Przystąpienie Włoch do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku było okropnym posunięciem, mówi minister obrony
Włochy podjęły „improwizowaną i okropną” decyzję o przystąpieniu do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), powiedział minister obrony Guido Crosetto.
Pan Crosetto stwierdził, że inicjatywa ta w niewielkim stopniu przyczyniła się do zwiększenia włoskiego eksportu, czyniąc Chiny jedynym zwycięzcą.
Chiny stwierdziły wcześniej, że oba kraje widziały „owocne rezultaty” w wyniku BRI.
Włochy stały się pierwszą rozwiniętą gospodarką, która dołączyła do BRI w 2019 r., co spotkało się z krytyką zachodnich sojuszników.
Globalny program inwestycyjny przewiduje połączenie Chin z Europą i nie tylko poprzez odbudowę starego szlaku handlowego Jedwabnego Szlaku.
W jego ramach Chiny zapewniają finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych na całym świecie, starając się przyspieszyć dostawy chińskich towarów na dalsze rynki.
Krytycy postrzegają go jako narzędzie dla Chin do szerzenia wpływów. Zarówno UE, jak i USA wyraziły zaniepokojenie, gdy Włochy zdecydowały się dołączyć do programu cztery lata temu.
„Decyzja o przystąpieniu do [nowego] Jedwabnego Szlaku była improwizowanym i okropnym działaniem”, które zwiększyło chiński eksport do Włoch bez takiego samego wpływu na włoski eksport do Chin, powiedział Crosetto włoskiej gazecie Corriere della Sera.
Powiedział, że Włochy muszą teraz opracować sposób wyjścia z umowy bez szkody dla stosunków z Pekinem.
„Dzisiejsza kwestia brzmi: jak wycofać się (z BRI) bez szkody dla stosunków [z Pekinem]. To prawda, że Chiny są konkurentem, ale są też partnerem” – powiedział Crosetto.
Ponieważ Pekin staje się coraz bardziej asertywny na arenie światowej, Włochy będą musiały zastanowić się, jak się wycofać „bez wywoływania katastrof”, powiedział.
Od maja toczy się intensywna dyskusja na temat tego, czy Włochy powinny pozostać w BRI, kiedy to premier Giorgia Meloni powiedziała, że chce rozmawiać z Chinami o ewentualnym wycofaniu się.
Umowa ma zostać automatycznie odnowiona w marcu 2024 r., chyba że Włochy złożą formalny wniosek o wycofanie się z niej do grudnia tego roku.
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło wcześniej, że „Chiny i Włochy powinny dalej badać swój potencjał współpracy” w ramach BRI i „wzmocnić wzajemnie korzystną współpracę w celu uzyskania bardziej owocnych wyników współpracy”.
W komentarzach cytowanych w anglojęzycznym wydaniu powiązanej z państwem gazety Global Times w maju, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin dodał, że oba narody widziały „owocne wyniki” w wielu dziedzinach w wyniku BRI.
Od tego czasu Pekin rozpoczął kampanię dyplomatyczną mającą na celu przekonanie Włoch do przedłużenia umowy, wysyłając wysokich rangą urzędników do tego kraju w celu prowadzenia lobbyingu.
Dział: Politycznie
Autor:
Alys Davies | Tłumaczenie: Oskar Gabryś