2023-03-16 12:01:33 JPM redakcja1 K

Rodzina Bidena, prezydent biden i ich przekrety

Rosyjscy miliarderzy, którzy kupowali amerykańskie nieruchomości z Hunterem Bidenem i jedli obiady z Joe, uniknęli sankcji

Z e-maili z laptopa Huntera Bidena wynika, że ​​spotkał się on z Władimirem Jewtuszenkowem i zwiedził firmę zajmującą się nieruchomościami komercyjnymi w 2013 roku.Zdjęcie Michaiła Swietłowa/Getty Images

WASHINGTON – Dwóch rosyjskich miliarderów, którym udało się uniknąć amerykańskich sankcji za roczną inwazję Moskwy na Ukrainę, wybrało się na zakupy nieruchomości z Hunterem Bidenem, jadło obiad z ówczesnym wiceprezydentem Joe Bidenem i dyskutowało o „przysługach”, które mogliby wymienić, źródła donoszą The Post.

Nowe szczegóły związku Joe i Huntera Bidena z Jeleną Baturina i Władimirem Jewtuszenkowem ujawniają kuszące wskazówki z porzuconego laptopa pierwszego syna . Źródła rozmawiały z The Post w tym tygodniu po tym, jak duet został ponownie oszczędzony w nowej serii sankcji ogłoszonych przez Departament Skarbu w piątek.

„Myślę, że to bardzo podejrzane”, powiedział jeden ze źródeł, który miał wiedzę z pierwszej ręki na temat relacji biznesowych między Hunterem Bidenem a Jewtuszenkowem – który jest objęty sankcjami przez Wielką Brytanię i Australię, ale nie przez USA.

„Myślę, że powinien zostać ukarany” – powiedział Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji za prezydenta Baracka Obamy, The Post of Yevtushenkov – szacowany przez Forbesa na 1,7 miliarda dolarów . „Nie rozumiem, dlaczego go nie było”.

Jewtuszenkow, którego imperium biznesowe Sistema do niedawna obejmowało rosyjskiego producenta rakiet i radarów RTI oraz producenta dronów Kronstadt, przyznał w zeszłym roku , że spotkał się z Hunterem Bidenem na śniadaniu w Ritz-Carlton na Manhattanie 14 marca 2012 r. – ale zaprzeczył jakimkolwiek dalszym kontaktom .

Jednak e-maile i wpisy w kalendarzu z byłego laptopa Huntera wskazują, że mieli się spotkać ponownie 27 stycznia 2013 r. na kolacji w kawiarni DC's Cafe Milano, a następnego dnia zająć się rozwojem nieruchomości komercyjnych w pobliżu międzynarodowego lotniska Dulles w północnej Wirginii.

Według źródeł, dwóm rosyjskim miliarderom mającym powiązania z prezydentem Joe Bidenem i jego synem Hunterem udało się uniknąć sankcji.

„Zapytałem [Jewtuszenkowa]: „Dlaczego to robisz?” na froncie – zanim zrozumiałem, że zamierzają kupić trochę nieruchomości” – powiedziało źródło The Post. „'Dlaczego w ogóle to robisz? Dlaczego miałbyś płacić synowi wiceprezydenta za spotkanie w publicznej restauracji w Nowym Jorku?

„Dał mi bardzo jasno do zrozumienia, że ​​wiesz…„ Myślę, że dobrze byłoby mieć dobre relacje z tym facetem… może on może wyświadczyć nam przysługę, a my możemy wyświadczyć przysługę jemu ”- źródło nieprzerwany. „To było kompletne quid pro quo, w które się wpakował”.

„Powiedziałem mu, że to nie działa w Ameryce, [ale] w zasadzie wyśmiał mnie i powiedział, że jestem taka naiwna” – wspomina źródło Jewtuszenkowa, którego udziały obejmują również największego dostawcę telefonii komórkowej w Rosji, MTS – który stanął w obliczu długotrwałe dochodzenie w sprawie prawie 1 miliarda dolarów łapówek wypłaconych uzbeckim urzędnikom w latach 2004-2012.

MTS, który był notowany na nowojorskiej giełdzie przed zawieszeniem obrotu jego akcjami w lipcu ubiegłego roku, ostatecznie rozstrzygnął sprawę z Departamentem Sprawiedliwości Trumpaw 2019 r., zgadzając się na zapłacenie grzywny w wysokości 850 mln USD .

W międzyczasie inne źródło powiedziało The Post, że żywo pamięta Baturinę i jej męża, byłego burmistrza Moskwy Jurija Łużkowa, wyglądających „jak dziwna para” na niesławnej, kameralnej kolacji z Hunterem i jego ojcem, ówczesnym wiceprezydentem .

Od dawna nie było pewne, czy Baturina, której majątek Forbes szacuje na 1,4 miliarda dolarów , i Łużkow rzeczywiście uczestniczyli w obiedzie 16 kwietnia 2015 r .

„Mogli zagrać samych siebie w „Saturday Night Live”” — powiedział informator, który uczestniczył w kolacji i był w stanie zidentyfikować parę po części dlatego, że spotkał Łużkowa — który zmarł w 2019 roku — przy kilku innych okazjach. (Inne źródło wcześniej powiedziało The Post, że była tam para pasująca do ogólnego wyglądu Baturiny i Łużkowa)

Łużkow, który był burmistrzem Moskwy przez 18 lat, aż do 2010 roku, „wyglądał dużo starzej” niż Baturina – 27 lat młodsza od męża – która „przesadziła” ze swoim wyglądem i przypominała komediowy portret niepewnej siebie dziedziczki Jennifer Coolidge w serialu HBO pt. Biały Lotos” – wspomina źródło.

„To była dziwna kolacja, ponieważ był [ówczesny premier Kazachstanu Karim] Massimov, Łużkow i jego żona, i to nie był duży stół, a potem był tam ktoś z jakiejś organizacji charytatywnej zajmującej się żywnością, która apelowała o wsparcie” – dodali. . „To znaczy, to było, było… to było trochę dziwne, cała ta sprawa”.

W e-mailu Hunter napisał, że posiłek będzie „pozornie” dotyczył jego roli przewodniczącego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) USA.

Jego ojciec, urzędujący wiceprezydent, przybył na kolację i został przez około 40 minut, drugie źródło powiedziało The Post, nawet siadając do jedzenia, a następnie pozując do zdjęcia z grupą z Kazachstanu.

Na spotkaniu pojawił się również Vadym Pozharskyi, dyrektor ukraińskiej firmy energetycznej Burisma, która począwszy od 2014 roku płaciła Hunterowi do 1 miliona dolarów rocznie, podczas gdy jego ojciec wiceprezes kontrolował politykę wobec Ukrainy administracji Obamy.
 

Źródło podało The Post, że Jelena Baturina i jej mąż były burmistrz Moskwy Jurij Łużkow byli widziani na kolacji z ówczesnym wiceprezydentem Bidenem i Hunterem.Zdjęcie Michaiła Swietłowa/Getty Images

Następnego dnia Pozharskyi wysłał do Huntera e-mail  z podziękowaniami za „możliwość poznania twojego ojca” – co stanowiło podstawę pierwszej bomby The Post z października 2020 r. z laptopa Huntera Bidena.

Joe Biden nazwał raport fałszywą „rosyjską fabryką” w tamtym czasie, a platformy mediów społecznościowych Twitter i Facebook początkowo go ocenzurowały.

Baturina znał Huntera Bidena, ponieważ spotkał się z nim i jego ówczesnym partnerem biznesowym Devonem Archerem na drinku w kwietniu 2014 roku w Villa d'Este – znanym miejscu spotkań rosyjskich oligarchów z widokiem na włoskie jezioro Como. Podczas tej samej podróży Hunter spotkał się także z ukraińsko-rosyjskim oligarchą, właścicielem Burismy, Mikołajem Złoczewskim.

Dwa miesiące wcześniej, 14 lutego 2014 r., Baturina rzekomo przekazała 3,5 miliona dolarów Rosemont Seneca Thornton, funduszowi inwestycyjnemu powiązanemu z Archerem i Hunterem Bidenem.
 

Baturina spotkała się na drinku z byłym partnerem biznesowym Huntera Bidena, Devonem Archerem, w kwietniu 2014 roku w Villa d'Este.Alek Tabak

Senator Ron Johnson (R-Wis.), który jest współautorem raportu komisji senackich kierowanych przez Partię Republikańską z września 2020 r., ujawniającego podsłuch, powiedział The Post: „Jest jasne, że wątpliwe relacje biznesowe Huntera Bidena z osobami z Rosji i Chin mają skompromitował prezydenta Bidena i nadal zgłasza obawy związane z konfliktem interesów”.

„Nasza praca w tej sprawie nadal trwa i będziemy nadal zapewniać Amerykanom przejrzystość i dowody  na rozległe powiązania finansowe Bidenów z obcokrajowcami o wątpliwym pochodzeniu” – dodał Johnson.

„To niezwykle niepokojące, że rosyjscy obywatele powiązani z Bidenem unikają sankcji. Gdyby stało się to za republikańskiego Białego Domu, media głównego nurtu byłyby wściekłe” – dodała senator Marsha Blackburn (R-Tenn.). „Ten najnowszy raport jest kolejnym dowodem głębokiego poziomu korupcji występującej w Hunter Biden i Biden Inc.”
 

