2024-02-22 14:42:19 JPM redakcja1 K

Na amerykańską skrajnie prawicową platformę Gab zawitał Adolf Hitler i Bin Laden

Według „Global Times” powołującego się na raport Euronews z 19 lutego amerykańska skrajnie prawicowa platforma społecznościowa Gab wykorzystała technologię sztucznej inteligencji do stworzenia dość kontrowersyjnych kreatur, takich jak Hitlerbot i Bin Ladenbot. Ludzie są zaniepokojeni, że takie zachowanie może sprzyjać ekstremizmowi w internecie.

Zdjęcie: X.com

Czym jest platforma Gab?

Według doniesień twórcą botów SI jest amerykańska skrajnie prawicowa platforma społecznościowa Gab. Znajdziemy na niej: białych suprematystów, rasistów i neonazistów. 1 stycznia 2024 roku Gab wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że zajmie się tematem sztucznej inteligencji i stworzy dla niej platformę do komunikowania się bez ograniczeń wolności słowa. Zachęcał użytkowników do korzystania z modeli open source do szkolenia nowych czatbotów na platformie. Doprowadziło to do pojawienia się Hitlerbota i Bin Ladenbota. Te programy do czatowania, tak jak planowano, odzwierciedlają wartości wyznawane przez Hitlera i Bin Ladena. Przykładowo Hitlerbot całkowicie zaprzecza istnieniu Holokaustu i uważa, że on sam jest ofiarą wielkiego spisku. Stwierdził także, że Żydzi są złą siłą próbującą kontrolować świat i należy ich wykorzenić. Bin Ladenbot promuje idee dżihadu i deklaruje, że w sytuacjach ekstremalnych konieczne jest użycie przemocy. Jeśli chodzi o przeprowadzenie ewentualnego ataku terrorystycznego, Bin Ladenbot twierdzi, że operacja musi zostać starannie zaplanowana, a jej celem mogą być urzędnicy rządowi, obiekty wojskowe lub ośrodki gospodarcze. W październiku 2018 roku w synagodze w Pittsburghu w USA doszło do strzelaniny, a zamachowcem był użytkownik platformy Gab. Od tego czasu Gab został przez długi czas zakazany w sklepach z aplikacjami, takich jak Google i Apple. 

Hadley, dyrektor wykonawczy wspieranej przez ONZ organizacji do przeciwdziałania terroryzmowi, uważa, że tego typu produkty SI mogą zostać wykorzystane do rozpowszechniania fałszywych informacji i radykalnych idei, niewątpliwie stwarzając nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Według Euronews starszy analityk w think tanku RAND Corporation, powiedział, że różńe organizacje ekstremistyczne na świecie rozpoczęły testowanie narzędzi sztucznej inteligencji, w tym chatbotów, ale nie osiągnęły one jeszcze dużej popularności. Chatboty oparte na sztucznej inteligencji w ostatnich latach wykładniczo mnożą się na rynku, ale w krajach europejskich i Ameryce nie wprowadzono jeszcze odpowiednich ustaw regulacyjnych i legislacyjnych, które mogłyby temu nadzorować. Jonathan Hall, niezależny komentator brytyjskiego prawa antyterrorystycznego, podał przykład: „Obecnie prawo brytyjskie stanowi, że za przestępstwo związane z szerzeniem mowy nawołującej do aktów terroru można uznać jedynie komunikowanie się pomiędzy ludźmi. Robot stworzony przez Gaba oczywiście nie ma statusu prawnego człowieka. Ponadto odpowiedzialność deweloperów takich narzędzi jest trudna do ustalenia”. W obliczu skarg rzecznik Gaba stwierdził, że: „firma od dawna angażuje się w prowadzenie darmowej i niezależnej platrformy promującej pełną wolność słowa. Nie mamy za co przepraszać, bo nasze chatboty są chronione Pierwszą Poprawką do Konstytucji USA”.

Dział: Informatyka

Autor:
Guan Dongyu | Tłumaczenie: Marcel Korczak

Źródło:
https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_26413357

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE