Większość krajów G-20 potępia Rosję za wojnę, ale Chiny milczą
Szefowie finansów największych gospodarek świata ostro potępili w sobotę Moskwę za wojnę z Ukrainą, a jedynie Chiny i sama Rosja odmówiły podpisania wspólnego oświadczenia.
Ministrowie finansów G-20, prezesi banków centralnych i inni delegaci uczestniczą w spotkaniu ministrów finansów G-20 i prezesów banków centralnych na obrzeżach Bengaluru w Indiach, 24 lutego 2023 r.
Biuro Informacji Prasowej Indii | Za pośrednictwem Reutera
Indie, które jako przewodniczący Grupy Dwudziestu (G-20) gospodarek gościły spotkanie w mieście Bengaluru, niechętnie podnosiły kwestię wojny, ale kraje zachodnie twierdziły, że nie mogą poprzeć żadnego wyniku, który nie obejmowałby potępienie.
Brak pełnego konsensusu wśród członków G-20 spowodował, że Indie zdecydowały się na wydanie „streszczenia przewodniczącego”, w którym po prostu podsumowały dwa dni rozmów i odnotowały rozbieżności.
„Większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona ogromne ludzkie cierpienie i pogłębia istniejące słabości światowej gospodarki”, powołując się na zakłócenia w łańcuchach dostaw, zagrożenia dla stabilności finansowej oraz utrzymujący się brak bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.
„Istniały inne poglądy i różne oceny sytuacji i sankcji”, napisano, odnosząc się do środków wprowadzonych przez Stany Zjednoczone, kraje europejskie i inne, aby ukarać Rosję za inwazję i pozbawić ją dochodów.
Wynik był podobny do tego ze szczytu G-20 na Bali w listopadzie zeszłego roku, kiedy to gospodarz Indonezji również wydał ostateczną deklarację uznającą różnice. Grupa G-20, utworzona przez dwie dekady w celu zwalczania kryzysów gospodarczych, ma coraz większe trudności z osiągnięciem konsensusu między członkami.
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała wcześniej agencji Reuters, że „absolutnie konieczne” jest jakiekolwiek oświadczenie potępiające Rosję. Dwóch delegatów powiedziało Reuterowi, że Rosja i Chiny nie chcą, aby platforma G-20 była wykorzystywana do omawiania spraw politycznych.
Rosja, będąc członkiem G-20, ale nie G-7, określa swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową” i unika nazywania ich inwazją lub wojną.
Indie zachowały w dużej mierze neutralne stanowisko, odmawiając obwiniania Rosji za inwazję, szukając rozwiązania dyplomatycznego i gwałtownie zwiększając zakupy rosyjskiej ropy.
Chiny i Indie były jednymi z krajów, które wstrzymały się od głosu w czwartek, kiedy ONZ przytłaczającą większością głosów zażądała od Moskwy wycofania wojsk z Ukrainy i zaprzestania walk.
Oprócz krajów G-7, blok G-20 obejmuje również takie kraje jak Australia, Brazylia i Arabia Saudyjska.
Negocjacje zadłużenia
Na marginesie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zorganizował w sobotę spotkanie z Bankiem Światowym, Chinami, Indiami, Arabią Saudyjską i G-7 w sprawie restrukturyzacji zadłużenia dla gospodarek znajdujących się w trudnej sytuacji, ale tam również doszło do nieporozumień wśród członków, powiedział MFW Dyrektor zarządzający Kristalina Georgieva.
„Właśnie zakończyliśmy sesję, podczas której było jasne, że istnieje zobowiązanie do łagodzenia różnic z korzyścią dla krajów” – powiedziała dziennikarzom Georgieva, która współprzewodniczyła okrągłemu stołowi z indyjskim ministrem finansów Nirmalą Sitharamanem.
Jeden z delegatów powiedział Reuterowi, że poczyniono pewne wstępne postępy, głównie w zakresie języka wokół tej kwestii, ale restrukturyzacja nie została szczegółowo omówiona.
Yellen powiedziała, że spotkanie nie przyniosło żadnych „rezultatów”, głównie organizacyjnych.
Dalsze dyskusje planowane są w okolicach wiosennych spotkań MFW i Banku Światowego w kwietniu.
Narasta presja wywierana na Chiny, największego na świecie wierzyciela dwustronnego, oraz inne kraje, aby znacznie ograniczyły pożyczki udzielane walczącym krajom rozwijającym się.
W przemówieniu wideo na piątkowe spotkanie G-20, chiński minister finansów Liu Kun powtórzył stanowisko Pekinu, że Bank Światowy i inne wielostronne banki rozwoju również powinny uczestniczyć w redukcji zadłużenia poprzez redukcje.
Dział: Świat
Autor:
Reuters | Tłumaczenie: Redakcja