Przewodniczący Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, James Comer, nazwał brak sankcji wobec oligarchów powiązanych z Bidenem jako „niepokojący”.Anna Rose Layden/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images

„To niepokojące, że rosyjskich kumpli oligarchów Huntera Bidena nie ma na publicznej liście sankcji Departamentu Skarbu wobec rosyjskich elit i oligarchów” – powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów James Comer (R-Ky.), którego panel prowadzi dochodzenie w sprawie rodziny Bidena handel wpływami za granicą.

Jewtuszenkow, z którym skontaktował się The Post za pośrednictwem działu prasowego Sistemy, odmówił komentarza – w tym tego, czy kupił nieruchomość we współpracy z Hunterem Bidenem. Pierwsze źródło The Post powiedział, że słyszał z drugiej ręki, że w ramach partnerstwa mogły zostać zakupione trzy nieruchomości w USA.

Baturina, której inwestycje w USA mogły osiągnąć  oszałamiające dziewięciocyfrowe kwoty , skontaktowała się z jej think tankiem BE OPEN, ale nie odpowiedziała natychmiast na pytania, podobnie jak adwokat Huntera Bidena czy rzecznicy Białego Domu.

Reporter Post poprosił prezydenta Bidena w środę na trawniku przed Białym Domem o wyjaśnienie braku sankcji wobec rosyjskich współpracowników jego syna, oligarchów, ale Biden nie odpowiedział i nie jest jasne, czy usłyszał to pytanie, gdy szedł do swojego helikoptera Marine One.

Sojusznicy Bidena wcześniej starali się bagatelizować jego związek z Baturina i 3,5 miliona dolarów. Anonimowe źródło powiedziało Washington Post w zeszłym roku, że Archer miał rozwiązać podmiot korporacyjny, który otrzymał fundusze, ale potajemnie utrzymywał go na własny użytek.

Jednak e-maile z laptopa Huntera pokazują, że był on aktywnie zaangażowany w zabieganie o względy Baturiny. Około miesiąca po przeniesieniu Archer napisał do Huntera, że ​​jest „z Yeleną”, a e-mail z 26 kwietnia 2014 r. od Huntera do Archera brzmiał: „powinniśmy poprosić Yelenę o sfinansowanie krótkoterminowego zespołu ds. projektów” po nieudanej próbie zawarcia transakcji dotyczącej nieruchomości na Manhattanie.

Kampania Bidena w 2020 r.  niejasno zaprzeczyła, że ​​spotkanie Cafe Milano w kwietniu 2015 r. w ogóle miało miejsce , mówiąc: „Przejrzeliśmy oficjalne harmonogramy Joe Bidena z tamtego czasu i żadne spotkanie, jak twierdzi New York Post, nigdy się nie odbyło”. Po tym, jak Biden wygrał prezydenturę, były prezydent WFP USA Rick Leach powiedział Washington Post , że Joe Biden był obecny – ale tylko na krótko, aby spotkać się z przywódcą grecko-prawosławnym Alexem Karloutsosem.

Interakcja Joe Bidena z poradzieckimi współpracownikami jego syna podczas posiłku jest filarem republikańskich argumentów, że Biden nadużył swoich oficjalnych ról, aby przynieść korzyści finansowe swojej rodzinie.

Archer zaproponował Hunterowi Bidenowi, aby „poprosili Yelenę o sfinansowanie krótkoterminowego zespołu programistów w celu określenia zakresu projektów” w e-mailu z jego laptopa.

Wskazują również, że Hunter dołączył do swojego taty na pokładzie Air Force Two podczas podróży do Chin i Meksyku, podczas gdy młodszy Biden szukał biznesu, a także umowę z Białym Domem opracowaną w 2021 roku, aby Hunter potajemnie sprzedawał swoje nowicjuszki artystyczne nieujawnionym nabywcom.

Hunter Biden, który podobno jest objęty dochodzeniem federalnym w sprawie możliwych oszustw podatkowych, prania pieniędzy i nielegalnego lobbingu zagranicznego, powiedział w wiadomościach odzyskanych z jego byłego laptopa, że ​​zapłacił ojcu aż „połowę” swoich dochodów, a e-mail z 2017 roku  opisywał 10 % nieoczekiwanej gratki finansowej dla „wielkiego faceta” w ramach umowy biznesowej negocjowanej w Chinach.

Dwóch byłych współpracowników Huntera Bidena  określiło Joe Bidena jako „wielkiego faceta” .

Tymczasem administracja Bidena reklamowała się w zeszłym tygodniu, że wprowadziła „ponad 2500 sankcji”, które miały sparaliżować rosyjską gospodarkę i zatrzymać wojnę na Ukrainie.
 

Dwóch partnerów biznesowych Huntera Bidena twierdziło, że Joe Biden jest „wielkim facetem”, o którym mówi się, że otrzymuje część transakcji biznesowych swojego syna.

„Ważniejsza historia jest taka, że ​​Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na bardzo niewielu oligarchów” – powiedział The Post szwedzki ekonomista i ekspert ds. sankcji Anders Åslund. „Trudno to teraz śledzić, ponieważ każda z siedmiu różnych zachodnich społeczności nałożyła sankcje na średnio 1200 Rosjan”.

Åslund, były członek Rady Atlantyckiej, powiedział, że jego zdaniem niektórzy potężni Rosjanie bardziej zasługują na amerykańskie sankcje, jak na przykład miliarder Roman Abramowicz, były właściciel angielskiego klubu piłkarskiego Premier League Chelsea.

„Zgadzam się, że Jewtuszenkow powinien zostać ukarany, ale jest w czwartym rzędzie oligarchów” – powiedział.

Jewtuszenkow miał starcie z administracją rosyjskiego prezydenta Władimira Putina około dziewięć lat temu, kiedy Kreml skutecznie przejął dużą spółkę zależną Sistemy. Jedno ze źródeł The Post opisał go jako bardziej związanego z sojusznikiem Putina i byłym premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem niż z samym Putinem.

McFaul, były ambasador USA w Rosji, odmówił komentarza konkretnie na temat Baturiny, ale powiedział: „Każdy miliarder w Rosji powinien zostać ukarany, chyba że zrobi coś, by wyraźnie zdystansować się od Putina i wojny”.

Daniel Fried, koordynator administracji Obamy ds. polityki sankcji po zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 r., powiedział, że uważa, że ​​administracja Bidena była „ostrożna” w ocenie możliwych skutków ubocznych nałożenia sankcji na miliarderów posiadających międzynarodowe udziały.

Fried dodał, że Jewtuszenkow, który zaprzeczył doniesieniom, że jest szwagrem Baturiny, „nie jest kimś, kogo mieliśmy na celowniku” podczas administracji Obamy.

„Nie powiem, że to dobry facet, ale nie był głównym celem”, ponieważ „nie był szczególnie blisko z Putinem” – kontynuował były urzędnik. „Pamiętaj, że administracja Trumpa kontynuowała sankcje w 2017 roku i oni też go nie ścigali”.

Fried, który był także ambasadorem USA w Polsce za administracji Clintona, powiedział, że ma poczucie, że sankcje wobec rosyjskiej elity będą nadal rozszerzane i że wątpi w Joe Bidena, a nawet posłów wysokiego szczebla, którzy są głęboko związani z jego rodziną, takich jak sekretarz ds. Stan Antony Blinken lub doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podejmują decyzje w sprawie indywidualnych nazwisk.

„Jeśli jesteś osobą podlegającą sankcjom i dokładasz należytej staranności, chcesz mieć cholerną pewność, że nie wystąpią niezamierzone konsekwencje” – powiedział Fried. „Powęszyłem trochę i mam wrażenie, że ludzie dokładają należytej staranności [i] nie wahają się – nie unikają, wykonują odpowiednią należytą staranność”.

Jewtuszenkow, którego  Hunter podobno spotkał w Moskwie w lutym 2012 r., podjął kroki, by uniknąć uwagi w czasie wojny na Ukrainie. Jedno ze źródeł, które rozmawiało z The Post, wspominało go, jak rządził jak wszechpotężny car nad zarządem Sistemy, podczas gdy inne nazwało go przyzwoitym człowiekiem i rosyjskim „patriotą”.

W kwietniu 2022 roku Jewtuszenkow  zmniejszył swój udział własnościowy w Sistemie  do 49,2% w pozornej odpowiedzi na sankcje Wielkiej Brytanii, dając swojemu synowi Felizowi 10% własnego udziału w spółce.

Sistema poinformowała w zeszłym roku, kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że po cichu zmniejszyła swój udział w kontraktach wojskowych RTI i Kronsztadzie poniżej 50% w lipcu 2021 r., zanim całkowicie pozbyła się do maja 2022 r.

Autor:
Stevena Nelsona | tłumaczenie: Redakcja

Żródło:
https://nypost.com/2022/07/27/hunter-bidens-biz-partner-called-joe-biden-the-big-guy-in-panic-over-laptop/

Dział: Świat

INNE WIADOMOŚĆI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.