23.01.2023 JPM Redakcja

Wikipedia zaprzecza zarzutom o saudyjskiej infiltracji

Właściciel Wikipedii zaprzeczył twierdzeniom, że rząd saudyjski infiltrował jej zespół na Bliskim Wschodzie

Dwie międzynarodowe grupy praw człowieka stwierdziły, że saudyjscy urzędnicy zmienili lub usunęli treści na stronie. Zarzuty pojawiły się po tym, jak Wikimedia przeprowadziła własne śledztwo i zawiesiła 16 użytkowników za "konflikt interesów" przy redagowaniu tekstów na Bliskim Wschodzie.

Fundacja Wikimedia, która zarządza Wikipedią, powiedziała, że nie znaleziono dowodów na saudyjską infiltrację. Przyznała jednak, że zostały opublikowane „znaczne nieścisłości”.

Wikipedia opiera się na zespołach ochotniczych administratorów i redaktorów, którzy tworzą jej zawartość. W oświadczeniu wydanym przez Smex i Democracy for the Arab World Now (Dawn) zarzucono rządowi saudyjskiemu, że wykorzystuje agentów pełniących rolę niezależnych redaktorów Wikipedii, by „kontrolować informacje o kraju”. Smex ma siedzibę w Libanie, podczas gdy Dawn to amerykańska organizacja założona przez saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego, który został zamordowany w 2018 roku wewnątrz saudyjskiego konsulatu w Stambule.

Grupy zarzuciły również, że dwóch „wysoko postawionych administratorów w Arabii Saudyjskiej” zostało aresztowanych we wrześniu 2020 roku i oskarżonych o „zniekształcanie opinii publicznej” i „naruszanie moralności publicznej”. Zostali oni skazani na karę pięciu i ośmiu lat więzienia - podały grupy.

W zeszłym roku Wikimedia ogłosiła 16 globalnych zawieszeń dla użytkowników, którzy „wykazali konflikt interesów edytując projekty Wikipedii” na Bliskim Wschodzie. „Udało nam się potwierdzić, że pewna liczba użytkowników z bliskimi relacjami z zewnętrznymi ugrupowaniami edytowała treści w sposób skoordynowany, by wspierać cel tych ugrupowań” - powiedział.

Powołując się na „źródła posiadające wiedzę na temat operacji Wikimedii”, Smex i Dawn twierdzą, że co najmniej jeden z 16 użytkowników był saudyjskim agentem, pracującym dla rządu, by „promować pozytywne treści o rządzie i usuwać treści krytyczne wobec rządu”.

Wikimedia twierdzi, że jest to „mało prawdopodobne”, dodając, że niektórzy użytkownicy „którzy mogli być Saudyjczykami” byli wśród tych osób zbanowanych.„Organizacje te nie podzieliły się oświadczeniem z Fundacją [Wikimedia], a 'źródła informacji', na które powołują się w swoim wydaniu, mogą się mylić”. – dodaje Wikimedia.

Saudyjskie władze nie skomentowały tych zarzutów.

Dział: Technologia

Autor:
Frank Gardner | Tłumaczenie: Natalia Warda

Źródło:
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-64195644

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE