13.10.2023 JPM Redakcja

Microsoft finalizuje przejęcie producenta Call of Duty, Activision Blizzard za 69 mld dolarów

Microsoft sfinalizował warte 69 miliardów dolarów (56 miliardów funtów) przejęcie producenta Call of Duty, Activision Blizzard, w ramach największej transakcji w historii branży gier.

Microsoft, który jest właścicielem konsoli do gier Xbox, otrzymał zielone światło dla globalnej transakcji po zatwierdzeniu jej przez brytyjskie organy regulacyjne.

Urząd Ochrony Konkurencji i Rynków stwierdził, że jego obawy zostały rozwiane, po tym jak zablokował pierwotną ofertę.

Phil Spencer z Microsoftu skomentował, że pozyskanie Activision było "niewiarygodne".

Po ogłoszeniu transakcji dyrektor generalny Activision Blizzard, Bobby Kotick, potwierdził w liście do pracowników, że ustąpi z końcem 2023 roku.

"Od dawna mówiłem, że jestem w pełni zaangażowany w proces transformacji" – powiedział. "[Phil Spencer i ja] z niecierpliwością czekamy na możliwość współpracy nad płynną integracją naszych zespołów i graczy".

Pomimo obaw ze strony rywali, takich jak producent PlayStation, Sony, oraz organów regulacyjnych dotyczących konkurencji w branży gier, Spencer, który jest dyrektorem generalnym Microsoft Gaming, starał się uspokoić graczy.

"Niezależnie od tego, czy grasz na Xbox, PlayStation, Nintendo, PC czy telefonie komórkowym, jesteś tu mile widziany – i pozostaniesz mile widziany, nawet jeśli Xbox nie jest konsolą, na której grasz w swoją ulubioną serię" – ogłosił Spencer w oświadczeniu po przejęciu.

"Ponieważ kiedy wszyscy grają, wszyscy wygrywamy. Wierzymy, że nasze dzisiejsze wiadomości otworzą wiele możliwości na więcej sposobów grania".

"Utrzymanie cen”

W ramach przerobionej umowy Microsoft przekazał prawa do dystrybucji gier Activision na konsolach i komputerach PC za pośrednictwem chmury francuskiemu wydawcy gier wideo Ubisoft.

Mimo poczynionych ustępstw, Microsoft będzie teraz kontrolował gry takie jak Call of Duty, World of Warcraft i Candy Crush, które zapewnią firmie ogromne przychody.

CMA stwierdziło, że zmieniona umowa "zachowa konkurencyjne ceny" w branży gier oraz zapewni większy wybór i lepsze usługi.

Jednak pomimo zatwierdzenia przejęcia, organ nadzorczy skrytykował postępowanie Microsoftu w trakcie prawie dwuletniej bitwy.

"Firmy i ich doradcy nie powinni mieć wątpliwości, że taktyka stosowana przez Microsoft nie jest sposobem na współpracę z CMA" – skrytykowała dyrektor generalna Sarah Cardell.

"Microsoft miał szansę na restrukturyzację podczas naszego wstępnego dochodzenia, ale zamiast tego nadal nalegał na pakiet środków, o których powiedzieliśmy, że po prostu nie zadziałają. Przeciąganie postępowania w ten sposób tylko marnuje czas i pieniądze".

Po tym, jak organ nadzorujący konkurencję zablokował przejęcie na początku tego roku, prezes Microsoftu, Brad Smith, zaatakował decyzję CMA, która według niego była "zła dla Wielkiej Brytanii" i sprzeczna z "ambicjami Wielkiej Brytanii, aby stać się atrakcyjnym krajem do budowania firm technologicznych".

Ustawa okazała się kontrowersyjna i spotkała się z mieszaną reakcją organów regulacyjnych na całym świecie, ale została już przyjęta przez organy regulacyjne w Unii Europejskiej. Amerykański organ nadzorujący konkurencję niedawno odrzucił próbę wstrzymania zakupu przez sądy.

Pani Cardell z CMA powiedziała jednak, że wraz ze sprzedażą praw Activision do streamingu w chmurze firmie Ubisoft, która produkuje Assassin's Creed, "upewniliśmy się, że Microsoft nie może mieć kontroli nad tym ważnym i szybko rozwijającym się rynkiem".

"Było dla nas jasne, że ta umowa nie może dojść do skutku, ponieważ zaszkodziłaby konkurencji, a to byłoby złe dla brytyjskich graczy" – dodała.

"Podejmujemy nasze decyzje wolne od wpływów politycznych i nie damy się zwieść korporacyjnemu lobbingowi".

"Ostatnia przeszkoda pokonana”

Pan Smith powiedział, że Microsoft jest "wdzięczny za dokładną analizę i decyzję CMA".

Microsoft płaci za Activision gotówką po cenie 95 dolarów za akcję, co oznacza, że Kotick, odchodzący dyrektor generalny Activision, otrzyma 400 milionów dolarów, a prezes Brian Kelly zarobi 100 milionów dolarów, w oparciu o posiadane przez nich akcje.

W ramach zrestrukturyzowanej umowy Microsoft zgodził się przenieść prawa do streamowania gier Activision z chmury do Ubisoft na 15 lat poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EOG). Obejmuje to kraje UE, a także Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Po upływie 15 lat Ubisoft nie będzie już posiadał praw do gier w chmurze dla treści Activision, ale rozumie się, że organ regulacyjny uważa, że w tym okresie rywale staną się bardziej konkurencyjni na rynku gier w chmurze.

Microsoft ma nadzieję, że przejęcie zwiększy popyt na jego konsolę Xbox i umożliwi firmie technologicznej dodanie większej liczby tytułów do usługi Xbox Game Pass, w której członkowie płacą abonament za dostęp do katalogu gier z chmury – poprzez pobieranie lub przesyłanie streamingowe.

Umowa z Activision oznacza również, że Microsoft będzie właścicielem studia przeznaczonego wyłącznie do gier mobilnych, z nadzieją na rozszerzenie sukcesów takich tytułów jak Candy Crush.

Przejęcie to jeszcze bardziej ugruntowuje pozycję Microsoftu jako giganta na rynku gier wideo i może sprawić, że wyprzedzi on Nintendo stając się trzecim co do wielkości graczem w branży za Sony, właścicielem konsoli PlayStation, i liderem rynku, firmą Tenc.

"Większy wybór”

Nicky Stewart, konsultantka i była dyrektorka handlowa dostawcy usług w chmurze UK Cloud, powiedziała, że decyzja o zatwierdzeniu przejęcia to "świetna wiadomość dla graczy".

"[Doprowadzi to do] większego wyboru, większej innowacyjności, lepszej wartości i lepszych wrażeń z gier oraz zdrowego, konkurencyjnego rynku" – skomentowała Stewart, która jest również byłą szefową ICT w departamencie rządowym Cabinet Office.

"CMA zmusiła Microsoft do ustępstw w Wielkiej Brytanii, czego nie zrobiły inne organy regulacyjne. To dobra wiadomość dla rodzącej się brytyjskiej branży gier".

Dział: Gry

Autor:
Michael Race & Zoe Kleinman | Tłumaczenie: Alicja Cecot

Źródło:
https://www.bbc.com/news/business-67080391

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE