Synagoga celem ataku. Iran planował atak w Niemczech
Iran planował terror w Niemczech!
Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei (lat 84). Zdjęcie: Biuro Najwyższego Przywódcy Iranu/dpa
Według Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie za planowaniem ataku na synagogę w Bochum w zeszłym roku stała agencja państwowa mułłów.
We wtorek sąd skazał 36-letniego Niemca z Iranu na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia, jak donosi „Neue Ruhrwort”.
Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało na zaangażowanie Iranu, wzywając irańskiego ambasadora.
DIG: Umieśćcie Strażników Rewolucji na liście terrorystów!
Jakie będą inne konsekwencje? Zaledwie cztery dni temu kontrolowane przez Iran bojówki Houthi w Jemenie ostrzelały niemiecki statek towarowy na Morzu Czerwonym. Powód do przywrócenia sankcji zamrożonych w porozumieniu nuklearnym?
Domaga się tego Niemiecko-Izraelskie Stowarzyszenie (DIG): Umieśćmy wreszcie Strażników Rewolucji Islamskiej - armię mułłów, która już teraz sieje zamęt na Bliskim Wschodzie - na unijnej liście terrorystów!
„Wniosek o umieszczenie irańskich Strażników Rewolucji na liście organizacji terrorystycznych UE musi zostać złożony natychmiast”, pisze DIG na X (Twitter). „Iran jest państwem terrorystycznym, a Strażnicy Rewolucji są narzędziem do szerzenia tego terroru na całym świecie”. Jak dotąd Ministerstwo Spraw Zagranicznych wymyśliło wymówki, aby popchnąć tę sprawę do przodu, zgodnie z ich wrażeniem.
Atak się nie powiódł
Według rzeczniczki sądu, senat uznał oskarżonych za winnych spiskowania w celu popełnienia poważnego podpalenia synagogi i próby kolejnego podpalenia sąsiedniej szkoły.
Niemiecko-irański żołnierz (36) miał zwolenników wśród mułłów. Zdjęcie: Federico Gambarini/dpa
Według sądu, oskarżony zaaranżował podpalenie synagogi ze swoim zwolennikiem w Iranie w listopadzie ubiegłego roku. Poprosił również znajomego - ostatecznie na próżno - o przeprowadzenie ataku razem z nim.
Jednak z obawy przed wykryciem powstrzymał się od przeprowadzenia ataku na miejscu i rzucił urządzenie zapalające na szkołę Hildegardis obok synagogi. W ten sposób chciał udać przed swoim klientem, że dokonał przestępstwa, a przynajmniej, że podjął w tym celu starania.
Wydając wyrok, sąd przychylił się do wniosku Federalnego Prokuratora Generalnego.
Prawie trzy lata więzienia dla oskarżonych
▶︎ Sąd wymierzył oskarżonemu karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności za współudział w podpaleniu synagogi. Sąd wziął pod uwagę tło społeczne i antysemickie poglądy mężczyzny, które były widoczne w przestępstwie.
▶︎ Otrzymał wyrok jednego roku i trzech miesięcy za próbę podpalenia szkoły. Argumentowano, że użycie koktajlu Mołotowa było szczególnie niebezpieczne.
Ponadto przestępstwo to mogło wywołać strach i niepewność wśród Żydów mieszkających w Niemczech ze względu na bezpośrednią bliskość synagogi. Dwa indywidualne wyroki zostały połączone w karę łączną dwóch lat i dziewięciu miesięcy.
Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Oskarżony i Federalny Prokurator Generalny mogą złożyć apelację, która zostanie następnie rozpatrzona przez Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe.
Dział: Europa
Autor:
Philip Fabian | Tłumaczenie: Walentyna Schwerbel