Myszka Miki już od stycznia 2024 w domenie publicznej
Na pewno większość osób zna słynną kreskówkę z tytułowym bohaterem. Na ekranie pojawiła się w 1928, czyli 95 lat temu, co oznacza, że od stycznia powinna być w domenie publicznej, ponieważ według prawa amerykańskiego własność po prawie 100 latach przejmuje każdy do utworu.

(Źródło: https://insidethemagic.net/2023/12/disney-lawsuit-warning-mickey-mouse-forced-retire-character-ad1/)
Historia kreskówki
Myszka Miki została powołana do życia dzięki współpracy Walta Disneya i Uba Iwerksa w latach dwudziestych XX wieku i wkrótce będzie dostępna dla innych, z wyjątkiem tego, że nadal istnieją ograniczenia. Myszka Miki była pierwszą animowaną postacią, która zaprezentowała zsynchronizowany dźwięk, co było przełomowym osiągnięciem, które zrewolucjonizowało wrażenia wizualne. Jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech jest głos pierwotnie przekazany przez samego Walta Disneya. Po triumfie Steamboata Williego Myszka Miki stała się kultowym symbolem rozwijającego się imperium wytwórni. W 1929 roku wkroczyła w świat komiksów. Na początku lat trzydziestych Miki zagrał w serii filmów krótkometrażowych. W 1932 roku otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za film krótkometrażowy Mickey's Orphans. Grono postaci powiększyło się o inne ukochane postacie, takie jak Myszka Minnie, Kaczor Donald, Goofy i Pluton. Seria Silly Symphonies dodatkowo wzbogaciła animowane przygody z udziałem Mikiego i jego przyjaciół. Przez dziesięciolecia zwierzęcy bohater ewoluował, aby dostosować się do zmieniających się czasów, nowych mediów, takich jak telewizja z programami, np. The Mickey Mouse Club i Mickey Mouse Clubhouse.
Domena publiczna
Od 2020 roku bohaterowie pojawiają się w animowanym serialu Disney+ Cudowny świat Myszki Miki, będącym kontynuacją cieszącego się dużym uznaniem serialu z kanału Disney Channel. Serial zyskał uznanie z racji powrotu do klasycznego humoru slapstickowego Disneya, zdobywając liczne nagrody Emmy i Annie. Jednak Disney oświadczył, że ostatni odcinek Cudownego świata Myszki Miki został wyemitowany kilka miesięcy temu, a zakończy się połączeniem głównej Myszy ze swoją czarno-białą inkarnacją - Steamboat Willie. Chociaż mysi bohater może wejść do domeny publicznej, (czyli każdy będzie mieć prawa autorskie do utworu) właśnie ze wszystkich jego filmów krótkometrażowych i programów wymienionych powyżej. Produkcje pojawiły się w wielu wersjach i nie wszystkie będą dostępne do użytku publicznego 1 stycznia 2024 r. „Wygaśnięcie praw autorskich Steamboat Willie nie będzie miało wpływu na nowsze wersje postaci, a Miki będzie nadal odgrywać wiodącą rolę jako światowy ambasador firmy Walt Disney Company w zakresie opowiadania historii, atrakcji w parkach rozrywki i gadżetów” – oświadcza Disney. Jednak nie każda cecha osobowości, którą wykazuje postać, koniecznie podlega prawom autorskim, a w nadchodzących latach sądy mogą być zajęte ustalaniem, co znajduje się wewnątrz, a co na zewnątrz własności wytwórni. „Będziemy oczywiście nadal chronić nasze prawa w przypadku nowszych wersji Myszki Miki i innych dzieł, które pozostają objęte prawem autorskim” – oznajmiła firma. Jak wynika z komentarzy Disneya, będą oni aktywnie chronić inne wersje kreskówki, czyli każdą oprócz pierwotnej, co oznacza, że podejmą kroki prawne, jeśli czyjeś treści lub dzieła naruszą aktualne prawa autorskie. Dlatego przy kreowaniu swojego pomysłu trzeba uważać, by nie przypominała współczesnej wersji.
Dział: Dziecko
Autor:
Alessia Dunn | Tłumaczenie: Anna Brzózka
Źródło:
https://insidethemagic.net/2023/12/disney-lawsuit-warning-mickey-mouse-forced-retire-character-ad1/