2023-10-05 20:20:21 JPM redakcja1 K

UE zwraca się do Polski o „wyjaśnienia” w sprawie zarzutów dotyczących oszustw wizowych

Komisja Europejska wysłała do Polski pismo z prośbą o „wyjaśnienia” w związku z doniesieniami, że polscy urzędnicy byli zamieszani w rzekomy skandal związany z gotówką za wizy.

Zdjęcie: Frederick Florin/AFP/Getty Images

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i polskie konsulaty zostały oskarżone o udział w szeroko zakrojonym nielegalnym programie, w ramach którego migrantom z Afryki i Azji przekazywano polskie wizy w zamian za duże sumy pieniędzy.

Ponieważ Polska jest członkiem strefy Schengen bez paszportów, wydawane przez nią wizy umożliwiają swobodny wjazd do 27 państw członkowskich strefy Schengen, do których zaliczają się 23 państwa członkowskie UE, a także Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Umożliwia także wjazd do niektórych krajów spoza strefy Schengen.

Zarzuty mogą jeszcze bardziej zaostrzyć europejskie napięcia w związku z dostawami zbóż, w wyniku czego Polska oświadczyła, że nie będzie już wysyłać broni na Ukrainę, a Kijów złożył pozwy przeciwko trzem państwom członkowskim UE, w tym Polsce.

Według rzeczniczki Komisji Europejskiej Anitty Hipper Bruksela „bardzo uważnie śledzi doniesienia mediów na temat tych domniemanych przypadków nadużyć finansowych i korupcji”.

„Te zarzuty są bardzo niepokojące i rodzą pytania dotyczące zgodności z prawem UE” – stwierdził Hipper w środowym oświadczeniu. „Dlatego komisarz (Ylva) Johansson napisała list do polskich władz z prośbą o wyjaśnienia”. Johansson wysłał notatkę zawierającą „zestaw szczegółowych pytań” i poprosił polskie władze o udzielenie odpowiedzi do 3 października, powiedział Hipper.

„Liczymy zatem, że polskie władze przekażą Komisji niezbędne informacje i zbadają te zarzuty” – dodał Hipper.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło zarzuty, że ministerstwo „sprowadziło setki tysięcy migrantów z krajów muzułmańskich i Afryki”.

„To nieprawda” – stwierdziło ministerstwo w oświadczeniu z 15 września. Nieprawdą są także twierdzenia, że Polska jest liderem UE wydającym zezwolenia na wjazd do strefy Schengen – dodało ministerstwo. Jak podaje państwowa agencja informacyjna PAP, polska prokuratura ogłosiła, że postawiła zarzuty siedmiu osobom w związku ze skandalem wizowym, który doprowadził do zwolnienia wiceministra spraw zagranicznych.

„Śledztwo wszczęto 7 marca na podstawie informacji przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne” – poinformował na konferencji prasowej 14 września Daniel Lerman, zastępca dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej – poinformowała PAP.

„Dotyczy to płatnej ochrony w przyspieszeniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz” – powiedział, dodając, że większości wiz odmówiono.

Wnioski wizowe dotyczyły cudzoziemców, którzy ubiegali się o wizę w polskich placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Indiach, Singapurze i na Filipinach – podała PAP. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydano 1 951 000 wiz krajowych i wiz Schengen. Z tej liczby 990 000 obywateli stanowili obywatele Ukrainy, 586 000 obywateli Białorusi, a 374 000 wydanych wiz obejmowało obywateli innych narodowości. Ministerstwo stwierdziło, że liczba wiz wydawanych obywatelom Rosji „znacznie spadła w ostatnich latach.

Wielokrotnie odrzucano „fałszywe” zarzuty jakoby konsulowie otrzymywali polecenia ministerstwa w sprawie wydawania wiz, dodając, że decyzje w sprawie tych wniosków podejmowane są niezależnie.

„Przedstawiciele kierownictwa MSZ nie mają uprawnień do zlecania konsulom wydania konkretnej decyzji wizowej” – stwierdziło ministerstwo.

„Nie jest prawdą, że Polska zleciła całą pomoc techniczną przy rozpatrywaniu wniosków wizowych firmie zewnętrznej, a firmy pośrednictwa wizowego pełniły rolę urzędników konsularnych” – dodało ministerstwo.

Ministerstwo podaje, że wnioski wizowe kandydaci składają bezpośrednio w urzędzie konsularnym lub w punkcie przyjmowania wniosków wizowych.

Dział: Polska

Autor:
Radina Gigova, James Frater and Antonia Mortensen | Tłumaczenie: Patryk Hembel

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/09/21/europe/eu-poland-visa-fraud-allegations-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE