2022-12-05 09:01:51 JPM redakcja1 K

Nastolatki twierdzą, że ich doświadczenia w mediach społecznościowych są lepsze niż sądzicie

Nastolatki dołączają do czatów w mediach społecznościowych.

Nastolatki dołączają do czatów w mediach społecznościowych.

Dorośli często martwią się o niepokój, problemy z poczuciem własnej wartości i porównania społeczne, na które nastolatki mogą się natknąć w mediach społecznościowych. Jednakże, nowe badanie wykazuje czego naprawdę doświadczają w sieci i jaki ma to wpływ na ich życia.

„Jedną z rzeczy, które chcemy osiągnąć jest wniesienie do debaty głosów nastolatków” – powiedziała główna autorka badania, Monica Anderson, zastępca dyrektora ds. badań, internetowego i technologicznego zespołu grupy Pew Research Center. „Badanie to ma na celu rzucić światło zarówno na pozytywne, jak i negatywne aspekty mediów społecznościowych”. Badacze z Pew Research Center od połowy kwietnia do początku maja przeprowadzili sondaż z 1316 nastolatkami w wieku od 13 do 17 roku życia, w całych Stanach Zjednoczonych. Młodzież została zapytana o ich opinie, odczucia i sposób korzystania z mediów społecznościowych. „Jeśli chodzi o nowe i powstające technologie, nastolatki są zazwyczaj pierwsi do jej przyjęcia” – powiedziała Anderson.

Temat przewodni wyników ankiety: Nastolatki postrzegają swoje doświadczenia w mediach społecznościowych jako bardziej pozytywne, niż myślą dorośli. Jak wskazuje badanie, tylko 27% ankietowanych stwierdziło, że ich doświadczenia są jeszcze gorsze niż sądzą ich rodzice – reszta powiedziała, że są one na równi lub lepsze. „Logiczne jest, że perspektywa dorosłych jest wypaczona” – powiedziała Michelle Icard, pedagog rodzicielski, mówczyni i autorka książki Jak się dogadać z nastolatkiem? „Wylewanie swoich żalów na temat negatywnych doświadczeń z mediami społecznościowymi do rodziców jest u nastolatków jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym” – napisała w e-mailu Icard. – „Często, dzieci informują nas o tym, co poszło nie tak danego dnia – osobiście lub w sieci – ale zapominają wrócić i poinformować nas, kiedy ich problemy zostały rozwiązane lub przestały być bolesne. Dlatego też rodzice niepokoją się długo po tym, jak dzieci coś zlekceważyły”.

Pozytywy

Nastolatki, które odpowiedziały na ankietę, zaznaczyły, że dobre rzeczy wynikające z mediów społecznościowych obejmują uczucie więzi i uzyskanie wsparcia od danej społeczności.

Według badań, w sumie 80% ankietowanych powiedziało, że media społecznościowe zapewniają im możliwość sprawdzenia co dzieje się w życiu ich przyjaciół, 71% stwierdziło, że jest to miejsce, w którym mogą podzielić się swoją kreatywnością, 67% zaznaczyło, że media społecznościowe utwierdzają ich w przekonaniu, że mają wsparcie podczas trudnych chwil, a 58% powiedziało, że strony te sprawiają, że czują się zaakceptowani. Dane ukazały, że prawdopodobieństwo zgłoszenia uczucia większej akceptacji w mediach społecznościowych jest większe u czarnoskórych i latynoskich nastolatków niż u nastolatków rasy białej.

Icard oznajmiła, że dzieci, z którymi pracowała były wdzięczne, że mają kontakt ze sobą nawzajem zwłaszcza podczas pandemii. Icard zauważyła również, że, jeśli są zaprezentowane we właściwy sposób, media społecznościowe mogą być postrzegane jako dobre narzędzie do promowania talentu i humoru. Dane wskazują, że nastolatki właśnie do tego ich używają. Ankieta wykazała, że publikują oni głównie posty związane z ich dokonaniami, rodziną i emocjami. Według ankiety, uczestnicy badania byli bardziej skłonni do wskazania pozytywów i neutralności mediów społecznościowych w ich własnym przypadku, ale uważają oni, że media te mają bardziej negatywny wpływ na innych ludzi w ich wieku. „Ludzie mogą dostrzec wiele korzyści w technologii, w tym przypadku w mediach społecznościowych, ale gdy spojrzą na nie całościowo, są bardziej skłonni do zauważenia negatywnych stron” – powiedziała Anderson.

Negatywy

Icard powiedziała, że ankieta ta może pomóc w uzyskaniu ogólnego zarysu mediów społecznościowych i nastolatków, ale nadal istnieją sytuacje indywidualne i wady, które należy rozważyć. Na przykład, jak podaje ankieta, dziewczyny w wieku od 15 do 17 roku życia, częściej niż jakakolwiek inna grupa, zaznaczały, że nie publikują nic w mediach społecznościowych, bo boją się, że zostaną zawstydzone. Dziewczęta, częściej niż chłopcy, zgłaszają też, że czują się przytłoczone dramatami w mediach społecznościowych. Jednakże, wszystkie grupy uznały wady mediów społecznościowych. Uczestnicy ankiety, którzy zgłosili negatywne doświadczenia, przypisali je głównie czasowi spędzonemu przed ekranem, zdrowiu psychicznemu i internetowym dramatom. Aż 60% nastolatków zgłasza poczucie braku kontroli nad danymi, które firmy z branży mediów społecznych od nich zbierają. „Media społecznościowe to narzędzia, w związku z czym nie są ani dobre, ani złe” – oznajmiła Icard. „Temperament, życie towarzyskie i doświadczenia swoich dzieci znacie najlepiej” – dodała w e-mailu. – „Bez względu na to, jakie szczegóły na swój temat podaje większość dzieci, w swojej decyzji powinniście uwzględnić przede wszystkim szczególną sytuację swojego dziecka.

Jak poprawić te doświadczenia

Jak zatem poprawić doświadczenia swoje i swojego dziecka?

Icard zaproponowała powolne przedstawienie świata, które pozwala dzieciom na dołączanie do jednej aplikacji mediów społecznościowych i zwiększać ich liczbę tylko wtedy, gdy zaprezentują wystarczającą odpowiedzialność, by używać ich bez wyrządzenia sobie szkody. „Uważam również, że rodzice powinni uczyć swoje dzieci norm postępowania w aplikacjach, jak również bezpieczeństwa, oraz że powinni oni monitorować swoje pociechy w sieci bardziej na początku, a później stopniowo zmniejszać tę kontrolę” – powiedziała Icard. Dodała, że należy często dyskutować o tym, co dzieje się na tych platformach i pomimo że z czasem możesz zapewnić większą autonomię, „dziecko, które nie chce omawiać swoich doświadczeń w aplikacji może nie być na nią gotowe”. Icard radzi, żeby nie panikować z powodu dołączenia dziecka do mediów społecznościowych, ponieważ doświadczenie to przychodzi ze wzlotami i upadkami, tak jak każda inna część życia. „Jednakże, jeśli rodzice zauważą, że media społecznościowe są szkodliwe dla poczucia własnego ja ich dorastającego dziecka, należałoby skonsultować się z terapeutą, który może pomóc z pozytywnymi samodzielnymi rozmowami i nawykami” – dodała Icard.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE