Psychodeliczna głowa z nogami jako motyw przewodni naklejki „Zagłosowałem” w jednym z hrabstw Stanów Zjednoczonych
Historia naklejki, która pokazała, jak nietuzinkowe motywy na naklejkach mogą wyróżniać się na tle innych projektów.
Projekty, które zostały wyróżnione przez hrabstwo Ulster w konkursie na naklejkę „I Voted” („Zagłosowałem”). Zdjęcie: okręg wyborczy w Ulster
Po oddaniu głosu 8 listopada na swojego kandydata, mieszkańcy hrabstwa wyjdą z naklejką zaprojektowaną przez zwycięzcę projektu na naklejkę wyborczą. Konkurs będzie trwał od lipca, na tę chwilę można stwierdzić, że lider zdecydowanie nie przypomina tradycyjnej naklejki „I Voted” („Zagłosowałem”).
Projekt Hudsona Rowana, który przedstawia coś przypominającego głowę ludzką z ciałem pająka, zdobył ponad 164,000 głosów – w sumie 93% – do wtorkowego popołudnia. Ta liczba przekroczyła liczbę głosów w hrabstwie w czerwcowych prawyborach. „To kolorowa głowa z nogami – postanowiłem zrobić coś innego” - powiedział Hudson po tym jak przedstawił swój psychodeliczno-szczęśliwy motyw i chęć odejścia od tradycyjnego stylu naklejek do głosowania.
„Od razu pomyślałam, że był to wyjątkowy pomysł. Ktoś napisał na Twitterze, że tak właśnie wyborcy czują się teraz w polityce i pomyślałem, że moją rację. W pewnym sensie jest to dokładnie to, co wszyscy czujemy teraz na temat polityki”. – skomentował John Quigley, republikański komisarz w okręgu wyborczym hrabstwa Ulster.
„Projekt Hudsona zdobył skromną popularność i dotarł do ludzi w Internecie. Cieszy nas jak wszyscy ludzie z hrabstwa Ulster i z całego świata angażują się w naszą stronę internetową i w nasz konkurs” – powiedziała Ashley Dittus, demokratyczna komisarz ds. wyborów. 14-letni Hudson wywodzący się z Marbletown stał się jednym z sześciu finalistów konkursu. Reszta uczniów pochodzi z New Paltz, Marbletown, Gardier oraz miasteczka Rochester. „To już drugi rok z rzędu, w którym zorganizowano konkurs, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w dużej mierze dzięki projektowi Hudsona. Zeszłoroczny zwycięzca otrzymał około 500 głosów” - powiedziała Dittus.
Hudson powiedział, że zainteresowanie, jakie wzbudził jego projekt, było dla niego miłym zaskoczeniem. „Nie pomyślałbym, że otrzymam taką ilość głosów. Gdyby nie to, że mój projekt posiadał nieszablonowy motyw, to nie cieszyłby się takim zainteresowaniem”. Chociaż projekt Hudsona ma znaczną przewagę Dittus powiedziała, że: „To długi miesiąc. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, ale Hudson zdecydowanie prowadzi”.
Hudson nie jest „zagłębiony w politykę”, ale dostrzegł okazję do zaprezentowania swojej sztuki w konkursie. Korzystając z cyfrowego programu Procreate i rysika Apple Pen, Hudson był w stanie stworzyć projekt na podstawie małego szkicu głowy. „Na początku wydawał się dość prosty i nudny. Później postanowiłem coś zrobić, aby praca nie wydawała się tak nudna. Dodałem nogi, a następnie dodałem całą masę kolorów, aby praca była żywsza i przyciągała wzrok” – dodał Hudson.
Konkurs był otwarty dla uczniów w wieku od 13 do 18 lat z całego hrabstwa Ulster. Okręgi szkolne otrzymały informacje o konkursie w kwietniu, a projekty miały zostać nadesłane w połowie czerwca, powiedziała Dittus. Zgłoszono kilkanaście projektów, niektóre ręcznie rysowane, a inne przy pomocy programów komputerowych. Komisja wyborcza upewnia się, że reprezentowane są różne okręgi szkolne, a następnie wybiera sześciu finalistów.
„Układamy je wszystkie na stole w sali konferencyjnej i na zmianę wybieramy trzy najlepsze, a ten, kto otrzyma najwięcej głosów, zostaje wystawiany do publicznego głosowania. Finaliści otrzymują certyfikaty, przybory szkolne i inne przedmioty, a zwycięzca otrzymuje również nagrodę od okręgu wyborczego w Ulster” - powiedziała Dittus. „Bardzo nas to cieszy. Jesteśmy przeszczęśliwi, że ludzie uśmiechają się podczas głosowania, ponieważ wybory łączą się z dużym stresem. Mamy nadzieję, że ten konkurs sprawi, że ludzie uśmiechną się, wychodząc za drzwi” – dodała.
Dział: Świat
Autor:
Matt Spillane | Tłumaczenie: Martyna Brodala – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/