Imigracja w Wielkiej Brytanii: zdaniem ONZ nowy brytyjski przepis jest niezgodny z prawem międzynarodowym
Volker Türk, Najwyższy Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, zaapelował do konserwatywnego rządu Rishiego Sunaka o „odnowienie swojego zaangażowania na rzecz praw człowieka poprzez uchylenie tej ustawy”.
ONZ skrytykowała we wtorek 18 lipca nowe prawo imigracyjne Wielkiej Brytanii, które ma na celu uniemożliwić migrantom przybyłym nielegalnie ubieganie się o azyl w tym kraju. Ustawa uchwalona przez brytyjski parlament w poniedziałek wieczorem, „zaprzecza” wymaganiom Wielkiej Brytanii wynikającym z międzynarodowych praw człowieka i prawa uchodźczego, stwierdzili w oświadczeniu szefowie agencji ONZ odpowiedzialnych za te sprawy, Volker Türk i Filippo Grandi.
Ten tekst, który ma kluczowe znaczenie dla konserwatywnego premiera Rishiego Sunaka, dla którego priorytetem jest zwalczanie nielegalnej imigracji, musi jeszcze zostać zaaprobowany przez króla Karola III. Według posłów Türk i Grandi ustawa będzie miała „poważne konsekwencje dla osób potrzebujących międzynarodowej ochrony”, zwracając uwagę w szczególności na to, że ustawa „stwarza nowe, rozległe uprawnienia do zatrzymań, przy jednoczesnym ograniczonym nadzorze sądowym”.
ONZ obawia się, że tysiące osób pozostanie w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony w niepewnych sytuacjach prawnych. „Przez dekady Wielka Brytania zapewniała schronienie potrzebującym, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami międzynarodowymi”, ale nowe przepisy „znacząco osłabiają podstawy prawne, które chroniły tak wielu ludzi, wystawiając uchodźców na poważne ryzyko z naruszeniem prawa międzynarodowego”, podkreśla Grandi.
„Niepokojący precedens”
„Poza tym, że ustawa ta budzi poważne obawy prawne z perspektywy międzynarodowej, tworzy ona niepokojący precedens”, skomentował poseł Türk, który obawia się, że „inne kraje, w tym w Europie” mogą ulec tej tendencji. Wezwał rząd Wielkiej Brytanii do „odnowienia swojego zaangażowania na rzecz praw człowieka poprzez uchylenie tej ustawy i zapewnienie, że prawa wszystkich migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl będą respektowane, chronione i egzekwowane bez dyskryminacji”.
Ustawa ta, która była szeroko krytykowana w Wielkiej Brytanii i przez organizacje międzynarodowe, uniemożliwia migrantom, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii nielegalnie, ubieganie się o azyl w tym kraju. Rząd chciałby również, aby zatrzymanych migrantów szybko deportowano do kraju pochodzenia lub państwa trzeciego, takiego jak Rwanda, bez względu na to, skąd pochodzą.
Londyn zawarł w zeszłym roku porozumienie z Rwandą w sprawie odsyłania tam nielegalnych migrantów, ale do tej pory nie miały miejsca żadne wydalenia. Pierwszy lot zaplanowany na czerwiec 2022 r. został odwołany po decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).
Dział: Świat
Autor:
Le Monde i AFP | Tłumaczenie: Wiktoria Mucha