Lykke Sofie Myrås (28 l.) wykorzystuje dni chorobowe, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
„Kilka razy brałam udział w dniu zdrowia psychicznego. Byłam wypalona i przebywałam na zwolnieniu lekarskim, więc miałam wiele dni zdrowia psychicznego.
To właśnie mówi nam 28-letnia Lykke Sofie Myrås. Fenomen dnia zdrowia psychicznego stał się popularny w mediach społecznościowych i polega na tym, że ludzie wracają z pracy do domu, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Lykke Sofie Myrås uważa, że ze względu na zdrowie psychiczne należy mieć możliwość korzystania z dni chorobowych w taki sam sposób, jak w przypadku zdrowia fizycznego.
W tym tygodniu pojawiły się nowe dane, które pokazują, że zwolnienia lekarskie są najczęściej wykorzystywane od 15 lat. Największy wzrost dotyczy osób młodych i kobiet. Myrås, studentka studiów magisterskich i Tiktokerka, mówi dla NRK, że w poprzedniej pracy wykorzystywała dni chorobowe, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
„Zgłaszałam się do pracy, gdy miałam stany lękowe i inne problemy psychiczne. Ale trudniej mówić głośno, kiedy jest to stan psychiczny, a nie fizyczny.
Dzień zdrowia psychicznego
Setki tysięcy postów na Instagramie i TikToku są oznaczone hasztagiem #mentalhealthday. W filmach młodzi ludzie często opowiadają o tym, że można mieć zły dzień lub mieć inne, poważniejsze problemy psychiczne i dlaczego ważne jest, aby wziąć dzień chorobowy na regenerację. Dla Myrås, która cierpi na ADHD i zmaga się z lękami, dzień zdrowia psychicznego oznacza wzięcie urlopu chorobowego, jeśli psychika tego potrzebuje. Ale próg był wysoki.
„Bywały dni, kiedy nie mogłam przestać płakać albo byłam tak zmęczona, że aż mnie boli całe ciało, bo byłam zmęczona psychicznie, ale potem też męczyłam się fizycznie. Jest na tym samym poziomie, co choroba fizyczna i jest tak poważna, że w zasadzie nie mogę pojawić się w pracy”, wyjaśnia.
Lykke Sofie Myrås otwarcie mówi o ADHD i stanach lękowych.
„Ale czy pójście do pracy może pomóc w niektórych przypadkach?”
„Myślę, że to bardzo indywidualna sprawa. Dla mnie staje się oczywiste, że nie jestem zdrowy psychicznie, a fakt, że ludzie to widzą i być może pytają, może pogorszyć sytuację”.
Myrås uważa, że ze względu na zdrowie psychiczne należy mieć możliwość korzystania z dni chorobowych w taki sam sposób, jak w przypadku zdrowia fizycznego.
„To przecież profilaktyka, żeby przez kilka miesięcy nie przebywać na zwolnieniu lekarskim”.
Liczby nie są zaskoczeniem
Wzrost absencji chorobowej zgłaszanej lekarzowi jest powiązany z większą liczbą osób zgłaszających się do lekarza z powodu łagodniejszych zaburzeń psychicznych. Adrian Lorentsson, sekretarz generalny Mental Health Youth, uważa, że te liczby nie są zaskoczeniem.
„Można spojrzeć na badania przeprowadzone bardzo dawno temu, na przykład badania Ungdata, i zobaczyć, że młodzi ludzie zgłaszali problemy dotyczące ich zdrowia psychicznego”, mówi i kontynuuje: „Jeśli przez wiele lat włóczyłeś się i wyjeżdżałeś, a mimo to nigdy nie otrzymałeś pomocy ze szkolnej służby zdrowia, a nagle znalazłeś się w pracy, nic nie wskazuje na to, że nierozwiązany problem w wieku 16 lat magicznie się rozwiąże, gdy będziesz miał 26 lat”.
Adrian Lorentsson, sekretarz generalny Młodzieży Zdrowia Psychicznego, uważa, że najwyższy czas, aby Norwegia zorganizowała dzień zdrowia psychicznego.
Lorentsson podkreśla również, że wiele osób doświadcza poprawy, ale w przypadku innych problemy mogą się nasilić.
Liczby również nie dziwią Myrås.
„Nakładamy na siebie zbyt dużą presję i nie mamy odwagi się odezwać, gdy robi się zbyt męcząco, myśląc, że wszyscy inny dają radę, więc ja też dam radę. Takie jest moje doświadczenie i myślałam, że muszę, że muszę się wziąć w garść.
Więc musisz iść do pracy
Lorentsson twierdzi, że obchodzenie dnia zdrowia psychicznego jest dobrze znanym zjawiskiem.
„Być może jest lepiej znany na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza w USA. Najwyższy jednak czas, aby zająć się tym problemem w Norwegii i przyjrzeć się absencji chorobowej oraz stwierdzeniu, że wzrosła ona szczególnie z powodu problemów psychologicznych”.
Lorentsson uważa, że obecnie coraz więcej młodych ludzi w większym stopniu koncentruje się na tym, że praca nie powinna być wszystkim.
„Rzeczą nie jest, żeby męczyć się w ciężkiej pracy, która będzie cię kosztować przez resztę życia. Szczerze uważam, że nie powinno tak być”.
Podkreśla, że należy zadbać o to, aby społeczeństwo zapewniało idealną równowagę między pracą a wypoczynkiem.
Minister pracy Tonje Brenna obawia się, że ludzie, którzy nie pojawią się w pracy, popadną w większą samotność i będą na zwolnieniach lekarskich.
Minister pracy Tonje Brenna uważa, że pojedyncze zdarzenia, które powodują, że życie staje się wzloty i upadki, nie są powodem do wykorzystywania dni chorobowych.
„Kiedy jesteś młody, możesz czasami czuć się trochę przytłoczony. W życiu zachodzą duże zmiany i czujesz, że masz dobre i złe dni i że może to być trochę za dużo. Zdecydowana większość z nas czasami ma takie wrażenie. Nie jest to jednak powód do samodzielnego zgłaszania się lub proszenia lekarza o zarejestrowanie choroby. Wtedy trzeba iść do pracy lub szkoły”, mówi.
„Czy sądzisz, że młodzi ludzie naprawdę powinni próbować stawać się silniejszymi psychicznie?”
„Wierzę, że młodzi ludzie, podobnie jak dorośli, bardzo czerpią korzyści z pójścia do pracy. Zarówno dlatego, że praca to miejsce, do którego mamy kolegów i przynależymy, ale także dlatego, że miło jest coś opanować i czuć się przydatnym dla innych. „Trochę się martwię, że będziemy coraz bardziej samotni i będziemy na zwolnieniach lekarskich, podczas gdy niektórzy ludzie prawdopodobnie będą musieli przebywać z innymi”, mówi.
Podkreśla, że jeśli chodzi o diagnozę psychiczną, to zrozumiałe, że jest się na zwolnieniu lekarskim, a nie w pracy.
Pracodawcy muszą dokonać ustaleń
Lorentsson zwraca uwagę, że można czerpać inspirację z dnia zdrowia psychicznego.
„Aby pracodawca ułatwiał dopuszczanie choroby w celu zadbania o Twoje zdrowie psychiczne i tworzył kulturę, w której możesz rozmawiać o tym, jak się czujesz. Jeśli liderzy w życiu zawodowym mają stale sprawiać wrażenie twardych ludzi, którzy poradzą sobie ze wszystkim, to również wyznacza standardy”, mówi.
Myrås uważa, że należy więcej mówić o zdrowiu psychicznym w kontekście pracy.
„Im mniej tematów tabu staje się rozmowa, tym większa szansa, że odważysz się powiedzieć pracodawcy lub współpracownikowi, jaki jest prawdziwy powód Twojej choroby”.
Lykke Sofie Myrås publikuje na TikToku treści o swoim życiu.