2023-04-12 08:29:16 JPM redakcja1 K

POŁUDNIOWO-WSCHODNIA AZJA - Dziesiątki zabitych w wojskowym nalocie na wioskę w Myanmar

Celem było zgromadzenie przeciwników reżimu wojskowego. Według mediów zginęło co najmniej 100 osób.

Myśliwce myanmarskich sił powietrznych (zdjęcie archiwalne)

 

Wśród ofiar są dzieci - podała agencja Delta News, powołując się na bezpośrednich świadków. Przedstawiciel Ludowych Sił Obrony, zbrojnej grupy opozycyjnej walczącej z dyktaturą junty w Myanmarze, powiedział, że uroczystość otwarcia ich lokalnego biura została ostrzelana przez odrzutowce. Wielu ludzi z sąsiednich wiosek również przybyło na tę ceremonię.

W ostatnim czasie doszło do ostrych walk między armią a uzbrojonymi ugrupowaniami w zagrożonym regionie Sagaing w centrum południowo-wschodniego kraju azjatyckiego. Region ten jest bastionem oporu przeciwko reżimowi wojskowemu.
 

Silna postać Myanmaru: szef wojska Min Aung Hlaing

 

W lutym 2021 r. generałowie w drodze zamachu stanu doszli do władzy. Wybrana wówczas szefowa rządu, Aung San Suu Kyi, została aresztowana. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla została skazana na ponad 30 lat więzienia za różne domniemane przestępstwa. Od tego czasu tysiące ludzi zostało zabitych, ponad 20 tysięcy uwięzionych, a około 1,5 miliona przesiedlonych.

Przeciwnicy polityczni są aresztowani, torturowani i rozstrzeliwani. Raz po raz dochodzi też do masakr dokonywanych przez żołnierzy na ludności cywilnej. Ostatnio coraz częściej dochodzi do wojskowych ataków lotniczych. W październiku w północnym regionie Kachin zginęło co najmniej 50 osób.
 

Uchodźcy z Myanmaru, którzy po zamachu stanu w 2021 roku zostali przesiedleni do sąsiednich Indii (zdjęcie archiwalne)

 

Jeszcze w zeszłym miesiącu atak powietrzny na wioskę w północno-zachodniej Myanmar zabił co najmniej ośmiu cywilów, w tym dzieci, według działaczy praw człowieka, rebeliantów i mediów. W styczniu w wyniku bombardowania wioski w tym samym regionie zginęło prawdopodobnie co najmniej siedem osób.

Wiele krajów nałożyło sankcje na wojskowy rząd w Myanmarze. Wojsko uzasadniało swoje działania oskarżeniami o oszustwa wyborcze. Zaprzecza zarzutom o okrucieństwa wobec ludności cywilnej i twierdzi, że walczy z terrorystami, którzy chcą doprowadzić do destabilizacji kraju.

Dział: Politycznie

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE