2024-08-25 19:14:49 JPM redakcja1 K

Afryka w końcu otrzyma pierwszą partię szczepionek przeciwko śmiertelnemu wirusowi mpox

Kontynent z opóźnieniem otrzyma 10 000 szczepionek, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia jest krytykowana za późne rozpoczęcie całego procesu.

Afryka stanęła w obliczu wybuchu epidemii nowego, śmiertelnego wariantu wirusa fot. Arlette Bashizi/Reuters

 

Pierwsza partia szczepionek przeciwko mpox w Afryce w końcu dotrze na kontynent, kilka tygodni po tym, jak zostały one udostępnione w innych częściach świata.

10 000 szczepionek, podarowanych przez Stany Zjednoczone, zostanie wykorzystanych do walki z niebezpiecznym nowym wariantem wirusa, znanym wcześniej jako ospa małpia, po tym jak wybuch epidemii w 2022 r. wywołał globalny alarm.

Szczepionki zostały już udostępnione w ponad 70 krajach poza Afryką, a brak zapewnienia kontynentowi zastrzyków przeciwko wirusowi do tej pory pokazuje niepokojące problemy w sposobie, w jaki agencje międzynarodowe radzą sobie z globalnymi zagrożeniami dla zdrowia, ostrzegli w zeszłym tygodniu urzędnicy medyczni i naukowcy.

Twierdzą oni, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopiero w tym miesiącu oficjalnie rozpoczęła proces niezbędny do zapewnienia krajom afrykańskim łatwego dostępu do dużych ilości szczepionek za pośrednictwem agencji międzynarodowych – pomimo faktu, że ta choroba dotyka tam ludzi od dziesięcioleci. Proces ten mógł rozpocząć się wiele lat temu, powiedzieli agencji Reuters.

Mpox jest potencjalnie śmiertelną infekcją, która powoduje objawy grypopodobne i ropne wypryski oraz rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt fizyczny. WHO ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia 14 sierpnia po tym, jak nowy wariant, znany jako Clade Ib, zaczął rozprzestrzeniać się z Demokratycznej Republiki Konga do sąsiednich krajów afrykańskich.

Długie oczekiwanie na zgodę WHO na zakup i dystrybucję szczepionek przez międzynarodowe agencje zmusiło rządy poszczególnych krajów afrykańskich i agencję zdrowia publicznego na kontynencie – Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom – do zwrócenia się o darowizny szczepionek od bogatych krajów.

Ten kłopotliwy proces może się załamać – tak jak miało to miejsce wcześniej – jeśli kraje-darczyńcy uznają, że powinny zatrzymać szczepionki w celu ochrony własnych populacji.

Helen Rees, członek komitetu kryzysowego Africa CDC ds. mpox i dyrektor wykonawczy Instytutu Badawczego Wits RHI w Johannesburgu w RPA, powiedziała agencji Reuters, że to „naprawdę oburzające”, że po tym, jak Afryka walczyła o dostęp do szczepionek podczas pandemii Covid, kontynent po raz kolejny został w tyle.

Afrykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób stwierdziło, że na całym kontynencie może być potrzebnych 10 mln dawek, aby poradzić sobie z epidemią.

Jednak dopiero w tym miesiącu WHO zwróciła się do producentów szczepionek z prośbą o przedstawienie informacji potrzebnych do uzyskania przez szczepionki przeciwko mpox licencji awaryjnej – przyspieszonego zatwierdzenia produktów medycznych przez WHO. Wezwała kraje do przekazywania szczepionek do czasu zakończenia procesu we wrześniu.

Ze swojej strony, według New York Times, WHO stwierdziła, że nie posiada danych wymaganych do przeprowadzenia pełnego przeglądu w celu zatwierdzenia szczepionki, a proces licencji awaryjnej może zostać przeprowadzony dopiero po ogłoszeniu stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Dział: Świat

Autor:
Robin McKie | Tłumaczenie: Jakub Błaszczyk - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.theguardian.com/world/article/2024/aug/25/africa-to-finally-receive-first-batch-of-vaccines-for-deadly-mpox-virus

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE