Unia Europejska zaprosiła Bośnię do rozmów w sprawie członkostwa
Unia Europejska zgodziła się na rozmowy o akcesji Bośni i Hercegowiny.
Zdjęcie ukazujące flagi Unii Europejskiej oraz Bośni i Hercegowiny na Ratuszu w Sarajewie. Fot. Elvis Barukčić/AFP/Getty Images
Przywódcy UE zgodzili się rozpocząć negocjacje z Bośnią i Hercegowiną w sprawie przystąpienia do bloku, podkreślając jednocześnie, że kraj ten będzie musiał przeprowadzić więcej reform przed rozpoczęciem rozmów. „Gratulacje! Wasze miejsce jest w naszej europejskiej rodzinie. Dzisiejsza decyzja jest kamieniem milowym w drodze do UE” napisał na X, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, gdy przywódcy spotkali się na szczycie w Brukseli.
Decyzja ta jest powszechnie postrzegana jako przełomowy krok dla Bośni, budzący nadzieję, że kraj może wydostać się z niestabilności powodowanej rywalizacją etniczną i groźbą secesji, prawie trzy dekady po zakończeniu wyniszczającej wojny. Bośnia była oficjalnym kandydatem do członkostwa od 2022 r., ale musiała wdrożyć szereg reform, zanim otrzymała zielone światło na przejście do następnego etapu.
„Teraz ciężka praca musi być kontynuowana, aby Bośnia i Hercegowina stale się rozwijała, tak jak chcą tego wasi obywatele", powiedział Michel na X. W zeszłym tygodniu Bruksela stwierdziła, że kraj ten wykonał niektóre z wymaganych kroków, ale pozostały jeszcze do przeprowadzenia reformy sądownictwa i prawa wyborczego. Elvira Habota, główny bośniacki urzędnik ds. integracji europejskiej, powiedziała, że czwartkowa decyzja „przynosi ze sobą falę optymizmu dla obywateli, instytucji, władz i całego bośniackiego społeczeństwa".
Wojna Rosji z Ukrainą spowodowała chęć ekspansji UE w Europie Wschodniej i Środkowej, a jej obecne państwa członkowskie zgodziły się w grudniu na rozpoczęcie rozmów w sprawie przystąpienia do UE Ukrainy i Mołdawii. Rozpoczęcie negocjacji stawia Bośnię dopiero na początku długiego cyklu kolejnych reform, które zwykle trwają wiele lat, zanim dany kraj ostatecznie przystąpi do UE.
Sąsiedzi w regionie Bośni - Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia i Albania - są już w trakcie starań o przystąpienie do UE, ale wszyscy pozostają daleko od członkostwa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Bośnia jest obecnie „w pełni przystosowana" do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, poprawia zarządzanie przepływami migracyjnymi i przyjmuje przepisy mające na celu zwalczanie zarówno prania pieniędzy, jak i finansowania terroryzmu. Z zadowoleniem przyjęła porozumienie w sprawie włączenia do krajowych rejestrów karnych wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii.
Ponadto zwróciła uwagę na przyszłe kroki w kierunku dialogu i pojednania dotyczącego wojny w kraju w latach 1992-1995, wraz z utworzeniem nowego komitetu na rzecz budowania pokoju. W tym samym czasie, gdy przywódcy UE poparli Bośnię, wezwali Brukselę do „szybkiego" podjęcia kolejnego kroku, jakim jest rozpoczęcie rozmów z Ukrainą i Mołdawią.
Dział: Politycznie
Autor:
Nette Nöstlinger, Daria Sito-Sucic, Bart H. Meijer i Andrew Gray | Tłumaczenie: Jakub Wyrwas
Źródło:
https://www.reuters.com/world/europe/bosnia-cl ose-eu-green-light-membership-talks-2024-03-21/