2023-12-01 00:13:56 JPM redakcja1 K

Francja: prawo imigracyjne - większość przywraca państwową pomoc medyczną zgodnie z planem

Członkowie Komisji Prawnej w środę zdecydowaną większością głosów zatwierdzili przywrócenie państwowej pomocy medycznej w ramach kontrowersyjnej ustawy imigracyjnej. Jej zniesienia broniła jedynie prawica i skrajna prawica. Poza zdrowiem jednostek, jest to kwestia "zdrowia zbiorowego", bronił sprawozdawca tekstu.

Zgromadzenie Narodowe w barwach Francji 14 listopada 2023 r. w Paryżu.

W trzecim dniu rozpatrywania ustawy imigracyjnej, w środę 29 listopada, posłowie odrzucili wprowadzoną przez senatorów likwidację państwowej pomocy medycznej (AME). Odrzucenie było oczekiwane, ale skrytykowane przez prawicę, którą większość również stara się uspokoić.

Członkowie Komisji Prawnej zdecydowaną większością głosów zatwierdzili usunięcie tego artykułu, bronionego jedynie przez Partię Republikańską (LR) i Zgromadzenie Narodowe (RN). Poza zdrowiem jednostek, jest to kwestia "zdrowia zbiorowego", bronił sprawozdawca tekstu, Florent Boudié (Renaissance). Celem nie jest jednak "zamknięcie debaty", ponieważ sprawozdanie na ten temat, przygotowane przez Patricka Stefaniniego i Claude'a Evina, ma zostać przedłożone do 4 grudnia.

Po pierwszym przeczytaniu na początku listopada, Senat, w którym większość stanowi prawica, zatwierdził zastąpienie państwowej pomocy medycznej - ubezpieczenia zdrowotnego dla nielegalnych imigrantów - pomocą medyczną w nagłych wypadkach, z ograniczonym koszykiem opieki skoncentrowanym na pilnej opiece, poważnych chorobach, ostrym bólu, opiece związanej z ciążą i szczepieniach.

Odrzucenie tego przepisu nie jest zaskoczeniem, ponieważ większość od samego początku twierdziła, że go nie utrzyma. Nie powstrzymało to jednak prawicy przed ostrym protestem: "Komisja Prawa Zgromadzenia właśnie przywróciła AME. Jak ogłosiliśmy, większość rządowa niweczy całą pracę wykonaną przez prawicę w Senacie. Rządowe prawo powróciło do bycia tekstem na małą skalę, który będzie nadal zachęcał do masowej imigracji", zareagował przewodniczący LR, Éric Ciotti, na X.

Połączenie dwóch skrajności

Jednak od poniedziałku większość robi wszystko, co w jej mocy, aby złożyć obietnice prawicy, oskarżając się w zamian przez lewicę o "ściganie prawicy i skrajnej prawicy", jak powiedział w środę poseł partii La France insoumise (LFI) Thomas Portes.

Na przykład w środę Komisja Prawna zatwierdziła zasadę ściślejszej weryfikacji rzeczywistego i poważnego charakteru studiów zagranicznych studentów, pomimo poprawek lewicy i większości, aby usunąć ten przepis.

Przyjęła również artykuł mający na celu wykluczenie nielegalnych cudzoziemców z ulgowych opłat za transport publiczny, chociaż Florent Boudié zaproponował jego przeredagowanie podczas sesji publicznej, aby umożliwić nielegalnym cudzoziemcom, na przykład, skorzystanie z ulgowej opłaty za stawienie się na spotkanie w prefekturze lub wezwanie sądowe.

We wtorek komisja zgodziła się na przegląd warunków przyznawania zezwolenia na pobyt "choremu obcokrajowcowi", pomimo przeciwnej poprawki przewodniczącego komisji prawa, Sachy Houlié.

Poprzedniego dnia sprawozdawca Florent Boudié próbował mieć dwie strony w kwestii kwot migracyjnych, odrzucając wezwanie prawicy do wprowadzenia takich kwot, ale akceptując zasadę niewiążących celów liczbowych, które mają zostać przedstawione przez rząd. Posłanka LR Annie Genevard ubolewała, że "nie ma już kwot migracyjnych", krytykując "hipokryzję" większości prezydenckiej w przeredagowywaniu ustawy.

W przypadku kilku artykułów większość opowiedziała się za ich całkowitym usunięciem, na przykład artykułu, który zaostrzył warunki uzyskania pozwolenia na pobyt dla cudzoziemców będących w związku małżeńskim z obywatelami Francji, lub innego proponującego wprowadzenie do prawa wyższych opłat za naukę dla studentów spoza UE.

"Czujny”

W obliczu lewicowych posłów Florent Boudié bronił swojej metody. "Jestem czujny", "jestem ostrożny", "analizuję, ale niekoniecznie mówię 'czyste konto'".

W środę wieczorem wybrani przedstawiciele usunęli również artykuł 2 bis A, dodany przez Senat, który przewidywał rozszerzenie utraty obywatelstwa na osoby dwunarodowe, które popełniły zabójstwo policjanta, żandarma lub innej osoby sprawującej władzę publiczną. Jest to środek, na który "nie ma miejsca w projekcie ustawy", podkreśliła sprawozdawczyni Élodie Jacquier-Laforge. "Ten artykuł jest jednym z najbardziej haniebnych dodatków, jakie Senat był w stanie wprowadzić", potępiła komunistyczna posłanka Elsa Faucillon, określając go jako "atak na nasze podstawowe zasady".

Większość przyłączyła się do lewicy w środę rano, aby odrzucić proponowaną ustawę konstytucyjną o imigracji złożoną przez LR, ku wielkiemu przerażeniu Érica Ciottiego.


 

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE