Pierwsza wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych w UE od czasu inwazji
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow udał się na Maltę na europejski szczyt bezpieczeństwa, co oznacza jego pierwszą wizytę w państwie UE od czasu pełnej inwazji na Ukrainę.
Siergiej Ławrow został objęty sankcjami przez UE po pełnej inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 r. Zdjęcie: Getty Images
Jego ukraiński odpowiednik Andrij Sybiga, który również bierze udział w spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), wyszedł z sali przed przemówieniem Ławrowa, według ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju. Obecność Ławrowa okazała się kontrowersyjna - polski minister spraw zagranicznych odmówił spotkania z nim, a Sybiga nazwał dyplomatę „zbrodniarzem wojennym”. Rosyjski minister spraw zagranicznych oskarżył Zachód o podsycanie nowej zimnej wojny „ze znacznie większym ryzykiem przekształcenia jej w ostrą”. Sybiga powiedział, że zaangażowanie Rosji w OBWE jest sprzeczne z celami tej organizacji, określając ją jako „największe zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu USA Antony Blinken. Oskarżył Rosję o eskalację wojny w Ukrainie i szerzenie „tsunami dezinformacji”. „Nie oszukujmy się i nie pozwólmy [Ławrowowi] ani nikomu innemu nas oszukiwać” - powiedział. „Tu nie chodzi i nigdy nie chodziło o bezpieczeństwo Rosji.
Chodzi o imperialny projekt pana Putina, by wymazać Ukrainę z mapy”. Blinken i Ławrow, którzy mieli ograniczoną interakcję od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, nie spotkali się na szczycie. Kijów zbojkotował zeszłoroczne spotkanie OBWE w Macedonii Północnej, która nie jest członkiem UE, z powodu obecności Ławrowa i wcześniej wzywał do wydalenia Rosji z grupy. Kilku dyplomatów i urzędników opuściło salę przed wystąpieniem Ławrowa. Moskwa staje się coraz bardziej krytyczna wobec OBWE, która została utworzona w celu złagodzenia napięć między Wschodem a Zachodem podczas zimnej wojny i ma na celu zapobieganie konfliktom i zarządzanie kryzysami w Europie. Forum 57 państw spotyka się w celu omówienia kwestii bezpieczeństwa na kontynencie i prowadzi praktyczne działania w zakresie bezpieczeństwa, w tym wysyłanie funkcjonariuszy do konfliktów i organizacji wyborów na całym świecie.
W zeszłym roku Ławrow stwierdził, że OBWE „przekształca się w przybudówkę NATO i Unii Europejskiej”, podczas gdy Rosja utrudniała funkcjonowanie grupy w ostatnich latach, wetując kilka ważnych decyzji. Moskwa głosowała za zawieszeniem swojego udziału w zgromadzeniu parlamentarnym na początku tego roku, nazywając je antyrosyjskim i dyskryminującym. Przed tegorocznym szczytem rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Ławrow wykorzysta tę okazję do skrytykowania „kryzysu instytucjonalnego” OBWE. Powiedziała, że OBWE została „ukrainizowana” i oskarżyła państwa zachodnie o „wykorzystywanie tej platformy do własnych interesów”. Zakharova napisała również na Telegramie, że Malta anulowała jej wizę, aby towarzyszyła Ławrowowi na spotkaniu. Maltańskie biuro spraw zagranicznych poinformowało, że trzy kraje członkowskie OBWE sprzeciwiły się przedłużeniu wizy Zakharovej, która jest objęta zakazem podróżowania. Podczas gdy Ławrow podlega sankcjom UE, nie jest objęty zakazem podróżowania.
Dział: Świat
Autor:
Maia Davies | Tłumaczenie: Justyna Król - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/