Unia Europejska bierze odwet za cła Trumpa: państwa członkowskie zgodziły się na nałożenie na Amerykę ceł odwetowych sięgających 20 miliardów euro
Bruksela planuje odwet za cła nałożone na stal i aluminium przez prezydenta USA.
Źródło obrazu: The Flat Hat
BRUKSELA - Komisja Europejska ogłosiła, że UE może zastosować cła odwetowe na produkty amerykańskie o wartości prawie 21 miliardów euro. Podlegać im będą między innymi produkty takie jak soja, motocykle czy sok pomarańczowy. 27 krajów członkowskich wyraziło w środę zgodę na te działania.
„UE uznaje amerykańskie cła za nieuzasadnione i szkodliwe. Powodują one szkody gospodarcze zarówno dla obu stron sporu, jak i dla światowej gospodarki. UE wyraziła wyraźną chęć do podjęcia rozmów z USA, aby wypracować rozwiązania, które były by zrównoważone i korzystne dla obu stron” - czytamy w oświadczeniu unijnego organu wykonawczego.
Środki odwetowe UE przeciwko wprowadzonym przez prezydenta Donalda Trumpa ceł na stal i aluminium będą wprowadzane w trzech turach. Pierwsza tura, odpowiadająca 3,9 miliarda euro zostanie wejdzie w życie w przyszłym tygodniu. Kolejna zostanie wprowadzona w połowie maja i będzie odpowiadać 13,5 miliarda euro. Ostatnia część, odpowiadająca 3,5 miliarda euro, planowana jest na grudzień.
Według czterech europejskich dyplomatów mających posiadać wiedzę na temat głosowania z pierwszej ręki, jedynie Węgry sprzeciwiły się takiemu rozwiązaniu, natomiast pozostałe 26 krajów członkowskich głosowało za.
„Eskalacja nie jest odpowiedzią. Takie środki spowodowałyby dalsze szkody dla europejskiej gospodarki i obywateli poprzez podniesienie cen. Jedynym słusznym rozwiązaniem są negocjacje, a nie odwet” - napisał węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó w poście na portalu X.
Czternaście krajów UE musiałoby zagłosować przeciwko odwetowi, co było postrzegane jako mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę okazywaną powszechnie jedność w ostatnich tygodniach.
Działania odwetowe nie są jeszcze odpowiedzią na nałożenie przez Trumpa 20-procentowych „wzajemnych” ceł na cały eksport z UE, które weszły w życie w środę, oraz jego ostatnie 25-procentowe cła na samochody. Trump zapowiedział również, że wkrótce wprowadzi cła na produkty farmaceutyczne.
Komisja Europejska rozważa wprowadzenie środków odwetowych do tych ceł już w przyszłym tygodniu. „Z pewnością nastąpi to wkrótce. Spodziewam się, że może to nastąpić już w przyszłym tygodniu” - powiedział we wtorek rzecznik ds. handlu Olof Gill.
Trump domaga się od UE zmniejszenia nadwyżki handlowej z USA, na przykład poprzez zakup nierealistycznych ilości gazu lub obniżenie standardów bezpieczeństwa samochodów.
O ile Europa rzeczywiście sprzedaje więcej towarów Amerykanom, to w kwestii usług to Stany Zjednoczone mają nadwyżkę. Ogólnie rzecz biorąc, w relacji handlowej wycenianej na 1,3 biliona euro, różnica wynosi jedynie około 50 miliardów euro. W tym tygodniu, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ponownie wzięła pod uwagę pomysł zniesienia wszystkich ceł przemysłowych - w ramach umowy „zero za zero” - na zasadzie wzajemności.
Dział: Europa
Autor:
Koen Verhelst i Camille Gijs | Tłumaczenie Łukasz Holtz — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/