Przewaga Harris nad Trumpem zmniejsza się do 46% w porównaniu z 43%
Wiceprezydent Kamala Harris wyprzedziła Donalda Trumpa niewielką przewagą trzech punktów procentowych (46% do 43%), a obie strony pozostają w zaciętym wyścigu o zwycięstwo w wyborach prezydenckich w USA 5 listopada, wynika z najnowszego sondażu Reuters/Ipsos.
Źródło: Reuters/Nathan Howard, Jeenah Moon/Zdjęcie archiwalne
Zakończony w poniedziałek czterodniowy sondaż wykazał, że Trump, który w sondażu Reuters/Ipsos przeprowadzonym w dniach 20-23 września stracił sześć punktów procentowych w porównaniu do Harris, jest preferowanym kandydatem w wielu kwestiach ekonomicznych. Niektórzy wyborcy mogą dać się przekonać jego twierdzeniom, że imigranci przebywający w kraju nielegalnie są podatni na przestępczość, co zostało w dużej mierze zdyskredytowane przez naukowców i ośrodki analityczne.
Margines błędu sondażu wynosił około 3 punkty procentowe.
Respondenci uznali gospodarkę za najważniejszy problem stojący przed krajem, a około 44% stwierdziło, że Trump lepiej poradził sobie z kwestią „kosztów utrzymania”, podczas gdy 38% wskazało Harris.
Spośród szeregu kwestii ekonomicznych, którymi powinien zająć się następny prezydent, około 70% respondentów stwierdziło, że najważniejszy będzie koszt utrzymania, a tylko niewielka część wskazała rynek pracy, podatki lub „pozostawienie mnie w lepszej sytuacji finansowej”. Trump miał również większe poparcie niż Harris w każdej z tych dziedzin, chociaż wyborcy w stosunku 42% do 35% uznali, że Harris jest lepszym kandydatem do rozwiązania problemu przepaści między bogatymi a przeciętnymi Amerykanami.
Trump wydawał się być podbudowany powszechnymi obawami o imigrację, która obecnie osiągnęła najwyższy poziom w Ameryce od ponad wieku. Około 53% wyborców w sondażu stwierdziło, że zgadza się ze stwierdzeniem, że „imigranci przebywający w kraju nielegalnie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”, w porównaniu do 41%, którzy się z tym nie zgadzali. Wyborcy byli bardziej podzieleni w kwestii tego pytania w majowym sondażu Reuters/Ipsos, kiedy 45% zgodziło się, a 46% się nie zgodziło.
Podczas wieców wyborczych przez cały rok Trump zwracał uwagę na przestępstwa popełniane przez nielegalnych imigrantów w kraju. Podczas, gdy istnieje niewiele danych na temat statusu imigracyjnego przestępców, badania wykazały, że imigranci nie są bardziej skłonni do popełniania przestępstw niż rodowici Amerykanie.
Harris prowadziła przed Trumpem w każdym z sześciu sondaży Reuters/Ipsos w ich zestawieniu, odkąd weszła do wyścigu pod koniec lipca. Najnowszy sondaż pokazał, że Harris ma dwa punkty procentowe więcej - 47% do 45% - wśród wyborców, którzy wydawali się najbardziej skłonni do głosowania w listopadzie. Około dwóch trzecich uprawnionych wyborców wzięło udział w wyborach prezydenckich w 2020 r., według szacunków Pew Research Center.
W najnowszym sondażu wyborcy bardziej cenili Harris za bystrość umysłu niż Trumpa – 55% zgodziło się ze stwierdzeniem, że jest ona „bystra i potrafi radzić sobie z wyzwaniami”, podczas gdy 46% odpowiedziało to samo o Trumpie.
Podczas, gdy krajowe sondaże, w tym sondaże Reuters/Ipsos, dają ważne sygnały na temat poglądów elektoratu, wyniki Kolegium Elektorów stan po stanie decydują o zwycięzcy, przy czym siedem stanów kluczowych prawdopodobnie będzie decydujących. Sondaże wykazały, że Harris i Trump są łeb w łeb w tych stanach kluczowych, a wiele wyników mieści się w granicach błędu.
Harris dołączyła do wyścigu po tym, jak prezydent Joe Biden zakończył swoje starania o reelekcję po słabym występie w debacie z Trumpem w czerwcu. Trump był wówczas powszechnie uważany za faworyta, częściowo ze względu na jego postrzeganą siłę w gospodarce, po kilku latach wysokiej inflacji za rządów Bidena.
Najnowsze badanie Reuters/Ipsos objęło 1272 dorosłych Amerykanów online, w całym kraju, w tym 1076 zarejestrowanych wyborców. Spośród nich 969 uznano za najbardziej prawdopodobnych do pójścia do wyborów.
Dział: Świat
Autor:
Jason Lange | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek