Przywódcy UE rozważają wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do dozbrojenia Ukrainy
Przywódcy Unii Europejskiej rozważają wykorzystanie około 3 miliardów dolarów rocznie z nieoczekiwanych zysków generowanych przez zamrożone rosyjskie aktywa finansowe, aby pomóc w finansowaniu działań wojennych na Ukrainie.
Ukraińscy żołnierze strzelają z haubicy D-30 w stronę wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na Ukrainie, 12 marca 2024 r. Fot. Serhij Nużnienko/Radio Wolna Europa/Radio Liberty/Reuters
Komisja Europejska poinformowała, że propozycja zostanie omówiona na szczycie szefów rządów UE w czwartek. Osiągnięcie wymaganej jednomyślności będzie prawdopodobnie trudne.
Najnowsza propozycja wykracza poza poprzedni plan UE - opracowany pod koniec 2023 r. i uzgodniony co do zasady w zeszłym miesiącu - dotyczący wykorzystania płatności odsetkowych i innych zysków zgromadzonych na rachunkach w Brukseli w celu pomocy w odbudowie Ukrainy, według wysokiego rangą urzędnika UE.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jest przekonany, iż inni przywódcy europejscy zgodzą się na nową inicjatywę.
"Przede wszystkim (te zyski) powinny zostać wykorzystane do zakupu broni i amunicji, której Ukraina potrzebuje do obrony" - powiedział dziennikarzom, gdy przybył na rozmowy.
"Rosnąca większość" krajów europejskich "błaga" obecnie o wykorzystanie tych zysków na Europejski Fundusz na rzecz Pokoju, powiedział we wtorek dziennikarzom wysoki rangą urzędnik UE. Instrument ten został uruchomiony w 2021 r. w celu finansowania działań obronnych i wojskowych UE na całym świecie. W przeciwieństwie do ogólnego budżetu UE, można go wykorzystać do zakupu broni.
W ostatnich miesiącach wzrosła presja na państwa UE, aby zrobiły więcej w celu militarnego wsparcia Ukrainy, ponieważ przepływ pomocy ze Stanów Zjednoczonych utknął w martwym punkcie, a Rosja poczyniła postępy na polu bitwy.
Senat USA zatwierdził w zeszłym miesiącu ustawę uzupełniającą, która odblokowałaby 60 miliardów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, ale spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson odmówił poddania jej pod głosowanie.
"W grudniu (plan UE) dotyczył w dużej mierze odbudowy i wsparcia finansowego rządu (w Kijowie), aby przetrwać. Teraz jesteśmy w jeszcze trudniejszej sytuacji, więc dostawy broni są jeszcze ważniejsze" - powiedział unijny urzędnik.
Jednak przesunięcie punktu ciężkości na bezpośrednie wsparcie ukraińskiego wojska zamiast wykorzystania funduszy na pomoc w odbudowie kraju będzie trudne do przełknięcia dla neutralnych państw członkowskich UE, takich jak Irlandia i Austria.
"Musi istnieć gwarancja, że pieniądze, na które wyrażamy zgodę, nie zostaną wydane na broń i amunicję" - powiedział dziennikarzom kanclerz Austrii Karl Nehammer.
Dział: Europa
Autor:
Hanna Ziady i Mark Thompson, CNN | Tłumaczenie: Aleksandra Gałka
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/03/21/business/frozen-russian-assets-ukraine-war/index.html