nad tą izbą, co nie przekłada się na realne oddziaływanie na ustawy wprowadzane przez PiS w Sejmie. Po drugie, Pakt Senacki ma “dobrą historię”: cztery lata temu zawarty tenże rzutem na taśmę, przyniósł niekoniecznie oczekiwany sukces, a więc większość opozycyjną w Senacie i stanowisko Marszałka Senatu dla Tomasza Grodzkiego. Jeżeli przy słabszych notowaniach opozycji Pakt zadziałał, nie ma powodu go rozbijać teraz, przy bardziej sprzyjającej koniunkturze. 

Tomasz Grodzki i Emmanuel Macron (fot. Senat RP)

Senacka większość opozycyjna jest w tym momencie dość krucha; większość głosowań przechodzi przewagą w porywach dwóch głosów. Plany na następne wybory mają już większy rozmach. Oszacowaliśmy wstępnie, że w naszym zasięgu jest 65 mandatów. Od tego jak będziemy pracowali, jak będziemy się porozumiewali w dość szerokim gronie, zależy, czy to będzie więcej czy mniej - mówił po wspólnej konferencji Zygmunt Frankiewicz, senator z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Zarówno Frankiewicz, jak i np. Marcin Kierwiński (PO) mocno zwracają uwagę na potrzebę współpracy - My wiemy, jaka jest waga tych wyborów. Wiemy, jak wiele zależy od tego, abyśmy byli w tych wyborach razem, abyśmy w wyborach senackich blisko ze sobą współpracowali - stwierdził poseł Platformy Obywatelskiej. Niewątpliwie tym ruchem opozycja chce zatrzeć złe wrażenie ostatnich tygodni. Przywykliśmy już do nieustannych konfliktów w Zjednoczonej Prawicy, ale ostatnio głośniej było o rozłamach właśnie na opozycji. 2023 rok, a więc rok wyborczy, stoi jak na razie pod znakiem rozeźlonych opozycjonistów; od stycznia mamy do czynienia w zasadzie z ciągłym podgryzaniem się nawzajem Lewicy, PO i Polski 2050 nawzajem. Nawet ostatnie sejmowe głosowanie, wydawałoby się symboliczne i proste w obejściu, podzieliło opozycję - w sprawie “lex JPII” ujrzeliśmy w bloku antyPiS opinie od prawa do lewa. 

Głosowanie w Sejmie (fot. KPRM)

Spory są widoczne i niezaprzeczalne – Pakt Senacki pragnie być jednak ponad tym wszystkim; wydaje się, iż ów ma symbolizować sens powszechnej zgody w imię pokonania Jarosława Kaczyńskiego. Co więcej, co widzieliśmy cztery lata temu, ma to duże szanse powodzenia. Jak napisano jednak powyżej, jest to na ten moment wypełnienie koniecznego minimum, i ciężko szukać przesłanek do pogłębienia opozycyjnej współpracy - o wspólnej, wielkiej liście cicho, a pre-koalicja PSL i PL2050, delikatnie mówiąc, nie jest ciepło odbierana przez resztę demokratycznych rebeliantów.

Dział: Politycznie

Autor:
Kacper Labijak

Żródło:
http://flickr.com/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE