Naukowcy badają organizmy rekinów polarnych w nadziei na zapewnienie długowieczności ludziom
W 2016 r. naukowcy odkryli, że rekiny polarne mogą żyć nawet 400 lat. Jednak to, dlaczego są tak długowieczne, pozostaje tajemnicą.

Zdjęcie: Wikipedia
Niektóre teorie sugerują powolny rozwój rekinów i niskie tempo metabolizmu, ale badania nadal trwają. Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie sekretów starzenia się tych ryb może pomóc ludziom żyć dłużej i zdrowiej. Prawdopodobnie nie dożyjemy 400 lat, ale nawet wydłużenie średniej długości ludzkiego życia o kolejne dziesięć lat byłoby przełomem. Jednym z takich naukowców jest Evan Camplisson. Badał on metabolizm rekinów, aby poznać proces ich starzenia. „Lepsze zrozumienie anatomii i adaptacji gatunków długowiecznych, takich jak rekin polarny, może pomóc nam poprawić zdrowie człowieka” - powiedział portalowi Business Insider Camplisson, doktorant na Uniwersytecie w Manchesterze. Według National Geographic, rekiny polarne, które żyją głównie w Oceanie Arktycznym i Północnoatlantyckim, pływają powoli i mogą osiągać od 2,4 m do 7 m długości i ważyć do 1,5 tony. Drapieżniki żywią się łososiami, węgorzami, fokami, a nawet niedźwiedziami polarnymi, jeśli jest taka możliwość. Jednakże prawdopodobne jest, że mogą one robić długie przerwy między posiłkami.
Czytaj dalej: https://gloswschodu.org/Nauka-I-Technologie/naukowcy-badaja-organizmy-rekinow-polarnych-w-nadziei-na-zapewnienie-dlugowiecznosci-ludziom
Dział: Nauka
Autor:
Nowosti Armienii | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/