2024-06-09 17:21:05 JPM redakcja1 K

Tajemniczy absolwent z Uniwersytetu Columbia przekazuje 260 milionów dolarów izraelskiej uczelni

Przekazanie darowizny na rzecz Uniwersytetu Bar-Ilan na przedmieściach Tel Awiwu ogłoszono, gdy w poniedziałkowy wieczór pro-palestyńscy protestujący założyli nowe obozowisko przed ratuszem w Los Angeles.

Źródło: NBC NEWS

Bogaty amerykański dobroczyńca i absolwent Uniwersytetu Columbia, który służył podczas II wojny światowej, przekazał izraelskiemu uniwersytetowi darowiznę w wysokości 260 milionów dolarów w związku z trwającymi miesiącami protestów i operacji policyjnych na kampusach w USA. Wiadomość ta pojawia się po tym, jak pro-palestyńscy protestujący założyli w poniedziałek wieczorem nowy obóz przed ratuszem w Los Angeles, a po podobnym obozie protestacyjnym w piątek wrócili do głównego kampusu w Columbii. NBC News zwróciło się do Columbii z prośbą o komentarz. Anonimowy mężczyzna przekazuje pieniądze uniwersytetowi Bar-Ilan na przedmieściach Tel Awiwu Ramat Gan, ogłosił w poniedziałek rektor uczelni Arie Zaban.

Nie wiadomo, czy darczyńca rozważał przekazanie pieniędzy Columbii, ale oświadczenie izraelskiej uczelni potwierdziło kilka podstawowych faktów biograficznych: jest on „Północnoamerykańskim Żydem i absolwentem Uniwersytetu Columbia, który służył podczas II wojny światowej”. „Postrzegał Izrael jako bezpieczną przystań dla narodu żydowskiego i był zaangażowany w jego stabilność gospodarczą i społeczną. Wybrał Uniwersytet Bar-Ilan jako instytucję badawczą, która najlepiej jest w stanie podjąć się wielkiego zadania zwiększania odporności technologicznej Izraela w oparciu o naukę” – stwierdziła uczelnia w oświadczeniu. Zaban powiedział, że mężczyzna miał „szerokie wykształcenie akademickie” i wielokrotnie odwiedzał Izrael, gdzie był świadkiem badań naukowych prowadzonych przez uczelnię.

Bar-Ilan zainwestuje pieniądze w „deep tech”, rekrutując badaczy z dziedzin energii, środowiska, kryptografii, bio konwergencji, technologii kwantowej, sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego. Uczelnia została założona w 1955 roku i kształci około 20 000 studentów. Columbia była miejscem głośnego starcia podczas ostatniej fali protestów przed rozpoczęciem wakacji w zeszłym miesiącu. W piątek, kilka tygodni po dramatycznym oczyszczeniu terenu przez policję, obóz powrócił do szkoły podczas dorocznego zjazdu absolwentów. Uczelniana gazeta „Columbia Spectator” doniosła, że najnowszy obóz, nazywany „Buntem w Rafah”, został rozwiązany w niedzielę. Studenci z Kolumbii i inni od tygodni okupowali centralny trawnik kampusu na Manhattanie, w pewnym momencie przejmując kontrolę nad budynkiem i zmieniając jego nazwę na cześć zabitego palestyńskiego dziecka.

Na jednym z banerów wywieszonych w piątek na obozie w Columbii widniał napis: „Żadnych darowizn do czasu zbycia inwestycji” – relacjonował „Spectator”, powtarzając od dawna sformułowane żądanie, aby uniwersytet zerwał wszelkie powiązania finansowe i instytucjonalne z Izraelem. Chociaż działania protestujących zostały dobrze przyjęte przez zwolenników sprawy palestyńskiej, krytycy, w tym prezydent Joe Biden, stwierdzili, że obozy były odpowiedzialne za mowę nienawiści i groźby użycia przemocy. NBC Los Angeles podaje, że w poniedziałek wieczorem funkcjonariusze policji w Los Angeles byli w stanie najwyższej gotowości taktycznej po tym, jak przed ratuszem utworzono obóz pro-palestyńskich protestów. Późnym poniedziałkowym popołudniem przed budynkiem przy Main Street i First Street rozstawiono około 20 namiotów. Policja określiła to jako „niedozwoloną demonstrację” w oświadczeniu złożonym w sprawie X.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.