2024-08-30 18:42:39 JPM redakcja1 K

4-latek rozbił antyczną wazę w muzeum, miała 3,5 tysiąca lat

4-letni chłopiec przypadkiem rozbił wazę z epoki brązu w muzeum archeologii w Hajfie.

Wazon, który ma co najmniej 3500 lat, pozostawiono w kawałkach w Muzeum Hecht. Zdjęcie: Pracownicy Muzeum Hecht

W czasie zdarzenia przedmiot mający, według ekspertów, przynajmniej 3,5 tysiąca lat był wystawiony bez szklanej gabloty w pobliżu wejścia do instytucji.

W oświadczeniu przesłanym w środę CNN, Muzeum Hecht broniło swojej decyzji o wystawianiu niektórych obiektów bez ochronnego szkła, dodając również, że założyciel Reuben Hecht kładł nacisk na przystępność obiektów.

„Muzeum uważa, że obcowanie ze znaleziskami archeologicznymi bez przeszkód ma szczególny urok” – dalej czytamy, że instytucja będzie „kontynuować tę tradycję” pomimo incydentu.

W rozmowie z BBC, ojciec dziecka powiedział, że jego syn podczas piątkowej wizyty „lekko przechylił wazon”, ponieważ był „ciekaw, co jest w środku”. Mężczyzna dodał, że był w szoku widząc swojego syna obok rozbitego artefaktu i na początku myślał, że to nie była jego wina. 

CNN nie udało się natychmiastowo skontaktować z rodzicami chłopca. 

Zdjęcie wazonu, po prawej, przed incydentem. Zdjęcie: Pracownicy Muzeum Hecht

Według muzeum artefakt pochodzi z okresu pomiędzy 2200 p.n.e., a 1500 p.n.e. Naczynie poprzedzające królów Dawida i Salomona, władających Izraelem i Judą 10 wieku p.n.e., było używane do przechowywania i transportu płynów, jak wino i oliwa.

Archeolodzy odkrywali wiele podobnych naczyń, lecz według muzeum w większości były one zniszczone lub niekompletne. Fakt, że obiekt został odkryty w nienaruszonym stanie, sprawił, że był on „imponującym znaleziskiem”, czytamy dalej w oświadczeniu.

We wtorkowej rozmowie z izraelskim serwisem informacyjnym Ynet, dyrektor muzeum, Inbal Rivlin, zaprosił chłopca wraz z jego matką, która była obecna przy zdarzeniu, na prywatną wycieczkę po muzeum.

„Muzeum to nie mauzoleum, lecz żywe miejsce, otwarte dla rodzin i przystępne” – powiedziała, dodając: „Apelujemy do rodziców: nie bójcie się. Takie rzeczy się zdarzają. Naprawimy tę wazę i odstawimy na swoje miejsce”.

Rivlin poinformowała, że muzeum wydrukował nowe znaki informujące, które przedmioty mogą, a które nie mogą być dotykane.

Otwarte na terenie Uniwersytetu Hajfy w 1984 roku, Muzeum Hecht ma w swoich zbiorach artefakty datowane na okres chalkolitu (4500 r. p.n.e. do 3500 r. p.n.e.). Muzeum poinformowało, że zwróciło się do eksperta od renowacji, który z pomocą fotografii ma odrestaurować wazon.

„Wazon w krótkim czasie powróci na swoje miejsce” – czytamy dalej w oświadczeniu, a samo muzeum planuje wykorzystać renowację do edukacji społeczeństwa.

Tymczasem ojciec chłopca powiedział BBC, że jest mu przykro, że waza „już nie będzie tym samym przedmiotem”.

Dział: Świat

Autor:
Oscar Holland | Tłumaczenie: Mikołaj Piotrowski – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/08/28/style/israel-haifa-museum-boy-breaks-artifact-hnk-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE