2024-10-14 19:59:10 JPM redakcja1 K

Urzędnik NATO: Napięcia na tle etnicznym w północnym Kosowie mogą doprowadzić do większej przemocy

PRISZTINA, 12 października (Reuters) - Utrzymujące się napięcia etniczne w północnym Kosowie mogą wywołać powtórkę przemocy obserwowanej na tym obszarze w zeszłym roku, kiedy to cztery osoby zginęły w strzelaninie, a żołnierze sił pokojowych NATO zostali ranni w starciach – ostrzegł w sobotę wysoki rangą urzędnik sojuszu wojskowego.

Zdjęcie: Reuters/Valdrin Xhemaj
 

Kosowo jest zamieszkane głównie przez Albańczyków, ale około 50 000 Serbów na północy odrzuca rząd w Prisztinie i uważa Belgrad za swoją stolicę. Była serbska prowincja Kosowo ogłosiła niepodległość w 2008 roku, dekadę po powstaniu partyzanckim.

Admirał Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Stuart B. Munsch, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Neapolu, które nadzoruje siły pokojowe NATO w Kosowie, stwierdził, że sojusz pozostaje zaniepokojony ryzykiem powtarzających się aktów przemocy na niestabilnej północy. 

„Rozgrzana retoryka polityczna może zainspirować niektóre siły pozarządowe do popełniania aktów przemocy, takich jak te, które miały miejsce w zeszłym roku” - powiedział Munsch reporterom w Prisztinie. „Nie powiedziałbym, że konflikt zdecydowanie się zbliża, myślę, że istnieje stałe ryzyko” - dodał, odnosząc się do braku postępów w rozmowach między rządem Kosowa a Serbią, w których pośredniczy UE.

We wrześniu 2023 r., gdy grupa silnie uzbrojonych napastników wkroczyła z Serbii i zaatakowała policję we wsi Banjska, zginął policjant i trzech uzbrojonych mężczyzn. Cztery miesiące wcześniej ponad 90 żołnierzy zostało rannych, gdy serbscy protestujący zaatakowali siły pokojowe NATO. Kosowo oskarżyło Serbię o to, że stoi za atakiem w Banjska, ale Belgrad zaprzeczył tym oskarżeniom. Stany Zjednoczone i Unia Europejska, główni światowi sojusznicy Kosowa, skrytykowały rząd w Prisztinie za podejmowanie jednostronnych działań na północy, które mogą wywołać przemoc na tle etnicznym i zagrozić życiu około 4000 żołnierzy NATO pełniących tam służbę. Kosowo odrzuca krytykę, a kwestia ta nadwerężyła więzi Prisztiny z jej zachodnimi zwolennikami.

W ramach dialogu, w którym pośredniczy UE, Kosowo i Serbia od ponad dekady prowadzą rozmowy mające na celu normalizację stosunków, ale postępy są niewielkie. Podobnie jak Serbowie mieszkający na północy Kosowa, Belgrad również uważa Kosowo za część Serbii i odmawia uznania go za państwo.

Dział: Politycznie

Autor:
Fatosa Bytyci | Tłumaczenie: Sebastian Gołdyn – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.reuters.com/world/europe/north-kosovo-ethnic-tensions-remain-risk-violence-nato-official-says-2024-10-12/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE