2022-10-15 15:13:51 JPM redakcja1 K

Wyrok w sprawie „nieudanych wyborów” ma zapaść 16 listopada

Pani Prezes Trybunału Konstytucyjnego w Berlinie Ludgera Selting (z lewej) podczas rozprawy dała do zrozumienia, że Trybunał Konstytucyjny uważa za możliwe całkowite powtórzenie wyborów. Brakujące karty do głosowania, długie kolejki: czy cały Berlin musi znowu iść do urn? Trybunał Konstytucyjny w Berlinie podejmie decyzję 16 listopada. Już w trakcie przesłuchania dał do zrozumienia, że rozważane będzie przeprowadzenie nowych wyborów.

Zdjęcie: picture alliance/dpa | Annette Riedl

16 listopada 2022 r. Trybunał Konstytucyjny w Berlinie ogłosił swoją decyzję w sprawie powtórzenia wyborów do berlińskiej Izby Reprezentantów i Zarząd Okręgowy (numer akt 154/21). Już w toku rozprawy 28 września sędziowie wskazali, że nowe wyboru nie są odległą opcją. Gdyby uznali wybory za nieważne, cały Berlin musiałby głosować ponownie. Ta tendencja, wyrażona jako „wstępna opinia prawna”, spotkała się z krytyką.

Tłem postępowania jest kilka uchybień w przebiegu wyborów w ubiegłym roku. Brakowało kart do głosowania, tworzyły się długie kolejki i nawet po ogłoszeniu pierwszych prognoz lokale wyborcze były nadal otwarte i można było oddawać głosy. Trybunał Konstytucyjny musi więc rozstrzygnąć odwołania do wyborów złożone przez państwową administrację wyborczą, senacki wydział spraw wewnętrznych oraz partie Die Partei i AfD, czy błędy te miały znaczenie dla uzyskania mandatu, czy też nie. 

W roku rozprawy wyjaśniającej strony miały możliwość przedstawienia swoich uwag i uzupełnienia przedstawionych wcześniej argumentów. Według Trybunału Konstytucyjnego senacki Wydział Spraw Wewnętrznych miał możliwość ponownego przedstawienia pisemnych argumentów do 21 października. Następnie sędziowie konstytucyjni będą obradować i ogłoszą swoją decyzję 16 listopada w Sądzie Najwyższym. Sesja rozpoczyna się o godz. 11 i jest otwarta dla publiczności.

Dział: Politycznie

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE