2024-09-16 11:42:24 JPM redakcja1 K

Jak ćwiczyć, gdy na zewnątrz jest zbyt gorąco

Lato na półkuli północnej oznacza więcej słońca i dłuższe dni, które zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak w niektórych miejscach pogoda staje się zbyt upalna, by bezpiecznie ćwiczyć na zewnątrz.

Wiemy, że dorośli powinni podejmować co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Może to obejmować takie formy ruchu jak szybki marsz, jazda na rowerze, koszykówka, pływanie, a także intensywniejsze prace domowe, jak koszenie trawnika czy odkurzanie, które również można traktować jako funkcjonalny trening. Ale czy ćwiczenia w upale są bezpieczne?
Ćwiczenie o wczesnej porze dnia to jeden ze sposobów ochrony przed problemami związanymi z wysoką temperaturą. Zdjęcie: Tatiana Maksimova/Moment RF/Getty Images.

Jak gorąco to za gorąco? Które pory dnia są najbezpieczniejsze na aktywność fizyczną? Czy zarówno młodsze, jak i starsze osoby powinny zachować większą ostrożność podczas fali upałów? Co z osobami, które mają problemy sercowe, choroby nerek lub tymi, które przyjmują określone leki?

Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, przeprowadzono rozmowę z dr. Leaną Wen, analityczką zdrowia CNN, lekarzem ratunkowym oraz profesorem klinicznym na Uniwersytecie George’a Washingtona. Dr. Wen wcześniej pełniła także funkcję komisarza ds. zdrowia w Baltimore.

Jakie środki ostrożności powinniśmy podjąć, zanim zaczniemy ćwiczyć latem?

Dr. Wen odpowiada: Lato to fantastyczny czas na aktywność na świeżym powietrzu, ale kiedy temperatura rośnie do niebezpiecznego poziomu, warto zaznajomić się z ryzykiem oraz chorobami wywoływanymi przez upał. Radzę, by przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze sprawdzać prognozę pogody. Jeśli zapowiadana jest fala upałów, unikaj treningów w najgorętszych porach dnia – zamiast tego wychodź rano lub wieczorem. Jeśli jednak ma być gorąco przez cały dzień, aż do zmierzchu, rozważ zrezygnowanie z ćwiczeń na zewnątrz.

Jakie zagrożenia powoduje zbyt długie ćwiczenie w upale?

Dr. Wen ostrzega: Długotrwałe ćwiczenia na zewnątrz mogą prowadzić do przegrzania organizmu, którego objawami są: osłabienie, bóle i zawroty głowy oraz nudności. Jeśli to nastąpi, należy natychmiast zejść ze słońca i przenieść się do klimatyzowanego pomieszczenia. Gdy objawy nasilą się i pojawią się zaburzenia świadomości czy wymioty, może to oznaczać udar słoneczny, będący stanem, który wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Kto jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo w trakcie fali upałów?

Dr. Wen informuje: Najbardziej zagrożone są osoby bardzo młode, starsze oraz cierpiące na przewlekłe schorzenia, takie jak choroby serca, płuc czy nerek. Wysokie temperatury mogą nasilać objawy tych chorób.

Czy niektóre leki zwiększają ryzyko związane z upałem?

Dr. Wen odpowiada: Tak, niektóre leki mogą zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych podczas ekstremalnych upałów. Na przykład, popularne leki na nadciśnienie, takie jak blokery kanału wapniowego, beta-blokery i diuretyki, mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Leki stosowane w leczeniu niektórych schorzeń psychicznych również mogą zaburzać normalną reakcję organizmu na ciepło. Dotyczy to na przykład antydepresantów oraz stymulantów stosowanych przy ADHD.

Należy także zwrócić uwagę na leki dostępne bez recepty. Na przykład difenhydramina i doksylamina, popularne środki antyhistaminowe, mogą zmniejszać potliwość i zaburzać regulację temperatury ciała. 

Autor:
Katie Hetter | Tłumaczenie: Aleksandra Kawa – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/06/21/health/exercise-summer-heat-wellness/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE