2025-01-19 10:51:00 JPM redakcja1 K

Poważne zmiany w kierownictwie Ap – kilka czołowych postaci odchodzi

Trzy z najbardziej rozpoznawalnych osób w Partii Pracy (Arbeiderpartiet, Ap) przez ostatnie lata – Raymond Johansen, Ingvild Kjerkol i Terje Aasland, odmawiają kandydowania na kolejną kadencję w centralnym zarządzie partii.

Zdjęcie: NTB

Tym samym już przed powołaniem komisji wyborczej wiadomo, że wiosną dojdzie do znacznych zmian w składzie władz Ap. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem stało się jasne, że sekretarz generalna partii, Kjersti Stenseng, ustępuje ze stanowiska po dziesięciu latach pracy. Wraz z nią z zarządu zniknie więc kolejna istotna postać. Wiele emocji budzi obecne posiedzenie władz Ap, zaplanowane na poniedziałek i wtorek. Partia ma wówczas zaproponować skład komisji wyborczej, która następnie przygotuje propozycje nowego kierownictwa oraz zarządu centralnego.

Dzieje się to w czasie, gdy pojawiają się wątpliwości dotyczące pozycji przewodniczącego, Jonasa Gahra Støre. Choć Støre wielokrotnie deklarował, że chce dalej pełnić funkcję szefa partii, spora grupa wpływowych działaczy Ap, jak informowało wcześniej NRK -chciałaby go jednak wymienić. Jednocześnie w partii są też silne głosy uważające, że byłoby to błędne, aby tak krótko przed wyborami parlamentarnymi (już za osiem miesięcy) dokonywać zmiany na stanowisku lidera.

Kjerkol mówi „nie”

Była minister zdrowia i opieki społecznej, Ingvild Kjerkol, potwierdza, że nie będzie ubiegać się o reelekcję w zarządzie centralnym Ap. „Po 16 latach czuję pokorę i wdzięczność za zaufanie, jakim obdarzał mnie kongres partii. Zdołałam współpracować z dwoma przewodniczącymi partii, dwoma sekretarzami generalnymi i aż pięcioma wiceprzewodniczącymi,” mówi Kjerkol w rozmowie z NRK.

Dodaje, że ma nadzieję, iż Trøndelag, czyli jej okręg, nadal będzie miał dwóch reprezentantów w zarządzie centralnym. Obecnie, oprócz Kjerkol, zasiada w nim także Tore O. Sandvik pochodzący z Trøndelag. Lokalny oddział w tym regionie jest największą strukturą partyjną Ap.

Na pytanie, czy jej decyzja o niekandydowaniu do zarządu otwiera drogę do objęcia funkcji w komisji wyborczej partii (skoro sama nie będzie się ubiegać o miejsce w organach), odpowiada: „Komisja zostanie powołana w zwykłym trybie. Kto w niej zasiądzie, nie zaprząta mi na razie głowy.” Ingvild Kjerkol przegrała wewnątrzpartyjną walkę o pierwsze miejsce na liście wyborczej Nord-Trøndelag Ap i zakończy pracę w Stortingu tej jesieni.

Niedługo po tym ogłosiła, że w marcu ustąpi też ze stanowiska przewodniczącej w Trøndelag. Była minister Marte Mjøs Persen z regionu Vestland zapowiedziała, że kończy pracę jako szefowa lokalnych struktur partii i nie będzie dalej zasiadać w parlamencie. Zapytana o ewentualną reelekcję do zarządu centralnego, odpowiada, że udzieli informacji komisji wyborczej.

Również Johansen kończy

Z informacji NRK wynika, że również Raymond Johansen nie będzie zasiadał w zarządzie centralnym po wiosennym kongresie Ap. Johansen, to od wielu lat jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Ap. W latach 2015–2023 stał na czele władz miasta (byråd) w Oslo, wcześniej pełnił też funkcję sekretarza generalnego Ap. Był również sekretarzem stanu w rządzie Jensa Stoltenberga. W zarządzie centralnym partii zasiada od 15 lat.

Również minister ds. energetyki (energieminister) Terje Aasland potwierdził, że nie zamierza kontynuować pracy w zarządzie, w którym zasiada od 2011 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy Peggy Hessen Følsvik będzie pełnić funkcję w zarządzie Ap przez całą następną kadencję. 

Trafiła tam jako szefowa Norweskiej Konfederacji Związków Zawodowych (LO), jednak wciąż nie ogłosiła, czy będzie ubiegać się o reelekcję na tę funkcję podczas kongresu LO zaplanowanego na maj. Natomiast Mette Nord zapowiedziała, że ustąpi w tym roku z funkcji przewodniczącej największego związku w ramach LO, czyli Fagforbundet. To z kolei oznacza, że również ona nie pozostanie w ścisłym kierownictwie Ap.

Chętni do kontynuacji

Wiemy już, że niektóre osoby z obecnego zarządu chcą dalej pełnić swoje funkcje. Støre i oboje wiceprzewodniczących - Jan Christian Vestre i Tonje Brenna - jasno deklarują, że pragną kontynuować pracę w dotychczasowej roli. Były wiceszef Ap i minister Bjørnar Skjæran, zapytany wprost, czy chce ponownego wyboru do zarządu w imieniu Nordland, odpowiada: „Zawsze jestem gotów dać z siebie wszystko na stanowisku, które partia uzna za właściwe.”

Przewodniczący młodzieżówki Ap (AUF), Gaute Børstad Skjervø, będzie nadal brał udział w obradach zarządu z pełnym prawem głosu, wynikającym z jego stanowiska w organizacji młodzieżowej. Chęć kontynuacji w zarządzie zgłasza też poseł Per Vidar Kjølmoen z Møre og Romsdal. 

Natomiast Sindre Martinsen-Evje, starosta (fylkesordfører) w Østfold, przyznaje, że podjął już decyzję w sprawie ewentualnej reelekcji, ale najpierw chce ją przekazać komisji wyborczej. Z kolei Kristina Hansen, była przewodnicząca struktur Ap w Finnmarku, mówi, że nie zdecydowała jeszcze, co zamierza zrobić.

Dział: Europa

Autor:
ristian Skårdalsmo, Mats Rønning | Tłumaczenie Bartłomiej Basta - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nrk.no/norge/store-utskiftinger-i-aps-sentralstyre-_-flere-profiler-skal-ut-1.17211711

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE