2023-04-14 09:33:24 JPM redakcja1 K

Spełnianie marzenia

Będę niezależny finansowo na długo przed pójściem na emeryturę. Życiem należy cieszyć się swobodnie.

„Jeśli widzę ładną, pikowaną kurtkę w sklepie z artykułami sportowymi, myślę sobie: Czy ja tego potrzebuję? Potem obliczam, że muszę pracować 20 godzin, aby pozwolić sobie na zakup kurtki i zadowalam się tą, którą mam”- pisze kronikarz. Zdjęcie: Daniel Almli

Wiele lat temu natknąłem się na znaną, krótką historię o spotkaniu amerykańskiego biznesmena z wyluzowanym rybakiem. Amerykanin dzieli się z rybakiem swoimi doświadczeniami o tym, jak rybak może odnieść sukces i w końcu przejść na emeryturę w ciszy i spokoju, drzemiąc na słońcu. Rybak zaznacza, że już to robi.

Wielu z nas może starać się zdobyć dobre wykształcenie, aby znaleźć dobrą pracę, być może pracę, w której się nie odnajdujemy. Potem będziemy pracować aż do emerytury, zanim w końcu będziemy mogli usiąść i cieszyć się życiem, dla tych, którzy mają szczęście osiągnąć wiek emerytalny.

50 koron, których nie wydasz pięć dni w tygodniu w stołówce, może być dużą sumą.

W poszukiwaniu lepszej alternatywy znalazłem ruch „FIRE”. Chodzi o oszczędzanie jak najwięcej, w celu osiągnięcia niezależności finansowej na długo przed przejściem na emeryturę. „FIRE” oznacza niezależność finansową lub wcześniejszą emeryturę.

Dzięki sprytnym posunięciom możesz przestać pracować w wieku 40 lat. „Dlaczego miałbym przejść na wcześniejszą emeryturę?”- możesz teraz sobie pomyśleć. Dla wielu „FIRE” nie polega na możliwości niepracowania, ale na braku konieczności pracy dla kogoś innego. Nie bądź przywiązany od 8-16, pięć dni w tygodniu, do 67 roku życia lub dłużej.

Na co poświęciłbyś swój czas, gdybyś nie musiał pracować, aby zarabiać pieniądze?

Może masz pomysł, którego nigdy nie zrealizowałeś, hobby, w którym nie możesz się spełniać, lub po prostu pragnieniesz spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Albo, jak nazywa to Finansnerden: „Fuck you-money".

Istotą „FIRE” jest zbudowanie wystarczająco dużego bogactwa lub pasywnego dochodu, aby utrzymać się bez konieczności pracy. Niektórzy radzą sobie z tym, tworząc modele biznesowe, które wypłacają pieniądze długo po tym, jak aktywnie z nimi współprowali. Między innymi włożyłem wiele wysiłku w tak zwane usługi „print-on-demand", które sprzedają produkty z twoim własnym projektem.

Oszczędzam dużo z mojej pensji, aby móc pielęgnować wolność, dzieci i zainteresowania.

Po zgromadzeniu wystarczającej ilości środków powszechne jest inwestowanie na innych rynkach, które mogą zapewnić zwroty, takie jak wynajem nieruchomości lub giełda.

Najczęstszym sposobem osiągnięcia „FIRE” jest zaoszczędzenie i zainwestowanie co najmniej 25-krotności rocznych wydatków (znana jako reguła 4 procent). Historycznie rzecz biorąc, można by wykorzystać zwrot z takiego bogactwa na pokrycie kosztów utrzymania, bez pozostawiania go pustego.

Istnieją zarówno plusy, jak i minusy „FIRE”. Z pozytywnej strony, wolność finansowa może dać mi szansę na bardziej satysfakcjonujące życie, ale droga do tego może wymagać wielu poświęceń. Z celami oszczędnościowymi, które sobie wyznaczyłem, być może będę musiał obniżyć priorytet tego, na co dziś sobie pozwalam, zarówno pod względem czasu wolnego, jak i ekscesów, ale szybciej osiągnę cel. Kluczem jest znalezienie równowagi, która jest dla Ciebie odpowiednia.

W pierwszej kolejności może to być sporo pieniędzy, aby zaoszczędzić na stałych miesięcznych kosztach, takich jak abonamenty komórkowe, ubezpieczenie, energia elektryczna lub po prostu zmieniając swój bank. Nie trzeba być lojalnym klientem, kiedy można wiele zaoszczędzić.

Większość z nas wydaje więcej pieniędzy niż to konieczne na „inne" pozycje, do których należą żywność, odzież, elektronika, alkohol i nikotyna.

50 NOK, których nie wydasz pięć dni w tygodniu w stołówce, może z czasem urosnąć do kwot, które możesz zainwestować. Im mniej przyzwyczaisz się do miesięcznych zarobków, tym szybciej będziesz w stanie osiągnąć bogactwo, którego potrzebujesz do wolności finansowej.

Dzięki sprytnym posunięciom możesz przestać pracować w wieku 40 lat. 

Jeśli widzę ładną, pikowaną kurtkę w sklepie z artykułami sportowymi, myślę sobie: „Czy tego potrzebuję?”. Potem obliczam, że muszę pracować 20 godzin, aby pozwolić sobie na zakup kurtki i zadowalam się tą, którą mam - pisze kronikarz. Kiedyś kupowałem, bo chciałem, teraz już tego nie robię.

W opowiadaniu Heinricha Bölla z 1963 roku bogaty amerykański biznesmen reprezentuje „FIRE”, podczas gdy morał wskazuje bardziej na fakt, że do szczęśliwego życia nie potrzeba sukcesu ani pieniędzy. Od tego czasu społeczeństwo bardzo się zmieniło.

Zarówno rybak, jak i Amerykanin zgadzają się, że szczęście w życiu polega na robieniu tego, co lubisz, ale sposób na to jest inny.

Ruch „FIRE” nie jest dla wszystkich. Przykładowo nie chcę jak najszybciej przejść na emeryturę, ale raczej móc pracować nad swoimi zainteresowaniami i cieszyć się tym, zamiast gonić za pieniędzmi. Wolność finansowa może oznaczać dla ciebie coś innego, ale wszyscy możemy nauczyć się wydawać pieniądze na to, co jest naprawdę ważne, poprzez „FIRE”.

Możemy wyeliminować to, co nie przynosi nam radości i mocniej skupić się na recyklingu i bardziej ekologicznym stylu życia.

Dział: Styl życia

Autor:
Adrian Minde | Tłumaczyła: Dorota Kliś

Źródło:
https://www.nrk.no/ytring/leve-drommen-1.16354537

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE