Szwajcaria mówi „tak” większej ochronie klimatu
Blisko 60% Szwajcarów poparło nowe prawo dotyczące ochrony klimatu. Podczas gdy Zieloni świętują referendum jako „zwycięstwo dla klimatu”, krytyka płynie ze strony prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).
Zdjęcie: tagesschau.de
Wyraźna większość za działaniami na rzecz klimatu
Już pierwsze prognozy wskazywały na wyraźne poparcie. Według szwajcarskiego radia i telewizji (SRF) 59,1% głosujących opowiedziało się za nowym prawem klimatycznym, podczas gdy 40,9% było przeciwko.
Nowe prawo zakłada stopniowe ograniczanie zużycia ropy i gazu. Przewiduje między innymi finansowe wsparcie dla osób wymieniających systemy grzewcze na bardziej przyjazne dla klimatu. Firmy inwestujące w ochronę środowiska również otrzymają dofinansowanie od państwa — w sumie przeznaczono na ten cel 3,2 miliarda franków szwajcarskich. Ostateczny cel: Szwajcaria ma osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku.
Zieloni uznali wynik referendum za „zwycięstwo dla klimatu”. Posłanka Priska Wismer z Partii Centrum nazwała go „konkretnym tak” dla Porozumienia Paryskiego i celu „Netto Zero 2050”. „Teraz możemy dalej podążać tą drogą” – podkreśliła, dodając, że zostaną podjęte odpowiednie działania, a także zaznaczyła, że istnieje szansa na wsparcie osób, które dobrowolnie chcą się zaangażować w te działania.
Krytyka ze strony prawicowej SVP
Greenpeace również z zadowoleniem przyjął wynik głosowania, stwierdzając w komunikacie, że od dziś Szwajcaria „poważnie podąża ścieżką rezygnacji z paliw kopalnych, co zapewnia planowanie i pewność prawną”.
Większość partii politycznych w Szwajcarii oraz stowarzyszenie gospodarcze Economiesuisse apelowały przed referendum o poparcie ustawy klimatycznej. Przeciwna była jednak prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), która ostrzegała przed wysokimi kosztami i wymusiła referendum. Ostatecznie nie zdołała przekonać większości wyborców.
„Można powiedzieć, że propaganda zwolenników odniosła sukces” – stwierdził Michael Graber, parlamentarzysta SVP i lider kampanii sprzeciwiającej się ustawie. „Ta apokaliptyczna atmosfera, którą wręcz celebrowano, zdołała przekonać ludzi”.
Poparcie dla ustaw podatkowych i pandemicznych
Szwajcarzy wyrazili także wyraźne poparcie dla dwóch innych projektów rządowych. Prawie 79% opowiedziało się za ustawą, która nakłada na międzynarodowe korporacje obowiązek płacenia minimalnej stawki podatkowej w wysokości 15% zgodnie z ustaleniami OECD. Obecnie w wielu kantonach takiej stawki się nie stosuje. Deputowany FDP z Zurychu, Beat Walti, skomentował w SRF, że pozytywne jest to, iż dodatkowe wpływy podatkowe pozostaną teraz w Szwajcarii.
„Z całą pewnością można powiedzieć, że społeczeństwo szwajcarskie zaakceptowało tym wynikiem, że chcemy grać zgodnie z międzynarodowymi zasadami” – dodał Walti.
Z kolei około 62% głosujących zatwierdziło przepisy pandemiczne. Już po raz trzeci obywatele Szwajcarii poparli ustawę Covid-19, która umożliwia wprowadzenie środków ochronnych w przypadku ponownego wybuchu pandemii.
Frekwencja wyborcza i zobowiązania międzynarodowe
Frekwencja w referendum wyniosła 42%.
Szwajcaria, wraz z około 140 innymi krajami, zobowiązała się również, aby duże międzynarodowe przedsiębiorstwa o obrotach powyżej 750 milionów euro płaciły co najmniej 15% podatku — co stanowi więcej niż obecne stawki w niektórych kantonach.
Dział: Europa
Autor:
Kathrin Hondl, ARD Genf | Tłumaczenie: Magdalena Kwaśnikowska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/schweiz-volksabstimmung-klimaschutz-100.html